آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1936
تاریخ انتشار : 18 مهر 1390 1:29
تعداد بازدید : 1173

توصیه استیو جابز به جوانان:

نگذارید هیاهوی دیگران، صدای درون تان را خاموش کند

استیو جابز به جز سبک پوشیدن لباس و پرستیژی که در حین معرفی محصولات جدید اپل در مراسم مختلف داشت، سخنران بسیار مسلطی هم بود و به خوبی از واژه ها استفاده می کرد. بیشتر حرف هایی که می زد آنقدر در خور توجه بود که بسیاری آنها را بهترین سخنان دنیا می دانند. بهترین سخنان جابز مربوط به سخنرانی وی در میان دانشجویان دانشگاه استنفورد در سال 2005 می شود که واقعا به یاد ماندنی هستند. وی در این مراسم خلاصه ای از زندگی خود را بیان کرد و بعد از آن به روش های مبارزه با سرطانش پرداخته و از اهدافی که داشته و نحوه دستیابی به این اهداف سخن گفته است:

گزارش: نسترن صائبی
منابع: IBTime و Shokya

- اگر هنوز به هدف‌تان نرسیده‌اید، دست از آن برندارید و با آن سازش نکنید. همان طور که همه چیز را با قلب‌تان می‌شنوید، زمانی که به هدف‌تان نیز نزدیک می‌شوید قلب‌تان شما را راهنمایی می‌کند.
- ما آنقدر فرصت نداریم که کارهای زیادی انجام دهیم و به همین خاطر هم می‌توانیم در همین کارهایی که انجام می‌دهیم، بهترین باشیم. زیرا این زندگی مال ماست!
- زمانی که همسن و سال شما بودم، مجله‌ خیلی خواندنی به نام کاتالوگ کامل زمین منتشر می‌شد که یکی از پرطرفدارترین مجله‌های نسل ما بود. این مجله مربوط به دهه 60 بود؛ موقعی که هیچ خبری از کامپیوترهای ارزان قیمت نبود. تمام این مجله با دستگاه تایپ و قیچی و دوربین پولوراید درست می‌شد. شاید یک چیزی شبیه گوگل الان ولی 35 سال قبل از اینکه گوگل وجود داشته باشد.در اواسط دهه 70، آنها آخرین شماره از کاتالوگ کامل زمین را منتشر کردند. روی جلد این شماره یک عکس از صبح زود یک منطقه‌ روستایی کوهستانی منتشر شده بود؛ از آن نوعی که احتمالا برای پیاده‌روی کوهستانی خیلی دوست دارید. زیر آن عکس نوشته بود: Stay Hungry, Stay Foolish (گرسنه بمان. احمق بمان). این پیغام خداحافظی آنها بود و این آرزویی هست که من همیشه در مورد خودم داشتم و هم‌اکنون برای شما آرزو می‌کنم. (احتمالا منظور جابز از گرسنه بمان، احمق بمان این بوده که همیشه تشنه دانستن باش).
جابز از سال 2004 که متوجه شد به سرطان لوزالمعده مبتلا شده است، اغلب در مورد مردن حرف می‌زد، اما حرف‌های او نشان می‌داد که از مرگ نمی‌هراسد:
- برایم مهم نیست که در قبرستان به عنوان یک مرد ثروتمند به خاک سپرده شوم. مهم این است که زمانی که شب به رختخواب می‌روم با خودم بگویم که امروز چه کار خارق‌العاده‌ای انجام داده‌ام!
- مرگ یک واقعیت مفید زندگی است. هیچ‌کس دوست ندارد که بمیرد. حتی افرادی که دوست دارند به بهشت بروند، دوست ندارند که بمیرند. به هر حال مرگ مقصد نهایی و واقعیت مشترک همه ما در زندگی است. هیچ کس نمی‌تواند از آن بگریزد. مرگ باید وجود داشته باشد، زیرا بهترین اختراع زندگی است. در واقع مرگ عامل تغییر است. مرگ کهنه‌ها را از میان برمی‌دارد و راه را برای جدیدها باز می‌کند. در حال حاضر شما جدید هستید، اما بدانید که این زمان خیلی هم طولانی نیست. خیلی زود روزی فرا می‌رسد که شما هم کهنه شده‌اید و باید از صحنه روزگار محو شوید. ببخشید که حرف‌هایم تلخ هستند، اما اینها واقعیت محض هستند.
جابز همیشه می‌دانست که از زندگی چه می‌خواهد. کسب درآمد برای او کار بسیار ساده‌ای بود. بینش او بود که اپل را به پیش می‌برد و تلاش‌های او بود که این شرکت را از بقیه شرکت‌ها جدا می‌کرد و آن را در صدر قرار می‌داد:
- طراحی فقط آن چیزی نیست که به نظر می‌آید. طراحی نحوه کار کردن آن ابزار است.
- زمان‌تان محدود است، پس آن را با زندگی کردن در زندگی دیگران هدر ندهید. هیچ وقت در دام غم و غصه نیفتید و هیچ وقت نگذارید که هیاهوی دیگران صدای درونی شما را خاموش کند و از همه مهم‌تر اینکه شجاعت این را داشته باشید که از احساس قلبی‌تان و ایمان‌تان پیروی کنید. چون این دو دقیقا می‌دانند که شما می‌خواهید چه کاره شوید. بقیه چیزها در رده دوم قرار دارند.
- نوآوری هیچ حد و مرزی ندارد، تنها مرز آن تخیل شماست. زمان در اختیار شماست تا تصمیم بگیرید چه چیزی را می‌خواهید از این جعبه بیرون بیاورید. اگر جزیی از یک صنعت رو به رشد هستید، به راه‌هایی فکر کنید که بیشتر موثر باشید؛ چگونه مشتری‌پسندتر باشید و اینکه چگونه به سهولت تجارت کنید. اگر جزیی از یک صنعت راکد هستید، هر چه سریع‌تر از آن بیرون آیید؛ قبل از اینکه فرسوده، غیر موثر و از تجارت خارج شوید. هم‌اکنون شروع به نوآوری کنید.
- هیچ میانبری برای ممتاز بودن نیست. شما باید خودتان برتری را تعهد کنید. از استعدادها و توانایی‌های‌تان استفاده کنید و مهارت‌هایی را که بهترین راه را برای جلو انداختن شما از بقیه مهیا می‌سازد به کار گیرید. با کیفیت بالا زندگی کنید و تنها به جزییاتی که باعث تمایز شما از دیگران می‌شود توجه کنید. ممتاز بودن کار سختی نیست. خیلی ساده هم‌اکنون تصمیم بگیرید که ممتاز و برتر باشید و سپس از آن چیزی که زندگی به شما بازتاب می‌دهد متحیر خواهید شد.
- در بودا یک اصطلاح وجود دارد: افکار یک نوآموز. بسیار شگفت‌انگیز است که افکار یک نوآموز را داشته باشید. این نوعی طرز تفکر است که هر چیز را به صورتی که هست ببینید، قدم به قدم و در یک آن به ماهیت هر چیز پی خواهید برد. افکار نوآموز نوعی تمرین عبادت و ریاضت در اعمال به حساب می‌آید. به افکار یک نوآموز که مانند یک کودک دنیای اطراف خود را می‌بیند نگاه کنید؛ پر از کنجکاوی، شگفتی، بهت و حیرت.
- ما معتقدیم که شما تلویزیون نگاه می‌کنید تا فکر نکنید و زمانی که با کامپیوتر کار می‌کنید، می‌خواهید فکر کنید. مطالعات آکادمیک در طول دهه‌های مختلف نشان می‌دهد که تلویزیون اثر مهلکی بر روح و روان انسان دارد. بیشتر بینندگان تلویزیون می‌دانند که عمل آنها باعث کندی در ذهن و تباهی آن می‌شود، ولی بیشتر زمان خود را جلوی این جعبه می‌گذرانند. پس تلویزیون را خاموش کنید و سلول‌های مغزی خود را نجات دهید، اما بسیار محتاط باشید، کامپیوتر هم می‌تواند باعث از بین رفتن سلول‌های مغزی شود. بد نیست صحبتی داشته باشید با شخصی که به مدت هشت ساعت در روز به بازی‌های اکشن یا مسابقه‌ای می‌پردازد !


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :