آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193782
تاریخ انتشار : 2 آبان 1395 12:22
تعداد بازدید : 547

با وجود تعیین زمان برای جمع‌آوری گوشی‌های قاچاق

بازار موبایل در آرامش به سر می برد

در آستانه آبان ماه و سررسید موعد تعیین شده برای جمع آوری گوشی های قاچاق از بازار، بازار موبایل در سکوت به سر می برد.

فناوران- درحالی که از اواخر تابستان اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی تاریخ رسمی جمع آوری کالای قاچاق از واحدهای این صنف را از 15 مهر ماه اعلام کرده بود و این زمان به اول آبان ماه موکول شد. درحالی که نخستین روزهای آبان سپری می شود؛ اما هیچ خبری در بازار نیست. جالب است بدانید حتی بازاریان مثل قبل نگران و دستپاچه نیستند. درحالی که اوایل مهرماه که اعلام شد قرار است گوشی های قاچاق از بازار جمع آوری شوند، بسیاری از فروشگاه ها اجناس خود را به مکان دیگری منتقل کردند تا در صورت جمع آوری گوشی های قاچاق کمتر ضرر کنند، اما ظاهرا به دلیل موکول شدن این اقدام به تاریخ دیگری، بازاریان هم موضوع را جدی نگرفته و فعلا بازار امن و امان است.
با این حال برخی از فروشگاه ها نیز دوراندیشی کرده و همه اجناسی که در ویترین و جلوی چشم دارند را با گوشی های دست دوم جایگزین کرده اند تا در صورت وارد عمل شدن ماموران برای جمع آوری گوشی های قاچاق، نتوانند با آنها برخورد کنند. 
با همه این اوصاف برخورد با کالای قاچاق در بازار موبایلی که به گفته مسوولان بیش از 90 درصد کالاهای آن قاچاق است، تبعاتی در پی دارد. اگر قرار باشد همه کالاهای قاچاق از بازار جمع شوند، بازار کلا از جنس خالی می شود و در این صورت قیمت گوشی بالا می رود و بسیاری از گوشی هایی که بیشتر در بازار طرفدار دارند، کمیاب می شوند و این موضوع باعث افزایش بیش از حد قیمت کالا در بازار می شود و تا زمانی که جنس به شکل قانونی وارد بازار شود، قطعا زمان زیادی طول می کشد و بازار با کمبود جنس روبه رو می شود. از سوی دیگر ما در کشوری زندگی می کنیم که در صورت کمبود یک نوع کالا، طرفدارانش بیشتر می شوند و هر چقدر هم که جنس موردنظر با افزایش قیمت روبه رو شود، طرفداران بیشتری به خود جذب می کند. به هر حال این روزها بازار رونقی ندارد و کمتر کسی به فکر خرید گوشی موبایل است و بیشتر بازاریان درآمد خود را از فروش لوازم جانبی یا تعمیرات موبایل کسب می کنند.
از سوی دیگر در بازار کم رونق این روزها، بیشتر مغازه داران درگیر پرداخت مالیات های سنگین چند ده میلیونی هستند و تلاش می کنند تا بتوانند تخفیف بگیرند یا این مبالغ را به شکل قسطی پرداخت کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :