آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194118
تاریخ انتشار : 5 آبان 1395 10:48
تعداد بازدید : 643

چالش صندوق های مکانیزه فروش در واحدهای صنفی

طبق قانون صاحبان مشاغل مکلف به استفاده از سامانه صندوق مکانیزه فروش رایانه ای هستند؛ مساله ای که اجرای آن با چالش های اساسی مواجه است.

ایسنا- اگرچه قوانین و الزامات در صورت اجرا، گام مهمی درجهت نوسازی و استانداردسازی رفتارهای اقتصادی صنوف به شمار می رود، اما اجرای آن با چالش های اساسی مواجه است که بی توجهی یا کم توجهی به آنها می تواند روند اجرای این قانون را با موانع متعدد مواجه کند و هزینه های اقتصادی آن را افزایش دهد. ناتوانی مالی و کم رغبتی برخی اصناف در تهیه صندوق های مکانیزه فروش، نبود سیاست های تشویقی و تنبیهی شفاف و مناسب درجهت اجرای قانون، آشنا نبودن بسیاری از اصناف با سیستم های فروش الکترونیکی و عدم فرهنگ سازی مناسب در این زمینه از عواملی است که مانع گسترش بهره گیری از این صندوق ها شده است.
براساس مطالعات انجام شده موضوع تجهیز واحدهای صنفی به سامانه صندوق مکانیزه فروش در وضعیت مطلوبی نیست که این مساله چند دلیل عمده دارد.
ضعف ساختار فرهنگی و نبود هنجارهای لازم جهت اجرای این ماده از قانون، محدودیت منابع علمی و سطح آگاهی های لازم جهت کاربری این تجهیزات در جامعه صنفی کشور، محدویت مالی جهت تهیه سخت افزار و نرم افزار صندوق های مکانیزه و نبود امکانات پشتیبانی و نیز نبود انگیزه در بخش صنایع تولیدی کشور جهت راه اندازی خط تولید صندوق های مکانیزه به دلیل ابهام در افق بازار و همچنین بازگشت سرمایه از دلایل عدم شرایط مطلوب و مناسب در فرآیند تجهیز واحدهای صنفی کشور به صندوق های مکانیزه فروش است.
بدیهی است میزان موفقیت الزامات قانونی و توسعه ابزارهای فناوری در اصناف، تابع تجزیه و تحلیل دقیق و مدیریت عوامل موثر بر فرآیند اجرایی این قانون و رفع چالش های مذکور است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :