آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194276
تاریخ انتشار : 8 آبان 1395 11:45
تعداد بازدید : 856

برای که ارزیابی می کنیم

ساحره چمنی- در خبرها آمده بود سازمان تنظیم مقررارت و ارتباطات رادیویی برای سه مدل از آیفون های اپل گواهی تایید نمونه صادر کرده که اعتبار این گواهی تا سال 98 است. با کمی تامل در متن خبر شاید این سوال پیش بیاید که گوشی های اپل که مدام خبر تاییدیه استاندارد و سطح تشعشع آنها توسط رگولاتورهای سراسر دنیا صادر می شود و تاکنون مشکلی نداشته اند، چگونه دوباره در ایران مورد ارزیابی قرار می گیرند؟


نکته دیگر آنکه اگر سه مدل از سری گوشی های آیفون مورد تایید رگولاتوری ایران قرار گرفته، پس آیا می توان چنین برداشت کرد که سایر مدل های گوشی این برند مورد تایید نیست یا هنوز مورد بررسی قرار نگرفته اند؟
از سوی دیگر این پرسش نیز مطرح است که چرا رگولاتوری به جای اینکه گوشی های بی نام و نشان موجود در بازار ایران را ارزیابی کرده و اطلاعات لازم را در اختیار مردم بگذارد، گوشی هایی را تایید می کند که شناخته شده اند و تا کنون مشکلی از هیچ جهتی برای عرضه در بازار ندارند؟
نکته دیگر آنکه بهتر نیست به جای اینکه گوشی هایی که به هر حال چه قانونی و چه غیرقانونی وارد بازار می شوند و تایید نمونه دریافت می کنند، فهرست گوشی هایی که تایید نشده اند را اعلام کنند تا کاربران بدانند مثلا گوشی خاصی به لحاظ سخت افزاری یا سطح تشعشات مشکل داشته و استفاده از آنها ممکن است روی سلامتی آنها تاثیر بگذارد. 
به هر حال قرار است در نهایت بهره بردار اصلی اخبار مربوط به تایید نمونه گوشی های وارداتی مردم و کاربران باشند و نه افراد سودجو و قاچاقچی.
لذا مادامیکه شاهد انتشار اخباری از این دست که فلان مدل های گوشی آیفون تایید شدند، باشیم، بیشتر کارکردی ژورنالیستی به خود می گیرد و باز هم مشخص نیست کدام گوشی ها مشکل دار هستند.
بماند که در صنعت گوشی، اخیرا مشکلی که برای نوت 7 سامسونگ رخ داد، نشان داد با وجود سرمایه گذاری سنگین در بخش تحقیق و توسعه این شرکت و کنترل رگولاتورهای سراسر دنیا، هیچ نهادی تا زمان بروز این مشکل حساس متوجه آن نشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :