آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194105
تاریخ انتشار : 5 آبان 1395 10:40
تعداد بازدید : 684

هوش مصنوعی قاضی می شود

ساخت هوش مصنوعی که بتواند نتایج دادگاه را پیش بینی کند، یکی از آرمان های دانشمندان در آینده است. حال محققان یک هوش مصنوعی ابداع کرده اند که قادر است نتایج دادگاه های انسانی را تا دقت 79 درصد پیش بینی کند.

آنا- این فناوری اولین باری است که نتایج دادگاه های مهم بین المللی را با تجزیه و تحلیل مدارک ارائه شده به دادگاه و با استفاده از نوعی دستگاه الگوریتم یادگیری پیش بینی می کند.
ساخت این روش به پیشنهاد محققان داشگاه کالج لندن، دانشگاه شفیلد و دانشگاه پنسیلوانیا انجام گرفته است. محققان با این فناوری به دنبال جایگزینی ربات ها و هوش مصنوعی با قضات نیستند بلکه هدف آنها از راه اندازی این هوش مصنوعی پیدا کردن سریع الگوهای تشخیصی در مواردی است که به دنبال نتایج خاصی هستند.
این نوع فناوری هوش مصنوعی همچنین ابزار ارزشمندی برای برجسته کردن مواردی است که نقض کنوانسیون اروپایی حقوق بشر به میان می آید. دانشمندان دریافتند که قضاوت هایی که از سوی دادگاه اروپایی حقوق بشر صورت می گیرند، به جای ارتباط مستقیم با استدلال های قانونی، رابطه مستقیمی با حقایق غیرقانونی دارد.
این تحقیقات که در نوع خود جزء اولین ها به شمار می رود، یافته های سایر کارهای تجربی را روی تعیین استدلال انجام شده توسط دادگاه های عالی را تأیید می کند. محققان الگوریتم های خود را با استفاده از دستورالعمل های دادگاه مورد آزمایش قرار دادند. اما بدون دسترسی به این داده ها، محققان به خلاصه اتفاقاتی که در دادگاه اتفاق می افتد دسترسی پیدا می کنند.
این گروه تحقیقاتی، مجموعه 584 مدرک به زبان انگلیسی را مربوط به بندهای 3، 6 و 8 دادگاه کنوانسیون اروپایی حقوق بشر شناسایی کردند و از الگوریتم هوش مصنوعی برای پیدا کردن الگوهای این متن استفاده کردند.
دانشمندان برای جلوگیری از بی نظمی ایجاد شده در این کار، تعداد مساوی از نقض و عدم نقض موارد انتخاب شده را تجزیه و تحلیل کردند. نتایج به دست آمده نشان داد که بیش ترین فاکتورهای قابل قبول برای پیش بینی نتایج و تصمیمات اخذ شده توسط دادگاه، زبان به کار رفته در مدرک ارائه شده به دادگاه، به اضافه موضوعات و شرایط ذکر شده در متن موضوع بود. بخش شرایط متن اطلاعاتی را درباره سابقه واقعی این مدرک در اختیار محققان قرار می دهد.
مطالعات قبلی، نتایج دادگاه ها را براساس ماهیت جرم یا موضع سیاسی هر قاضی پیش بینی می کرد؛ بنابراین، قضاوت برای اولین بار با استفاده از تجزیه و تحلیل متن آماده شده برای دادگاه صورت می گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :