آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193563
تاریخ انتشار : 28 مهر 1395 11:19
تعداد بازدید : 703

مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی

بانک ها باید کارمزدمحور شوند

عباس کمره ای، مدیرکل نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ کارمزد در اغلب کشورها به مراتب بالاتر از سیستم بانکی ایران است؛ چراکه در آنجا سیستم بانکی کارمزدمحور است، گفت: در ایران سود بیشتر از محل تسهیلات و سرمایه گذاری ها حاصل می شود و همین مساله موجب می شود بانک ها برای کسب درآمد بیشتر به راه های دیگری مانند شرکت داری روی می آورند.

فارس- مدیرکل نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی با بیان اینکه بررسی صورت های مالی بانک ها با هدف افزایش شفافیت و ایجاد استحکام مالی انجام می شود، گفت: ادغام بانک ها هم جزو برنامه های بانک مرکزی است؛ اما فعلا در اولویت برنامه های ما قرار ندارد.کمره ای با بیان تاثیر شرایط اقتصادی کشور بر سود بانک ها از محل اعطای تسهیلات گفت: در دنیا بانک ها از محل کارمزد سود کسب می کنند و بانک مرکزی به همین منظور نرخ های جدید را برای کارمزد تعیین کرد. وی در پاسخ به این سوال که بانک مرکزی به دلیل بهبود سود دهی بانک ها از محل ارایه خدمات، نرخ های جدید کارمزد را ابلاغ کرد، گفت: تعیین کارمزد خدمات بانکی طبق قانون بر عهده بانک مرکزی است که آخرین بار در سال 91 این نرخ ها تعیین شده بود. با توجه به فاصله چهار ساله به وجودآمده و تغییر هزینه خدمات بانکی، بانک مرکزی نرخ های جدید کارمزد ها را تعیین کرد. همه می پذیرند بهای خدمتی که ارایه می شود باید پرداخت شود.
کمره ای با بیان برنامه بانک مرکزی در دو سال قبل برای بررسی صورت های مالی بانک ها قبل از برگزاری مجامع عمومی گفت: بانک مرکزی صورت های مالی بانک ها را در حوزه های نسبت کفایت ذخایر، سود مشاع و غیرمشاع و سود شناسایی شده بررسی می کند.
وی افزود: بعد از برگزاری جلسات با مدیران بانک و حسابرسان مشخص شده و ثبت تغییرات، اجازه برگزاری مجامع به بانک داده می شود.
به گفته وی این اقدام با استناد به قانون برنامه پنجم توسعه انجام می شود و بنابراین در مورد همه بانک ها این اقدام مصداق پیدا می کند.
کمره ای در پاسخ به این سوال که چرا بانک مرکزی صورت مالی بانک هایی که قبل از توافق با سازمان حسابرسی مجامع شان را برگزار کردند، انجام نداد، گفت: مجامع هر بانکی که برگزار شد، بعد از بررسی صورت های مالی توسط بانک مرکزی بوده است.مدیر کل نظارت بر بانک ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی، تصریح کرد: بانک مرکزی فرمت صورت های مالی بانک ها را بهمن ماه سال گذشته به بانک ها ابلاغ کرد و برخی بانک ها صورت های مالی را براساس این فرمت تهیه کردند اما برخی دیگر به روش قبل این صورت های مالی را تهیه کردند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :