آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193821
تاریخ انتشار : 1 آبان 1395 13:7
تعداد بازدید : 543

مسوول کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران تشریح کرد

4 مولفه تاثیرگذار اقتصاد دانش‎بنیان در حوزه فناوری اطلاعات

مسوول کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران گفت: از مهم‎ترین راه‎های رشد اقتصادی هر کشوری، دستیابی به اقتصاد دانش‎بنیان و در نتیجه آن افزایش کارآفرینی، افزایش تولید ملی، توسعه خدمات، افزایش گردش مالی، اشتغال زایی و درنهایت بهبود اقتصادی کشور است.

فناوران-  بهناز آریا با بیان اینکه دستیابی به اقتصاد دانش‎بنیان تنها در یک صورت محقق می‎شود، افزود: توجه بیشتر دولت به روش‎های رسیدن به اقتصاد دانش بنیان و درنتیجه حمایت از تحقیق و پژوهش در راستای توسعه و تولید دانش بومی و حمایت از شرکت‎‏ها خصوصا شرکت‎های دانش بنیان برای تجاری‎سازی دانش تولید شده است.
 خطر گرایش به مصرف‎کنندگی
آریا همچنین گفت: قطعا در این دوران، با ورود صاحبان تکنولوژی و ورود بسیاری از محصولات و خدماتی که پیش از این ممکن نبود، گرایش جامعه به مصرف‎کننده بودن و فروشندگی محصولات تامین‎کنندگان، یکی از خطراتی است که جامعه را تهدید می‎کند و اقتصاد و فناوری را از پویایی دور خواهد کرد.
وی گفت: مصرف‎کنندگی به طور یقین ما را از کارآفرینی، تولید دانش، صادرات و خودکفایی دور خواهد کرد و باید شرایط جدید پسابرجام را در راستای استفاده صحیح از فرصت ها به خوبی مدیریت کرد.
وی افزود: اگرچه فرصت استفاده از جدیدترین فناوری‎های روز دنیا و آشنایی با محصولات لبه تکنولوژی برای متخصصین گام بزرگی در راستای انتقال دانش و به روز شدن و همسو شدن با دانش جهانی است، اما نباید از هدف اصلی که همانا رسیدن به اقتصاد دانش‎بنیان خصوصا در صنعت آی تی که بستری است که در تمام صنایع کاربرد روزافزونی دارد، غافل ماند.
به گفته آریا، این نکته را نیز نباید  فراموش کرد که وجود رقبای خارجی و ورود رسمی تولیدکنندگان و تامین‎کنندگان جهانی به عرصه فناوری اطلاعات ایران، عامل محرکه‎ای برای تولیدکنندگان و خدمت‎دهندگان کنونی برای ارتقای سطح کیفی محصولات و خدمات تا رسیدن به استانداردهای بین‎المللی و حتی صادرات خدمات و محصولات فنی مهندسی است. 
 عرصه صادرات پیش روی صنعت IT
آریا با بیان اینکه عرصه صادرات هم اکنون پیش روی صنعت آی تی است، گفت:  مهم تولید دانش لازم برای رسیدن به محصول و خدمات در سطح صادرات با کیفیت و قیمت رقابتی و افزایش سرمایه ملی است.مسوول کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران همچنین گفت: کاهش تحریم‎ها، اتفاقات غیرقابل پیش بینی نظیر عدم ورود محصول به کشور یا توقف ارایه خدمات و پشتیبانی از سوی شرکت‎های خارجی یا نوسانات ناگهانی نرخ ارز را به همراه دارد که می‏تواند بازاری پایدارتر و قابل پیش بینی‎تر برای شرکت‎های داخلی فراهم کند تا با دسترسی مناسب به بازارهای جهانی با آرامش بیشتر به رشد مجموعه های خود و گسترش فعالیت‎های خود بپردازند.
آریا با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان در حوزه فناوری اطلاعات از چهار مولفه مهم تاثیر می پذیرد، گفت: این چهار مولفه عبارت اند از: تولید دانش، انتقال دانش و استفاده از بهترین تجارب، انتشار دانش و استفاده از دانش در نوآوری‎های فناورانه. 
وی افزود: با تکیه بر عوامل درون زای تولید نظیر خودکفایی در فرآیندهای تولید، به کارگیری اقتصاد دانش‎بنیان و استفاده از درآمدهای واقعی شرایطی را می‎توان فراهم آورد تا رشد و پویایی مستمر و دائمی بر اقتصاد کشور حاکم شود.وی گفت: تولید در هر صورت، قیمت تمام شده بالایی دارد و کیفیت فعلی محصولات نیز با استاندارد دنیا سازگاری ندارد؛ چراکه ایران با توجه به تحریم،  دسترسی به تکنولوژی های روز نداشته است، بنابراین اگر بازار، آزاد و رقابتی شود، شرایط برای شرکت‏ها و تولیدکنندگان داخلی دشوار خواهد شد و ممکن است صنعت و اقتصاد کشور آسیب ببیند.
آریا ادامه داد: اما مهم‎ترین آسیب از عدم مدیریت شرایط و بي تدبيري در حوزه هاي عملكردي خواهد بود. در چنین شرایط دشواری افزایش درآمدهای ارزی باید صرف توسعه زیرساخت‎ها شود و افزایش قدرت رقابتی بنگاه‎های اقتصادی و مساعدسازی محیط برای رشد آنها در اولویت فعالیت‎های  دولت و حاکمیت قرار گیرد تا این دشواری برای شرکت‏ها تسهیل شود.
وی با بیان اینکه با فراهم شدن امکان حضور در بازارهای جهانی، دولت هم میدان بازی را برای بخش خصوصی کشور به‎عنوان بازوی اجرایی دولت باید بازتر کند، گفت: همزمان با خروج از تحریم و درنهایت رکود، وضعیت شاخص های کلان اقتصادی کشور بهبود می‎یابد.وی افزود: رویكرد جهانی شدن، انعطاف پذیری، فرصت یابی و  فرصت سازی، استفاده از تجارب جهانی و افزایش دانش و مهارت،  آشنایی با اصول تجارت بین الملل، کارآفرینی و اشتغال زایی، فعالیت مشارکتی با شرکت های خارجی و مقابله با روحیه مصرف کنندگی، می تواند ما را در مدیریت صحیح شرایط پسابرجام یاری کند.وی با بیان اینکه کاهش یا رفع تحریم‎ها فرآیندی است تدریجی، گفت:  بی شک تجربه شرکت‎های داخلی و نزدیکی آنها به مصرف کنندگان داخلی در کنار مشارکتی که با شرکت‎های خارجی خواهند کرد به شرط مدیریت صحیح شرایط و حمایت و تسهیل گری دولت،  می تواند فرصت مناسبی برای رشد اقتصادی فراهم کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :