آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193575
تاریخ انتشار : 28 مهر 1395 11:34
تعداد بازدید : 596

رییس کنفدراسیون صادرات ایران:

تجارت در حصار موانع داخلی و خارجی گرفتار است

لاهوتی، رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: مشکلات صادرات در ایران دو دسته است: موانع داخلی و موانع خارجی. اگر موانع خارجی با اجرای درست برجام و FATF برطرف شود، برای رفع موانع ساختاری باید با قانون برخورد سلیقه ای نشود و نظارت بر اجرای قانون انجام شود.

اتاق ایران- او در این رابطه گفت: نخستین مشکل در حوزه تجارت بین الملل ساختاری است که ربطی به دولت فعلی یا قبلی ندارد. این مشکلات از زمان جنگ یا قبل از آن در اقتصاد ایران ریشه دوانده و امروز هم همین موانع، اقتصاد کشور را رنج می دهد.
لاهوتی یکی از مشکلات حوزه تجارت بین الملل، توان پایین  تولیدات داخلی را در رقابت با کالای مشابه در بازار دانسته و گفت: قیمت تمام شده کالای ایرانی نسبت به کالای مشابه رقیب بسیار بالاست که به چند فاکتور اصلی برمی گردد: غیرواقعی بودن نرخ ارز و عدم تمایل دولت ها به افزایش نرخ ارز متناسب به نرخ تورم؛ درحالی که در قوانین بالادستی دولت ها برای حفظ تولید و صادرات کالاهای ایرانی باید نرخ ارز را افزایش دهند، ولی به دلیل سیاست های پوپولیستی سرعت تورم را نسبت به ارز تنظیم نمی کنند؛ درنتیجه در پایان هر سال قیمت ها بالاتر رفته و این به معنای فاصله گرفتن از رقابت است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :