آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193772
تاریخ انتشار : 2 آبان 1395 12:4
تعداد بازدید : 720

براساس گزارش‎ اقتصادی شاپرک مشخص شد

سهم 84 درصدی تراکنش‎های الکترونیکی با مبلغ زیر 50 هزار تومان

براساس آخرین گزارش اقتصادی که شرکت شاپرک منتشر کرده است، مبلغ تراکنش‎های الکترونیکی در مردادماه امسال نسبت به مردادماه سال قبل 30/57 درصد رشد کرده و تعداد تراکنش‎ها در این مدت هم حدود 21 درصد افزایش داشته است.

فناوران- براساس گزارش شرکت شاپرک در مردادماه امسال 1/032 میلیون تراکنش در شبکه شاپرک (پرداخت کارتی) به ثبت رسیده که در قالب آن حدود 1/130 هزار میلیارد ریال در این ماه مبادله مالی به انجام  رسیده است. تراکنش‎های الکترونیکی در مردادماه امسال نسبت به تیرماه از نظر تعداد 5/40 درصد و از نظر مبلغ 7/80 درصد رشد نشان می‎دهد. 
ارزش حقیقی تراکنش‎های انجام‎شده از نظر مبلغی با کسر رقم تورم در مرداد ماه امسال نسبت به تیر ماه حدود 6/63 درصد است که نشان‎دهنده وجود نرخ تورم ثابت ماهانه در این بازه است. 

 سهم 95 درصدی کارتخوان‎ها 
هرچند سال‎هاست مسوولان حوزه پرداخت در تلاش هستند با اتخاذ تدابیری نوعی تعادل میان سهم ابزارهای مختلف پرداخت الکترونیکی یعنی پرداخت کارتی، پرداخت موبایلی و پرداخت اینترنتی برقرار کنند، اما آمار شرکت شاپرک نشان می‎دهد همچنان فاصله بسیار شدیدی میان سهم این ابزارها وجود دارد به‎طوری‎که سهم کارتخوان‎های فروشگاهی از کل پرداخت الکترونیکی کشور در مردادماه براساس این گزارش 95/23 درصد است. این یعنی سهم پرداخت‎های موبایلی و اینترنتی از پرداخت‎های الکترونیکی در مردادماه امسال کم‎تر از 5 درصد است. 
وقتی این سهم کم از پرداخت الکترونیکی از سوی ابزارهای نوین پرداخت را در کنار رشد فزاینده پرداخت الکترونیکی قرار می‎دهیم، زنگ خطر را بهتر می‎توان شنید. در سال‎های گذشته میزان پرداخت الکترونیکی نسبت به پرداخت نقدی کم‎تر بود و مردم برحسب عادت پرداخت‎های زیر 30 هزار تومان را نقدی انجام می‎دانند؛ اما در سال‎های اخیر خصوصا در دو سال گذشته به طرز چشم‎گیری شاهد رشد این پرداخت‎ها به‎صورت الکترونیکی هستیم. 
شبکه پرداخت کارتی کشور از این نظر به‎شدت تحت فشار است و ممکن است امسال در ماه‎های پایانی سال شاهد بروز مشکلات فراوان در این شبکه باشیم؛  چراکه سال گذشته نشانه‎های بارز ناتوانی در مدیریت این حجم از پرداخت کارتی را شاهد بودیم. به باور کارشناسان دو راه بیشتر برای عبور از این مشکل وجود ندارد و هر دو راه هم باید به‎صورت موازی و با فوریت مورد توجه قرار بگیرد؛ نخست اینکه بانک مرکزی باید هرچه سریع‎تر پروژه پرداخت الکترونیکی خرد را به‎صورت آفلاین راه‎اندازی کند تا حجم بالای پرداخت‎های خرد را مدیریت کند و دوم اینکه باید تدابیری عملی برای افزایش سهم سایر ابزارهای پرداخت اندیشیده شود.  این در حالی است که با اعمال محدودیت‎ها بر شبکه پرداخت موبایلی براساس آخرین گزارش شاپرک شاهد کاهش سهم ابزار موبایلی در پرداخت‎ها هستیم. 
 نکته مهم اینکه سهم پرداخت‎های زیر 50 هزار تومان به‎صورت فزاینده‎ای در حال رشد است و براساس گزارش شاپرک حجم این پرداخت‎ها در مرداد ماه امسال نسبت به تیرماه 3/43 درصد رشد کرده است. همچنین 56/1درصد تراکنش‎ها دارای مبلغی کم‎تر از 20 هزار تومان بوده است و 84/7 درصد کل تراکنش‎ها هم دارای مبلغی کم‎تر از 50 هزار تومان است. 
براساس گزارش شاپرک سهم خرید کالا و خدمات از کل پرداخت‎های الکترونیکی مردادماه  امسال از نظر تعداد حدود 74 درصد است که نسبت به ماه قبل حدود 1/08 درصد افزایش یافته است. سهم پرداخت قبوض و خرید شارژ تلفن همراه هم از کل تراکنش‎ها 19/04 درصد و سهم عملیات مانده‎گیری هم 6/93 درصد است. 
اما سهم این خدمات از نظر مبلغی به صورت چشم‎گیری متفاوت است به طوری که از کل مبلغ پرداخت الکترونیکی 96/36درصد مربوط به خرید کالا و خدمات است و سهم پرداخت قبض و خرید شارژ 3/64 درصد است. 

 کاهش تعداد کارتخوان‎ها 
شرکت شاپرک طرح از رده خارج کردن کارتخوان‎های غیرفعال را در دست اجرا دارد و بر همین اساس تعداد کارتخوان‎ها در مرداد ماه امسال نسبت به تیر ماه کاهش داشته است. بدین ترتیب بیشترین تعداد کاهش در کارتخوان‎ها به ترتیب مربوط به استان‎های تهران، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی است. 
از سوی دیگر این گزارش نشان می‎دهد بیشترین سرانه مربوط به کارتخوان‎های فروشگاهی به ترتیب مربوط به استان‎های هرمزگان، یزد و تهران است. 
بر همین اساس بیشترین تعداد ابزار سیستمی پرداخت اینترنتی متعلق به استان‎های تهران، اصفهان و خراسان رضوی است و همچنین بیشترین تعداد ابزار پرداخت موبایلی هم به ترتیب متعلق به استان‎های تهران، کرمان و فارس است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :