آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194251
تاریخ انتشار : 8 آبان 1395 11:17
تعداد بازدید : 671

توصیه کارشناسان به خریداران کالاهای کامپیوتری

از فروشگاه های عضو اتحادیه خرید کنید

مشکل عدم عضویت فروشگاه ها در اتحادیه صنف فناوران رایانه سال هاست وجود دارد و تاکنون تلاش های اتحادیه برای مجاب کردن تمام فعالان بازار برای عضویت در این اتحادیه به نتیجه نرسیده است.

حقیقت این است که تمام فعالان بازار کامپیوتر باید در اتحادیه عضو باشند و این خواسته ای معقول از سوی اتحادیه صنف فناوران رایانه است.اینکه چرا فروشگاه داران زیر بار عضویت در اتحادیه نمی روند، موضوعی است که در این گزارش به آن پرداخته ایم.
به گفته فعالان بازار کامپیوتر، در حال حاضر بازار کامپیوتر آنقدر مشکل دارد که عضویت در اتحادیه چندان مهم جلوه نمی کند. به گفته آنها، از سویی عضویت در اتحادیه فایده ای برای کسبه نداشته و به همین دلیل فعالان بازار چندان الزامی به عضویت در این اتحادیه نمی بینند.یک فعال بازار در این زمینه می گوید: در کوچک ترین مشکلات نیز اتحادیه اقدامی به نفع فعالان بازار انجام نمی دهد و صرفا هدف اتحادیه از الزام فروشگاه داران به عضویت در اتحادیه بالا بردن تعداد اعضای خود است.این درحالی است که بارها در موسم مالیات و بروز مشکلات مالیاتی، روزنامه فناوران گزارش هایی از تلاش اتحادیه صنف فناوران رایانه بابت کاهش مالیات فعالان بازار کامپیوتر منتشر کرده است. سید مهدی میرمهدی، رریس اتحادیه نیز جراید را در جریان مذاکراتی که با سازمان امور مالیاتی داشت، قرار داده است. 
با این حال فعالان بازار، حتی فعالانی که عضو اتحادیه نیستند انتظار دارند که اتحادیه در تلاشی موثر، موجب کاهش  میزان مالیات در نظر گرفته شده برای تمام فروشگاه داران شود.
برخی از فعالان بازار کامپیوتر هم بی رونقی بازار را بر گردن اتحادیه انداخته و می گویند: اگر اتحادیه سیاست های روشنی در پیش می گرفت، وضعیت بازار بهتر می شد. این درحالی است که کارشناسان می گویند: اگر فعالان بازار کمی از سود خود کم کرده و کالاهایی که در انبارها مانده است را با تخفیف یا به صورت اقساطی به فروش برسانند، وضعیت بازار تغییر می کند.در هر صورت گلایه ها از اتحادیه پایانی ندارد و اتحادیه نیز برای رفع این گلایه ها تلاش خود را می کند. ولی همه می دانیم که بهبود اوضاع و رفع تمام مشکلات در کوتاه مدت غیرممکن است.در هر صورت اتحادیه این بار به فروشندگان غیر عضو در اتحادیه صنف فناوران رایانه هشدار داده است که در صورت عدم عضویت با آنها برخورد جدی می شود.
براساس اعلام اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، جریمه نقدی و درنهایت پلمپ واحد فروشگاهی مجازات اعضای غیر عضو در اتحادیه است. کارشناسان اما می گویند: اگر شرایطی فراهم شود که خریداران از فروشگاه های غیر عضو در اتحادیه فعالیت نکنند، شاید هم کار اتحادیه راحت شود و هم در صورت بروز هر مشکلی، اگر شکایتی از واحد متخلف صورت گیرد به راحتی بتوان از طریق اتحادیه این مشکل را پیگیری و رفع و رجوع کرد.
کارشناسان به خریداران توصیه کردند: با توجه به بروز سوءاستفاده هایی از بازار نظیر فروش کالای مرجوعی به جای اصل و فروش کالای قاچاق و مواردی از این دست، بهتر است خطر نکرده و کالا را از فروشگاه معتبر که عضو اتحادیه است و اتحادیه آن را به رسمیت می شناسد، خریداری کنند.
اتحادیه اعلام کرده است براساس قانون نظام صنفی و پیرو اطلاع رسانی های گذشته، اتحادیه موظف به کنترل و نظارت بر اعضا به منظور تعیین تکلیف و ساماندهی واحدهایی است که هنوز برای اخذ پروانه کسب اقدامی نکرده اند؛ لذا  با توجه به تسهیلات ایجادشده با در دست داشتن مدارک به اتحادیه مراجعه و جهت تشکیل پرونده اقدام کنید.براساس اعلام اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، واحدهای بدون پروانه شناسایی شده، مطابق با قانون از سوی سازمان امور مالیاتی، شهرداری، اماکن با برخورد قانونی مواجه می شوند که از جمله آن ها می توان به دوبرابر شدن نرخ مالیات و آب و برق پرداخت.
براساس اعلام اتحادیه رایانه، این اطلاعیه به منزله اخطار نهایی است و اتحادیه از هر حمایت و همکاری با واحدهای بدون پروانه معذور است و همه واحدهای فاقد پروانه کسب طبق قانون ماده 27 نظام صنفی توسط نیروی انتظامی پلمپ خواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :