آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193774
تاریخ انتشار : 2 آبان 1395 12:5
تعداد بازدید : 917

رییس جمهور:

با توسعه دولت الکترونیکی از مهاجرت روستاییان جلوگیری می کنیم

رییس جمهوری با بیان اینکه دولت یازدهم طی سه سال گذشته همه تلاش خود را برای توسعه روستاها به کار گرفته اما تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد، گفت: باید بتوانیم از طریق دولت الکترونیکی و اتصال شبکه های ‏ارتباطی، سفر روستایی به شهر را کمتر کنیم و لازم است شرایط رفاهی را برای روستاییان مهیا سازیم.‏

فناوران- حسن روحانی روز شنبه در سومین همایش روز ملی روستا و عشایر با بیان اینکه روستاییان پایه و ریشه های اصلی حیات  اجتماعی هستند، گفت: حراست از روستاها، حفظ فرهنگی روستاها و تولید در روستا و جلوگیری از مهاجرت،  باید به جد مورد توجه همه دولتمردان باشد.
روحانی افزود: در سال 92 و 93، 15 هزار  روستا تحت پوشش تلفن ثابت قرار داشتند و این ‏میزان در سال 93 و 94، به 17 هزار  روستا رسید و امیدواریم تا پایان دولت یازدهم همه روستاهای ‏بالای 20 خانوار از نعمت تلفن برخوردار شوند. همچنین تا پایان سال 95، حدود 25 هزار روستا از ‏خدمات الکترونیکی و اینترنت پرسرعت برخوردار خواهند بود.‏
رییس جمهوری گفت: در کنار همه گام هایی که باید برای توسعه روستاها و تامین رفاه روستاییان انجام شود، ‏مهم ترین مساله اشتغال روستایی است. اگر می خواهیم که روستایی در روستا بماند و روحیه سلحشوری، وطن دوستی و عشق به تولید را ادامه دهد، باید با بیکاری آنان مقابله کنیم.
روحانی گفت: اینکه امروز براساس آمارها، جمعیت روستایی کمتر از 30 درصد است، تأسف انگیز و به ‏معنای ادامه مهاجرت روستاها به شهرهاست و باید کاری کنیم مهاجرت از روستا به شهر متوقف شده و در ‏آینده مهاجرت معکوس آغاز شود و برای این کار لازم است مشکلات روستایی حل و فصل شود.‏
رییس جمهور افزود: این تصور که شرایط زندگی روستایی را با شرایط شهری و توسعه و تعالی علمی، فناوری و فرهنگی متفاوت می‎بینند و به این نتیجه می رسند که برای کار، اشتغال، درآمد بیشتر، دستیابی به علم و دانش، امکانات سلامت و درمان، باید هجرت را به سمت شهرها یا به یک تعبیر دیگر به حاشیه شهرها برگزینند، تصور نادرستی است و هم بار مسوولیت سنگینی را بر دوش ما می گذارد.
وی با بیان اجرای سرشماری نفوس و مسکن گفت: امیدوارم در این سرشماری اخیر که با مشارکت همه مردم، روستاییان و عشایر به تحقق خواهد رسید، با جمع‎بندی آمار، زمینه بهتری را برای برنامه ریزی آینده در اختیار دولت قرار دهد و به همین دلیل، مساله آمار و سرشماری برای برنامه ریزی در سال های آینده کشور حایز اهمیت است.
روحانی با بیان این پرسش که چرا روستایی به شهر نگاه می کند، گفت: یک بخش به دلیل خدماتی است که در شهر بهتر و با کیفیت بیشتر ارایه می شود و از دیگر موارد، مسائل بهداشتی و درمانی، آموزشی و خدماتی است.
رییس دولت یازدهم افزود: روستایی برای بسیاری از کارهای اداری ناچار است شهر را ببیند که باید بتوانیم از طریق دولت الکترونیکی و اتصال به شبکه های ارتباطی سفر به شهرها را کم کنیم.
روحانی گفت: گاهی روستایی برای مایحتاج عمومی خود به شهرها مراجعه می کند، حتی در زمینه محصولات کشاورزی و باغی و در برخی روستاها شرایط به گونه ای است که به دلیل بی آبی و کم آبی و تخریب زمین ها این مهاجرت آغاز می شود که باید شرایط رفاهی را برای روستاییان فراهم کنیم.
روحانی با بیان اینکه امروز روستاهای ما جوانان تحصیل کرده بی شماری در خود دارد، گفت: علت اینکه تلاش می کنیم اینترنت به روستاها برسد که برخی خیلی خوشحال نیستند و فکر می کنند اینترنت کالای شهری است، آن است که برخی از اشتغال جوانان تحصیلکرده و حتی توانمندی بیشتر علمی و فرهنگی آن ها در سایه سیستم ارتباطات امکان پذیر خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :