آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197257
تاریخ انتشار : 21 آذر 1395 10:37
تعداد بازدید : 641

رییس کانون بانک‎های خصوصی:

کمبودهای بانکداری الکترونیکی باید رفع شود

نظام بانکی کشور برای پشت سر گذاشتن انتقادهای رو به فزونی از سوی کارشناسان، مردم، مسوولان و فعالان اقتصادی و غیره یک راه بیشتر پیش رو ندارد. به باور کارشناسان نظام بانکی کشور باید دست به بازآفرینی نقش خود در ارایه خدمات مالی در همه سطوح بزند در غیر این صورت هم خود نظام بانکی و هم کل اقتصاد کشور با مشکل جدی مواجه خواهند شد.


 فناوران - یکی از مهم‎ترین الزامات بازآفرینی نقش نظام بانکی در اقتصاد کشور به باور کارشناسان گسترش خدمات الکترونیکی بانکی است. از سوی دیگر نیاز به الکترونیکی شدن نظارت‎ها هم به شدت احساس می‎شود. مدل کسب و کار بانک‎ها هم به اعتقاد کارشناسان باید عوض شود و آنها باید بتوانند بخشی از هزینه‎ها و حتی سود خود را از محل ارایه خدمات مالی و الکترونیکی به دست بیاورند تا فشار بر بخش واسطه‎گری وجوه آنها کاهش یافته و سیاست‎هایی مانند کاهش سود بانکی را بتوانند اجرایی کنند. 
 توسعه بانکداری الکترونیکی 
کوروش پرویزیان، رییس کانون بانک‎های خصوصی با پذیریش ضرورت گسترش بانکداری الکترونیکی برای بازآفرینی نقش نظام بانکی درباره پیشرفت بانکداری الکترونیکی در ایران معتقد است: خدماتی که از سوی سیستم بانکی به مشتریان و تجار ارایه می شود، در حد استانداردهای جهانی است و زیرساخت‎های لازم  توسط بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور فراهم شده اما تنها در برخی زمینه ها کمبودهایی داریم که با بازآفرینی نظام بانکی می‎توان سهم زیادی از این موارد را حل و فصل کرد. وی درباره بازآفرینی نظام بانکی در عصر ارتباطات نوین گفت: نظام بانکی به دلیل جایگاه ویژه‎ای که در اقتصاد ملی و اداری کشور دارد، همواره تحت نظارت ذینفعان خود قرار دارد و به این نظام توجه ویژه‎ای می‎شود؛ لذا اصلاح و بازسازی نظام بانکی و قوانین و مقررات این نظام، اهمیت زیادی دارد. رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی با بیان اینکه این اصلاحات باید در راستای ایجاد ارزش قرار داشته باشد؛ زیرا ایجاد ارزش برای ذی‎نفعان نظام بانکی اهمیت زیادی دارد و ذی نفعان نظام بانکی ازجمله مشتریان این سیستم نقطه کانون عملیات بانکی هستند، گفت: عمده قوانین و ضوابط بانکی برای ارتباط با مشتریان طراحی می شود ضمن اینکه مالکان و صاحبان سهام بانک ها، کارمندان بانک ها، رسانه ها وغیره است.
پرویزیان با بیان اینکه در محور بازآفرینی و تجدید نقش بانک‎ها در نظام بانکی، در حوزه مشتریان این سیستم، ساده‎سازی و روان‎سازی  دستیابی به خدمات بانکی، کاهش هزینه ارایه خدمات، دوره و تداوم ارایه خدمات و سایر موارد برای مشتریان اهمیت زیادی دارد، گفت: از سویی دیگر سودآوری، کارآوری و ایجاد ارزش افزوده عملکرد از جمله مواردی است که برای سهامداران بانکی مهم است ضمن اینکه برای کارمندان بانک ها، ایجاد محیطی منضبط و امن و برای رسانه ها نیز ایجاد محیطی سالم و شفاف اهمیت دارد. رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی درباره ابزارهای مورد نیاز بازآفرینی نظام بانکی گفت: با توجه به موارد مذکور، بانکداری الکترونیکی با بهره‎گیری از ابزارها و تکنیک‎های خاص نقش مهمی در بازآفرینی دارد. البته طی سال هایی که از ارایه این نوع خدمات می‎گذرد، با وجود تمام محدودیت‎هایی که برای نظام بانکی ایران ایجاد شد، ما توانستیم خدمات خوبی  ارایه دهیم. وی در پایان گفت: البته در برخی زمینه ها از جمله دستگاه های کارتخوان، دستگاه های خودپرداز و غیره با مازاد تولید محصول و خدمات مواجه هستیم و توانستیم به آن سوی مرزهای کشور ورود کرده و خدمات ارایه دهیم. به عنوان نمونه در روزهای اربعین حسینی، سیستم بانکی توانست خدمات و سرویس خوبی در مرزهای خارجی به زائران ارایه دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :