آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193822
تاریخ انتشار : 1 آبان 1395 13:9
تعداد بازدید : 520

گوشی ملی امن چیست و چگونه تولید می شود

جدیدترین خبر در حوزه امنیت تلفن همراه، واگذاری گوشی امن به مسوولان است.

ساحره چمنی
 از آنجا که تبادل اطلاعات اهمیت زیادی یافته، توجه مسوولان به این حوزه جلب شده تا ردوبدل اطلاعات را تا آنجا که ممکن است امن کنند. در همین راستا جابه جایی اطلاعات توسط مقامات دولتی از تلگرام توسط معاون قضایی دادستان کل کشور ممنوع شد و در صورتی که نهادها در انجام امور اداری از این سرویس پیام رسان استفاده کنند، علیه شان اعلام جرم می شود. با توجه به اینکه گوشی تلفن همراه نقش مهمی در این نوع ارتباطات ایفا می کند، ظاهرا لزوم واگذاری گوشی به مسوولان مطرح شده است.
بر این اساس سوالاتی در این زمینه مطرح می شود که آیا این گوشی در داخل کشور تولید می شود یا اصلا چه نهاد یا سازمانی مسوول واگذاری این گوشی ها به مسوولان است؟
اگر قرار است گوشی در داخل کشور تولید شود، یعنی کشورمان به آن سطح از فناوری و تکنولوژی دست یافته که پاسخگوی چنین سیستم امنیتی است؟
یا آیا همین گوشی های آیفون یا گوشی های مبتنی بر آندرویید قرار است به نهاد خاصی سپرده شود تا براساس معیارهای خاصی به قابلیت های امنیتی تجهیز شود.
بنابراین تلاش کردیم تا با مقامات مسوول در این زمینه صحبت کنیم تا ابعاد آن و برنامه هایی که برای این موضوع در نظر گرفته شده، آگاهی پیدا کنیم، اما ظاهرا هیچ کدام از مقامات از موضوع آگاهی نداشتند.
این در حالی است که این موضوع در رسانه ها، اخبار تلویزیون و رادیو نیز مطرح شده است؛ اما دولت که به نظر می رسد نهاد مجری طرح است هنوز اطلاع رسانی دقیقی انجام نداده و به نظر می رسد این طرح نیز همانند طرح های بسیاری که هرگز به نتیجه نرسیده، سرانجامی نداشته باشد.
با این حال باید منتظر ماند و دید که آیا این موضوع نیز در حد حرف باقی می ماند یا رنگ واقعیت به خود می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :