آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193554
تاریخ انتشار : 28 مهر 1395 11:5
تعداد بازدید : 758

معاون عمرانی فرمانداری تهران:

فرمانداری مخالف تخریب پاساژ علاءالدین نیست

معاون عمرانی فرمانداری تهران با بیان تاکید فرمانداری برای اجرای رای کمیسیون ماده 100 برای پاساژ علاءالدین، بر تعیین متولی اجرای حکم و قبول مسوولیت برای اجرای ضوابط و مقررات تخریب تاکید کرد.

ایسنا- غلامحسین آرام ضمن رد اظهاراتی مبنی بر مخالفت فرمانداری تهران برای تخریب طبقه هفتم پاساژ علاءالدین گفت: فرمانداری بر اجرای رای کمیسیون ماده 100 تاکید دارد و حدود دو سال پیش در مرحله نخست تخریب نیز شورای تامین شهرستان با این تخریب موافقت کرده بود تا مرحله نخست تخریب را انجام دادند.
وی افزود: دو سال پیش نیز اصرار بر اجرای حکم توسط فرمانداری وجود داشت اما به دلیل تعلل شهرداری، شورا یا هر دلیل دیگری حکم به صورت کامل اجرا نشد و در حقیقت 50 درصد حکم اجرایی شد و طبقه هفتم این مجتمع از حیث انتفاع درآمد پاکسازی و هیچ کاسبی دیگر در آنجا انجام نمی شود.
آرام گفت: درحال حاضر نیز تمام مغازه ها تخریب شده و در طبقه هفتم مجتمع ترددی انجام نمی شود؛ اما سقف و ستون های این طبقه باقیمانده و علت آن نیز فلزی بودن اسکلت ساختمان است. همچنین باید توجه داشت که تمامی تاسیسات پاساژ علاءالدین شامل چندین مخزن آب، کنداکتورهای کولرهای گازی و چندین چیلر روی سقف طبقه هفتم قرار گرفته است به طوری که حدودا وزن سقف به همراه این تاسیسات بیش از 800 تن خواهد بود.
معاون عمرانی فرمانداری تهران به نامه ارسال شده توسط نظام مهندسی تهران به شهرداری تهران پرداخت و افزود: در این نامه اعلام شده اگر قصد تخریب طبقه هفتم این مجتمع وجود دارد، باید ابتدا مشاوری برای این تخریب تعیین شود و مشاور طراح سازه مجتمع نیز در این پروسه حضور داشته باشد؛ همچنین حضور شهرداری منطقه نیز لازم است تا با استخدام یک پیمانکار، این تخریب با رعایت ضوابط و مقررات انجام شود در غیر این صورت نظام مهندسی تهران هیچ گونه مسوولیتی را نمی پذیرد.
وی افزود: ناظر پروژه نیز اعلام کرده است تخریب طبقه هفتم پاساژ علاءالدین به لحاظ فنی تبعاتی را به همراه خواهد داشت. بی تردید در این مسیر فرمانداری تهران بر اجرای این حکم تاکید دارد اما جای این سوال نیز وجود دارد که چرا تا به امروز این حکم اجرایی نشده است؟ به علاوه مجتمع های دیگری نیز به همراه ده ها پرونده ای که کمیسیون ماده 100 درباره افراد دیگر حکم تخریب داده است اجرایی نشده، چرا اعضای شورای اسلامی شهر تهران بر این موارد حساس نیستند؟ قطعا باید این احکام اجرا شود و پاساژ علاءالدین نیز یکی از احکام صادرشده توسط کمیسیون ماده 100 است.
وی در تشریح علت طرح این موضوع در شورای تامین استان گفت: حدود 900 واحد فعال در این مجتمع وجود دارد که در هریک از آنها بین سه تا پنج نفر فعالیت می کنند، یعنی به طور مجموع حدود 3600 نفر به صورت ثابت در این محل مشغول به کار هستند. علاوه بر این موضوع، براساس آماری که توسط شهرداری تهران اعلام شده در این مجتمع در هر ساعت بیش از 50 هزار نفر تردد می کنند؛ لذا تخریب طبقه هفتم این مجتمع باید با اتخاذ تدابیر لازم انجام شود.
وی گفت: باید تخریب طوری انجام شود که تبعات ایمنی، بحث های اجتماعی و امنیتی احتمالی توسط فرد یا نهاد مشخصی به گردن گرفته شود. حال می تواند شهرداری، نظام مهندسی، ناظر یا مالک در روند تخریب این مسوولیت را بپذیرد. بی تردید فرمانداری تهران متولی حفظ امنیت و ایمنی مردم در سطح شهر تهران است، لذا نمی توانیم دست روی دست بگذاریم تا هر کسی هر کاری که می خواهد در شهر انجام دهد و تبعات اجتماعی، امنیتی و سیاسی آن بر عهده فرمانداری گذاشته شود.
معاون عمرانی فرمانداری تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اجرای این حکم باید توسط شهرداری انجام می شد یا خود مالک، گفت: قانونگذار اجرای حکم را بر عهده شهرداری تهران گذاشته است اما در بعضی موارد و با توافق، خود مالک حکم را اجرایی می کند، البته اجرای حکم دو حالت دارد که در حالت نخست مالک نباید هیچ گونه فعالیت اقتصادی یا به تعبیر دیگر فعل و انفعال اقتصادی در محل انجام شود که این موضوع به صورت 100 درصدی انجام شده است و درحال حاضر هیچ گونه بهره برداری اقتصادی در طبقه هفتم مجتمع علاءالدین وجود ندارد؛ چرا که تمام مغازه ها تخریب و سیم کشی ها و تجهیزات جمع آوری شده اند.وی ادامه داد: در حالت دوم تخریب باید آثار تخلف در محل باقی نماند که اساسا شهرداری باید در این مورد ورود پیدا کند که گاهی براساس توافق توسط مالک انجام می شود.
وی گفت: در محلی که موجود زنده تردد می کند، کوچک ترین بی دقتی تبعات بزرگی به دنبال خواهد داشت. مجتمع علاءالدین مجتمعی خالی نیست که به راحتی بتوان این تخریب را در آنجا انجام داد. این مجتمع در بیابان واقع نشده که آهن ها بریده و از بالا به پایین انداخته شود. این مجتمع در تقاطع جمهوری و حافظ واقع شده که شبانه روز تردد شهروندان در آن انجام می شود؛ لذا باید با دقت و درایت توسط یک پیمانکار قوی که مسوولیتش را بر عهده می گیرد، انجام شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :