آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194100
تاریخ انتشار : 5 آبان 1395 10:35
تعداد بازدید : 1167

دبیر شورای عالی فضای مجازی خواستار شد

مراکز رصد آسیب های ناشی از فضای مجازی راه اندازی شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در حوزه رصد آسیب های اجتماعی ناشی از فضای مجازی، دچار مشکلیم و آمارهای درستی نداریم به همین دلیل باید مراکزی در این زمینه ایجاد شود.

فارس- ابوالحسن فیروزآبادی در همایش فرصت ها و چالش های فضای مجازی گفت: در کشور ما آمارهای عجیب و غریبی وجود دارد که نشانگر تحول در این فضای مجازی است. در کشور 300 تا 400 هزار مترمربع روزانه Display وارد بازار می شود و این علاوه بر آنهایی است که در گوشی های تلفن همراه وجود دارد.
فیروزآبادی گفت: قبلا رابطه از نوع ارتباطی بود و اکنون اتصال اجتماعی رخ می دهد و دایم فرد در تماس است حتی می توان گفت عقلانیت مجازی شکل گرفته و فضای مجازی آن را شکل می دهد.
وی ادامه داد: جامعه به سمت افقی شدن و مدرنیته شدن می رود و روزانه یک میلیون پیام توسط 10 میلیون نفر تولید می شود و ذهنیت مردم تصویری شده و توانمندتر شدن آن به دلیل دسترسی به اطلاعات است. 
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: افراد به طور میانگین با 200 میلیون نفر در ارتباط هستند که در فضای مجازی این ارتباط 4 تا 5 برابر می شود و در سال های آینده هم افزایش می یابد.
فیروزآبادی گفت: نمی توان تصور کرد برای حل این مسایل اجتماعی یک راه حل وجود دارد؛ بلکه باید برحسب موقعیت، جغرافیا و غیره آسیب ها را کشف و حل کرد. امیدوارم در سازمان بهزیستی تقسیم کار ملی خوبی انجام شود ما نیز در فضای مجازی آمادگی کمک داریم و از پتانسیل آموزش و پرورش باید در حل این آسیب ها نیز استفاده کنیم موضوعی که تاکنون مغفول مانده است.
وی افزود: باید والدین آموزش داده شوند تا بسیاری از آسیب ها در نوجوانی کاهش یابد. دورانی که دولت سازمانی را ایجاد کند تا به حل این آسیب ها بپردازد، دیگر به سر آمده بلکه باید توسط نخبگان مدلی طراحی شود و در آموزش و پرورش به سواد رسانه ای و الکترونیکی پرداخته شود؛ چراکه درک فضای مجازی نیاز به سواد دارد و ما فقط یک سری هشدارها در رابطه با فیلتر و حریم خصوصی داده ایم.
فیروزآبادی گفت: ایجاد مراکز رصد آسیب های اجتماعی ناشی از فضای مجازی بسیار ضروری است؛ زیرا اکنون منشاء آسیب ها تغییر کرده و میزان اتصال به شبکه ها و سواد مجازی در آسیب هایی مثل طلاق و اعتیاد بسیار نقش دارد. ما در حوزه رصد آسیب های ناشی از فضای مجازی دچار مشکلیم و آمارهای درستی نداریم؛ درحالی که باید قوم شناسی دیجیتالی در این زمینه داشته باشیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :