آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193557
تاریخ انتشار : 28 مهر 1395 11:9
تعداد بازدید : 988

صدا و سیما:

از آپارات شکایت کردیم چون از ما مجوز ندارد

به دنبال انتشار خبر حذف اپلیکیشن های آپارات و فیلیمو از روی کافه بازار صدا و سیما نیز سرانجام سکوت خود را در این باره شکست.

فناوران- حامد معینی، مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین الملل سازمان صداوسیما، شکايت سازمان صدا و سيما از سايت آپارات را تایيد کرد و درباره دليل اين شکايت گفت: اين خبر صحت دارد اما منتشرکنندگان آن به موضوع شکايت اشاره اي نکرده اند و موضوع به گونه ای طرح شده که  گويي سازمان صدا و سيما قصد دارد مانع فعاليت چنین سايت هایی شود درحالي که درواقع چنين نبوده و براساس تکالیف مقرر در اسناد بالادستي ازجمله تکليفي که در پیوست حکم ریاست سازمان صدا و سیما و در ابلاغي که به ریاست محترم جمهوری به عنوان ریيس شوراي عالي فضاي مجازي صورت گرفته، مسووليت تنظيم مقررات صوت و تصوير فراگير در فضاي مجازي، صدور مجوز و نظارت بر فعاليت همه فعالان اين حوزه بر عهده سازمان صدا و سيما گذاشته شده است. 
وی افزود: شکايت مذکور مربوط به  سال گذشته بوده و از دو جنبه خواستار احقاق حقوق سازمان صدا و سیما شده است. يکي نقض حقوق مالکيت فکري سازمان صدا و سيما و ديگري از باب اينکه چنین سایت هایی از جمله سايت آپارات، مجوزهاي لازم براي فعاليت در عرصه صوت و تصوير فراگیر در فصاي مجازي را از سازمان صدا و سيما دريافت نکرده اند. 
مدیرکل مالکیت فکری و حقوق بین الملل سازمان صداوسیما درباره موضوع شکايت صورت گرفته توضیح داد: اصولا هر فعاليت فرهنگی یا تجاری در فضاي واقعي و مجازي نيازمند اخذ مجوز بوده و ارایه خدمات فضاي مجازي در عرصه صوت و تصوير فراگير هم نياز به اخذ مجوز از سازمان صدا و سيما دارد که مالکان سايت آپارات به رغم اخطارهای قبلی اين مجوز را اخذ نکرده اند. پيرو شکايت هايي که قبلا در اين زمينه صورت گرفته، برخی از فعالان که مجوزهای لازم را از سازمان اخذ کرده اند، مشکلي براي ادامه کار ندارند؛ اما سايت آپارات تاکنون نسبت به این موضوع اقدامي نداشته است. 
معيني افزود: مشکل ديگر سايت آپارات اين است که بدون کسب مجوز های لازم از محتواي سازمان صدا و سيما که برای تامین آن ها هزینه قابل توجهی صرف شده استفاده مي کند. برخلاف اخطارهاي مکرر سازمان، توليدات رسانه ملي را بازنشر و حقوق مالکيت فکري سازمان صدا و سيما را ناديده گرفته و توليدات آن را در فضای مجازی در دسترس عموم قرار مي دهد بدون اينکه عوايد مالي آن را به دارندگان حقوقشان منتقل کرده يا آنها را در کنار محتواهايي که مورد تایيد سازمان نيستند، قرار ندهد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :