آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194115
تاریخ انتشار : 5 آبان 1395 10:46
تعداد بازدید : 628

مشکلات عمده فعالان اقتصادی با گمرک تشریح شد

رییس کمیسیون رقابت، خصوصی سازی و سلامت اداری اتاق بازرگانی ایران به تشریح چالش ها و موانع گمرکاتی که پیش روی فعالان اقتصادی است، پرداخت و گفت: تشریفات گمرکی در ایران بسیار طولانی است و فعالیت گمرکات و رویه ها هنوز استانداردسازی نشده است.


ایسنا- یلدا راهدار گفت: یکی از مشکلات اصلی که واردکنندگان در بخش گمرک با آن مواجه هستند، برگ سبزهایی است که به کالاها داده می شود تا امکان توزیع را در کشور پیدا کنند. این برگ سبزها فقط ۲۰ روز اعتبار دارند و این زمان کوتاه باعث می شود واردکننده متضرر شود و حتی در مواردی این مساله باعث می شود کالای این افراد به عنوان قاچاق شناخته شود.
وی ادامه داد: مساله دیگری که در گمرک با آن روبه رو هستیم، درباره کالاهایی است که ترخیص شان به کار آزمایشگاهی نیاز دارد. روند کار آزمایشگاهی در گمرک بسیار طولانی است و باعث خواب کالای ورودی و درنتیجه خواب سرمایه می شود که متاسفانه ضرر نهایی را واردکننده می بیند.    
رییس کمیسیون رقابت و خصوصی سازی اتاق بازرگانی تهران با بیان دیگر مشکلات گمرکات گفت: مساله دیگر ناهماهنگی بین ساعت کار برخی گمرکات با بنادر و سازمان های مجاورشان است. از سوی دیگر رویه های اجرایی در همه گمرکات ما یکسان نیست به همین دلیل در مواقعی صادرکنندگان ترجیح می دهند از استان و گمرک نزدیک به خودشان صادرات را انجام ندهند و از طرق گمرکات مرزی فعالیت شان را انجام دهند.
راهدار افزود: به طور کلی تشریفات گمرکی در کشورما بسیار طولانی است و فعالیت گمرکات استانداردسازی نشده و در همه جا یکنواخت نیست، درست است که سازمان گمرک تلاش کرده سیستم مدیریت کیفیت را در سازمان اجرا کند؛ اما این سیستم باعث استاندارد شدن فرآیندها نشده است.  وی در بخش دیگری از صحبت هایش درباره اینکه چقدر مشکلات ساختاری در گمرک در قاچاق کالا تاثیرگذار است، گفت: بخشی از مساله قاچاق به گمرک مربوط می شود اما بخش دیگری از آن به ساختارهای اقتصادی بر می گردد. مساله مهمی که در قاچاق کالا مطرح است، ورود این کالاها به مناطق آزاد است، متاسفانه مناطق آزاد محلی شده اند برای ورود کالای قاچاق به سرزمین اصلی. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :