آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194267
تاریخ انتشار : 8 آبان 1395 11:34
تعداد بازدید : 589

ساخت نخستین دوربین حرفه ای با کاربری ساده

محققان لابراتوار تحقیقاتی بل در آمریکا برای نخستین بار با ترکیب فناوری تصویربرداری با کیفیت SLR و دوربین های ساده دیجیتال موفق به تولید نخستین دوربین چند لنزی جهان شدند.

ایسنا- دوربین های DSLR یا دوربین تک لنز انعکاسی با تمام کیفیت و محبوبیتی که دارند، بنا به دلایلی مثل قیمت بالا، حجم و وزن زیاد و از همه مهم تر کارایی دشوار هیچ وقت بین کاربران معمولی به محبوبیت نرسیده اند.
بیشتر کاربران استفاده از دوربین های دیجیتال معمولی تلفن همراه را به منظور کارآیی آسان همواره ترجیح می دهند، اما کیفیت دوربین دیجیتال کامپکت یا دوربین بهترین تلفن همراه نیز از نظر کیفیت به هیچ عنوان با دوربین DSLR برابر نیست.
محققان لابراتوار بل پس از پنج سال مطالعه و آزمایش موفق به تولید نخستین دوربین دیجیتال کامپکت چند لنزه شدند که از نظر کیفیت عکاسی مشابه فناوری DSLR و از نظر راحتی در استفاده مشابه دوربین های تلفن همراه است.
دوربین دیجیتال مولتی لنز دارای مجموعه ای از لنزهای ارزان و پلاستیکی است که توسط موتورهای کوچک کنترل می شوند. مجموعه لنزهای این دوربین به کمک سیستم عامل استاندارد آندرویید و چند الگوریتم هوشمندسازی کنترل می شود.
استفاده از فناوری  دوربین مولتی لنز تاثیر مستقیمی بر کیفیت عکس های خروجی از دوربین داشته است، به طوری که حتی کاربران حرفه ای نیز تفاوتی بین عکس های این دوربین در مقایسه با پیشرفته ترین دوربین های DSLR پیدا نکرده اند.
مخترع نخستین دوربین دیجیتال مولتی لنز درباره مشکلات موجود در ساخت این دوربین عنوان کرد: پس از سال ها تجربه در استفاده از انواع دوربین دیجیتال از مرحله ظهور متوجه شدم که بسیاری از عکاسان حرفه ای به نوعی به علت دست وپاگیر بودن دوربین های DSLR به سمت دوربین های دیجیتال معمولی سوق پیدا کرده اند.
وی در ادامه افزود: پس از مطالعات بسیار در زمینه تصویرسازی دیجیتال و مهندسی الکترونیک دریافتیم که متاسفانه متخصصان اپتیک اطلاعات کاملی از فناوری تصویرسازی دیجیتال ندارند و همچنین متخصصان الکترونیک نیز از فناوری لنز و اپتیک بی اطلاع هستند.این مخترع با مطالعه بسیار به خلاء موجود در فناوری اپتیک و تصویرسازی دیجیتال پی برد و سرانجام موفق به تولید فناوری دوربین چندلنزه با کیفیت تصویربرداری مشابه DSLR و کارآیی آسان مشابه دوربین دیجتیال تلفن همراه شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :