آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194287
تاریخ انتشار : 8 آبان 1395 12:3
تعداد بازدید : 732

برابر پارسی link چیست؟

یوسف امیری-یکی از واژه ها و مفهوم های نرم افزاری که در زمینه های گوناگون به کار می رود واژه ی link است که در این ستون به بررسی برابر پیشنهاد شده برای آن می پردازم و در پایان پیشنهاد خود را می آورم.


فرهنگستان برای این واژه در بحث نرم افزار «پیوند» را به کار برده است مانند hyperlink = ابرپیوند، permalink =  پایاپیوند، linkage editor =  ویراستار پیوندی. به نظر من واژه ی «پیوند» در اینجا خیلی کلی است و معنای لازم را نمی رساند. زیرا معنای اصلی و رایج این واژه در انگلیسی در واقع «حلقه ی زنجیر» است و همه ی کاربردهای آن، به ویژه در نرم افزار، بیانگر همین مفهوم است و با توجه به این مفهوم «زنجیرسازی» درک بهتری از کاربردهای آن می یابیم. برای نمونه اگر صفحه ی وبی به صفحه ی دیگری link دارد یعنی آن دو حلقه هایی از یک زنجیر بلنداند یا اگر کتابخانه ای به برنامه ای link می شود آن دو حلقه هایی از زنجیر برنامه می شوند. همچنین در دیگر کاربردها مانند link layer در شبکه هم باز مفهوم زنجیر مورد نظر است که با واژه ی کلی «پیوند» رسانده نمی شوند. 
این واژه ی انگلیسی از ریشه ی پوروا-هند-و-اروپایی *kleng آمده است که من برای آن همخانواده ای در زبان پارسی نیافتم. اما واژه ای که در زبان پارسی یا یکی از زبان های ایرانی مفهوم «حلقه ی زنجیر» را بدهد واژه ی «زُرفین» است که به شکل «زورفین»، «زَرفین»، «زَفرین»، «زوفرین» هم در فرهنگ دهخدا آمده است که از زَفرَن (zafran)  در اوستایی آمده است (در گویش کابلی: زولفی). این واژه وارد زبان عربی شده و از آن فعل «زَرفَنه» را ساخته اند به معنای «همچون زنجیر ساختن». شکل دیگر آن که در پارسی شناخته شده تر است واژه ی «زُلفین» است که در تشبیه به گیسوی پر پیچ و تاب و پر حلقه گفته شده است و گاهی به اشتباه با «زُلف» یکی پنداشته می شود. زنده یاد دکتر محمد معین مقاله ای درباره ی «زلف و زلفین» نوشته و به این موضوع پرداخته است. 
از این رو پیشنهاد ما در «فرهنگ مهندسی داده ها» برای link همین «زُرفین» و برای فعل آن «زُرفیدن» یا «زُرفاندن» است که شکل کوتاه تر «زرفینیدن» و «زرفیناندن» اند. در این صورت برای hyperlink می توان گفت «اوپَرزُرفین» یا «اَپَرزَرفین»، برای linked هم «زُرفیده یا زُرفینی»، و برای linkage «زُرفانش».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :