آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 195594
تاریخ انتشار : 23 آبان 1395 10:28
تعداد بازدید : 577

واکنش بازار کامپیوتر به عبور نرخ دلار از رقم 3650 تومان

گرانی 5 تا 10 درصدی کالاهای کامپیوتری

به نظر می رسد پیش بینی رییس کل سابق بانک مرکزی درباره افزایش نرخ دلار آزاد به رقم 4 هزار تومان در حال تحقق است؛ چرا که نرخ دلار آزاد روز به روز افزایش می یابد و در چند روز گذشته قیمت دلار آزاد حدود 30 هزار تومان افزایش یافته است.


مریم عسگری
به این ترتیب نرخ دلار آزاد به حدود 3655 تومان رسید که این موضوع موجب شد فروشندگان بازار قیمت ها را باز هم افزایش دهند.
این افزایش قیمت درباره نوت بوک و کامپیوتر چندمنظوره حدود 10 درصد، قطعات کامپیوتری حدود 7 تا 10 درصد و سایر کالاهای کامپیوتری و دیجیتال و همچنین تجهیزلت جانبی حدود 5 تا 10 درصد گزارش شده است.
البته این موضوع موجب شده است میزان تقاضا در بازار این کالاها به‎شدت کاهش یابد، با این حال فعالان بازار این روند را منطقی دانسته و می گویند: حتی اگر بازار هیچ مشتری نداشته باشد، باز هم در صورت بروز نوسانات نرخ دلار آزاد قیمت ها را افزایش می دهند. چرا که نرخ کالاهای کامپیوتری بر اساس تغییرات نرخ دلار آزاد سنجیده می شود.
در این میان برخی از فعالان بازار کامپیوتر به بهانه های دیگری چون کاهش موجودی به دلیل کاهش شدید حجم واردات کالا در ماه های گذشته و افزایش هزینه های جانبی، کالاها را با قیمت بیشتری به فروش می رسانند.
به گفته کارشناسان، این گروه از فروشندگان به دنبال سود بیشتری هستند و مقایسه قیمت جهانی کالاها و محاسبه این قیمت با نرخ روز دلار نشان می دهد که فروشندگان کالاها را با سود بالایی به فروش می رسانند.
اگرچه حجم تقاضا از بازار در ماه های گذشته و به ویژه روزهای اخیر به شدت کاهش یافته است، اما در نظر گرفتن سود بیشتر برای فروشندگان موجب می شود تعادل قیمت در بازار به هم خورده و وضعیت بازار روز به روز وخیم تر از قبل شود.
به گفته کارشناسان، عدم کنترل ارگان های مربوطه بر روند قیمت ها و تمرکز آنها بر مواردی چون قاچاق موجب شده است فعالان بازار از فرصت به‎دست آمده استفاده، کالاهای قدیمی را که با دلار ارزان تر از زمان حال وارد و حالا با سودهای بالا به بازار عرضه کنند.برخی از منابع آگاه بر این باورند سودی که برخی از فروشندگان برای اقلام مشخصی از کالاها در نظر می گیرند، بالای 30 درصد است و این در حالی است که اتحادیه صنف رایانه سود مجاز را برای خرده فروشی 7 درصد و برای عمده‎فروش ها حدود 3 درصد اعلام کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :