آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194104
تاریخ انتشار : 5 آبان 1395 10:39
تعداد بازدید : 748

سرنوشت خاکستری کارت‏های اعتباری سه رنگ

35 روز از آغاز توزیع کارت های اعتباری سه رنگ می گذرد و برخی بانک ها می گویند که هنوز دستورالعملی برای اجرا دریافت نکرده اند؛ درست اول مهرماه بود که بانک مرکزی اجرای این سیاست را برای بانک‎ها لازم الاجرا دانست. از آن روز به بعد، بانک‎ها با تب و تاب زیادی تلاش کردند که خود را با سیاست های سیاستگذار پولی و بانکی کشور همراه نشان دهند؛ اما همه چیز به این راحتی نبود و تا به حال، هیچ بانکی نتوانسته کارنامه قابل قبولی را در اعطای کارت های اعتباری به مردم به جای گذارد.

مهر- هنوز برخی بانک‎ها از عدم ابلاغ دستورالعمل اجرای کارت های اعتباری از سوی شعب مرکزی شان می گویند و وقتی که در مقابل مشتریان متقاضی کارت های اعتباری قرار می گیرند، به صراحت عنوان می کنند که بانک متبوعشان، برنامه ای برای اجرای کارت های اعتباری ندارد و قرار هم نیست به زودی مجری این سیاست بانک مرکزی و دولت یازدهم برای تحریک تقاضا و تامین نقدینگی و منابع مالی مورد نیاز مشتریان شود. 
آنها حتی می گویند که فشار پرداخت وام های قرض الحسنه ازدواج برای شان آنقدر زیاد بوده که نمی توانند حداقل ظرف ۳ تا ۴ ماه آینده  به اجرای سیاست اعطای کارت های اعتباری بپردازند.
این در شرایطی است که در همان روزهای ابتدای اجرای سیاست اعطای کارت های اعتباری از سوی بانک مرکزی، فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی گفته بود: یکی از اولویت های بانک مرکزی تخصیص اعتبارات خرد به تمامی مردم است و بر این اساس مدام آمارهایی را از بانک ها دریافت می کند تا بتواند میزان تسهیلات خردی که آنها به مردم ارایه می دهند، پایش کند.
وی به این نکته هم پرداخت که در این زمینه بانک ها باید فعال عمل کنند و چنانچه میزان تسهیلات خرد آنها از حدود مشخصی پایین باشد، نمره منفی از سوی بانک مرکزی به آنها تعلق می گیرد. 
گفته های معاون نظارتی بانک مرکزی در شرایطی است که گزارش های میدانی حکایت از آن دارد که برخی بانک ها حتی یک فقره کارت اعتباری هم برای مشتریان صادر نکرده اند و برخی دیگر نیز، آنقدر پیچ و خم های پیش روی متقاضیان را زیاد می کنند که عملا مشتری از ادامه فرآیند کار برای دریافت کارت منصرف می شود. 
بر همین اساس است که به نظر می رسد اکثر بانک ها باید منتظر نمره منفی بانک مرکزی در کارنامه خود بابت عملکرد ضعیف در اجرای این سیاست موکد دولت باشند.

 دلایل بانک ها برای عدم اجرای کارت های اعتباری
عمده بانک‎ها دلیل عدم مشارکت خود در این طرح ملی را کمبود منابع اعتباری عنوان می کنند. آنها می گویند تکالیف جدیدی که به بانک‎ها درباره اجرای سیاست های جدید دولت آن هم در سال پایانی فعالیت آن و تلاش برای خروج از رکود ابلاغ می شود، کار را برای شان سخت کرده و آنها به راحتی و با منابع محدودی که از بابت سپرده های مشتریان دارند، نمی توانند پاسخگوی تکالیف بانک مرکزی باشند.

 مناقشه طیب نیا و سیف بر سر کارت های اعتباری
ادعای شعب بانک‎ها مبنی بر فقدان منابع مالی لازم برای اعطای کارت‏های اعتباری در حالی مطرح می شود که گویا همین مساله به موضوع تازه‎ای برای مناقشه علی طیب نیا و ولی الله سیف هم تبدیل شده 
است.
شنیده‎ها حاکی از آن است که وزیر امور اقتصادی و دارایی برای اجرای طرح کارت‎های اعتباری به بانک مرکزی فشار آورده است اما سیف در واکنش به این فشارها، عنوان کرده که بانک ها از نظر منابع در  تنگنا هستند و اعمال فشار مضاعف به آنها می تواند حتی منجر به ورشکستگی برخی از بانک‎ها شود.
در ابتدای دریافت کارت اعتباری، دو درصد کارمزد از میزان اعتبار کارت کسر می شود. بسیاری از بانک ها کارمزد یک درصد را برای پرداخت کارت اعتباری در نظر می گیرند. 
حتما باید از بانکی که حساب در آن وجود دارد، تقاضای صدور کارت اعتباری شود که بر این اساس، اگر وضعیت اعتباری مشتری ایده آل بانک باشد، اجازه صدور کارت اعتباری داده خواهد شد؛ در غیر این صورت شعبات نمی توانند برای هر کسی کارت اعتباری صادر 
کنند.
به نظر می رسد که بانک ها همراهی جدی با سیاست های بانک مرکزی ندارند یا شاید هم منابعی در اختیار ندارند که برای اجرای این طرح به کار بگیرند؛ اما به هرحال این یک طرح ملی است و به نظر می رسد که تکلیف جدی همه بانک‎هاست که سیاست های سیاستگذار پولی و بانکی یعنی بانک مرکزی را اجرایی کنند؛ البته بازوی نظارتی بانک مرکزی هم به نظر می رسد باید در این باره وارد عمل شده و با بانک‎های متخلف برخورد کند یا حداقل نمرات منفی را در کارنامه آنها ثبت کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :