آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 194039
تاریخ انتشار : 1 آبان 1395 15:30
تعداد بازدید : 256

با توجه به نا معلوم بودن زمان اجرای طرح رجیستری

آيفون 7 تا دو هفته دیگر رسما وارد ایران می شود؟

هنوز هیچ مقام مسوولی از تاریخ دقیق اجرای رسمی طرح رجیستری گوشی های موبایل اطلاعی ندارد که رییس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی و ارتباطی چند روز پیش اعلام کرد از دو هفته آینده آیفون 7 به شکل رسمی وارد بازار کشور می شود.


فناوران- از اواسط تابستان موضوع اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل در بازار مطرح شد و همزمان با انتشار اخبار در رابطه با اجرای این طرح، شرکت هایی که گوشی های آیفون را وارد بازار می کردند، بسته شدند. این موضوع تبعاتی در پی داشت؛ از یک سو تعداد گوشی های آیفون در بازار برای مدتی کم شد و قیمت آن به شدت افزایش یافت و از سوی دیگر کلاهبرداری هایی در همین زمینه صورت گرفت. 
از آنجا که اپل در ایران هیچ نمایندگی ندارد و گوشی های این برند طرفداران خاصی در بازار دارد، سازمان حمایت از مصرف کننده، اقدام به ارایه مجوز به 9 شرکت برای واردات گوشی آیفون به شکل قانونی در بازار ایران کرد. اسم 9 شرکت به شکل رسمی منتشر شد و پس از آن اعلام شد که تعداد شرکت هایی که مجوز ورود گوشی های آیفون را دریافت کرده اند، به 18 شرکت رسیده است. 
اما در طول یکی دو روز گذشته رییس اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی و ارتباطی اعلام کرد که آیفون های 7 که از زمان عرضه به بازار جهانی وارد بازار کشور شده، قاچاق تلقی می شود و از زمان برگزاری اجرای طرح رجیستری این گوشی ها از کار خواهد افتاد. این در حالی است که ورود گوشی های آیفون به شکل رسمی و از سوی شرکت هایی که مجوز رسمی واردات این گوشی ها را دریافت کرده اند، تنها در صورتی به شکل رسمی وارد بازار کشور می شود که طرح رجیستری اعمال شود. از سوی دیگر این مقام مسوول زمان دقیقی برای عرضه آیفون به بازار اعلام کرده درحالی که هیچ کدام از نهادها و سازمان ها ازجمله وزارت صنعت و معدن، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گمرک و رگولاتوری هنوز زمان دقیق اجرای طرح رجیستری را از آنجا که ابعاد طرح بسیار بزرگ است و هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد، اعلام نکرده اند.
براین اساس هم اکنون همه گوشی های آیفون که در بازار موجود است، به شکل قاچاق وارد شده است؛ اگرچه شرکت هایی که مجوز واردات را دریافت کرده اند، هنوز اجازه رسمی ورود گوشی به بازار کشور را ندارد اما می توان گوشی هایی یافت که با نام و گارانتی این شرکت ها در اختیار مشتریان قرار می گیرد. 
با این حال اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل در هاله ای از ابهام قرار دارد و هنوز مشخص نیست چه زمانی و چگونه قرار است این طرح به اجرا برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :