آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194249
تاریخ انتشار : 8 آبان 1395 11:13
تعداد بازدید : 782

استقبال عضو منتقد شورای عالی فضای مجازی از سند وزارت ارتباطات

سند تکمیلی شبکه ملی اطلاعات تصویب می شود

دبیر سابق و عضو حقیقی فعال شورای عالی فضای مجازی که از منتقدان دولت به شمار می رود، از تصویب سند تکمیلی شبکه ملی اطلاعات در این شورا استقبال کرد.

فناوران- پس از بحث و جدل طولانی بر سر ماهیت و اجرای شبکه ملی اطلاعات، وزارت ارتباطات با همکاری شورای عالی فضای مجازی، اسناد تکمیلی این شبکه شامل فازبندی و جزییات اجرایی را تدوین کرد.
بخش هایی از این سند در دو جلسه پیشین شورای عالی فضای مجازی مطرح شد؛ اما با توجه به کندی کار در تصویب این سند، به نظر می رسید منتقدان دولت چندان موافق آن نباشند. 
با این حال عضو شورای عالی فضای مجازی از مطرح شدن این سند در شورا استقبال کرده و آنطور که خبرگزاری مهر گزارش داد: سند تکمیلی طرح شبکه ملی اطلاعات با تاکید بر روشن سازی مشخصات فنی این پروژه، در شورای عالی فضای مجازی تصویب می شود.
محمدحسن انتظاری، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی درباره جزییات برگزاری آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی با حضور رییس‎جمهور گفت: برای تکمیل طرح شبکه ملی اطلاعات، سندی از سوی دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی تهیه و در آخرین جلسه شورای عالی به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.
وی با بیان اینکه این سند به‎عنوان سند تکمیلی اجرای شبکه ملی اطلاعات است، ادامه داد: این سند لایه وسیع تری از پروژه شبکه ملی اطلاعات را نسبت به الزامات این پروژه طبق مصوبه سال ۹۲ شورای عالی فضای مجازی تعیین می کند. عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: در آخرین جلسه شورای عالی فضای مجازی که چند روز پیش برگزار شد، بخشی از این سند برای اعمال نظر اعضای شورای عالی به بحث گذاشته شد و مابقی آن نیز در جلسه آینده شورا مطرح می‎شود.
انتظاری اظهار امیدواری کرد این سند به‎عنوان سند تکمیلی شبکه ملی اطلاعات در جلسه آینده شورای عالی فضای مجازی نهایی شود و به تصویب برسد.
وی با بیان ویژگی های تکمیلی شبکه ملی اطلاعات که از سوی معاونت فنی مرکز ملی فضای مجازی به این سند افزوده شده است، گفت: این سند تعیین‎کننده و روشن‎کننده مشخصات فنی شبکه ملی اطلاعات است که باعث می‎شود این طرح، در فاز عملیاتی شدن شکل ملموسی به خود بگیرد.
انتظاری گفت: در سال ۹۲ الزامات اولیه اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسید و هم‎اکنون نیز قرار است سند تکمیل‎کننده این پروژه ملی در شورای عالی مطرح و تصویب شود.
براساس این گزارش در جلسه شورای عالی فضای مجازی همچنین مقرر شد پوشش کشوری خدمات پهن باند با نگاه به عدالت اجتماعی تامین شده و ظرفیت ‏شبکه های هسته متناسب با نیازهای خدمات و محتوای بومی در سراسر کشور توسعه یابد.‏
در زمینه مدیریت شبکه ملی اطلاعات نیز مقرر شد تا مدیریت برنامه‎ریزی و طراحی شبکه در داخل کشور ‏و با استفاده از نیروی متخصص داخلی انجام شده و تامین نیازهای قلمروهای حساس، حیاتی یا دارای ‏اولویت راهبردی در کشور با دانش‎افزارهای بومی‎شده محقق شود.‏
در جلسه شورای عالی فضای مجازی همچنین ایجاد امکان توسعه رقابت مبتنی بر کیفیت خدمت در بین ارایه‎دهندگان خدمات نیز به‎عنوان دیگر اصول ‏حاکم بر مدیریت شبکه ملی اطلاعات، مورد تصویب اعضای شورای عالی فضای مجازی قرار گرفت.‏


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :