آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193553
تاریخ انتشار : 28 مهر 1395 11:3
تعداد بازدید : 1008

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا اعلام کرد:

فروش اموال مسروقه توسط اپلیکیشن ها و سایت های اینترنتی

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا با بیان اینکه نخستین و ضروری ترین کار برای کسب و کارهای اینترنتی خصوصا سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه اینترنتی دریافت نماد اعتماد الکترونیکی است، گفت: هر کاربری که بخواهد در فضای سایبر کسب وکاری راه اندازی کند، در گام نخست باید به دنبال دریافت نماد اعتماد الکترونیکی باشد.

پلیس فتا- سرهنگ دوم علی نیک نفس بارگذاری این نماد در صفحه نخست وب سایت یا اپلیکیشن و در قسمتی که به راحتی قابل رؤیت باشد را بسیار ضروری دانست و ادامه داد: کاربران با دیدن نماد اعتماد الکترونیک وب سایت و اپلیکیشن از قانونی بودن فعالیت کسب وکار آن ها مطمئن می گردند و این امر در پی خود باعث رونق کسب و کار اینترنتی می شود.
سرهنگ دوم نیک نفس با بیان اینکه برخی از آگهی های درج شده در این وب سایت ها و اپلیکیشن ها پولی است، گفت: نکته مهم برای گردانندن این وب سایت ها و اپلیکیشن ها بهره گیری از یک درگاه امن بانکی برای تبادلات مالی است تا کاربران برای پرداخت هزینه های آگهی از طریق این درگاه های امن بانکی اقدام کنند تا در دام فیشینگ بانکی نیفتند.
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا ایجاد لینک رسیدگی به شکایت کاربران را یکی از الزامات وب سایت های آگهی نامه و اپلیکیشن های تبلیغاتی دانست و گفت: لینک رسیدگی به شکایت کاربران می تواند بسیاری از مشکلات فی مابین آن ها و کاربران‎شان را حل و فصل نماید و از تبعات قضایی و حقوقی جلوگیری کند.
وی با بیان اینکه عدم داشتن لینک رسیدگی به شکایت باعث می شود برای کوچک ترین موارد که گاها ارزش مادی نیز ندارد از این وب سایت ها به سایت پلیس فتا گزارش شود، افزود: در این صورت پلیس فتا با توجه به نوع گزارش درج شده یا آن ها را برای ثبت شکایت به مراجع قضایی راهنمایی می کند یا در صورتی که نیاز به ثبت شکایت نباشد، از طریق خود سایت پلیس فتا برای آن کسب وکار اینترنتی تذکر می دهد که در صورت تکرار علیه آن ها اعلام جرم شده و به محاکم قضایی معرفی می شوند.
نیک نفس به وب سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه اینترنتی توصیه کرد: حتما قوانین و آیین نامه های کسب وکارهای اینترنتی را در وب سایت و اپلیکیشن خود بارگذاری کنند و آن بخش از قوانینی که مرتبط به کسب وکار آن هاست، می توانند با فونت متغیر و بزرگ تر و رنگی نشان دهند.

 انتشار آگهی برای ایجاد مزاحمت
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا ثبت آگهی فروش با شماره تماس دیگران را یکی از مشکلات این وب سایت ها و اپلیکیشن ها خواند و گفت: به عنوان مثال خودروی یک شخص به همراه شماره تماس وی توسط کاربر دیگری در این وب سایت ها و اپلیکیشن ها آگهی می شود و خریداران زیادی با شماره آگهی شده تماس می گیرند و این امر باعث ایجاد مزاحمت برای دیگران است.
نیک نفس ادامه داد: ازاین رو احراز هویت کاربرانی که اقدام به ثبت آگهی در این وب سایت ها و اپلیکیشن ها می کنند، ضروری است تا باعث کاهش این نوع مزاحمت ها گردد.

 فروش کالای دزدی به صورت اینترنتی
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتای ناجا در ادامه آگهی فروش کالاهای دزدی و سرقتی را از چالش های دیگر این وب سایت ها و اپلیکیشن ها دانست و افزود: حتی الامکان گردانندگان وب سایت ها و اپلیکیشن های تبلیغاتی و آگهی نامه ها برای کالاهایی که می توانند مالکیت آن ها را احراز نمایند، اقدام کنند و برای آن دسته از کالاهایی که نمی توان مالکیت کالا را احراز کرد، باید ساز و کارهای دیگری بیندیشند که در صورت بروز مشکل بتوانند اطلاعات کاربر موردنظر را به محاکم قضایی اعلام کنند.
نیک نفس گفت: احراز هویت کاربران ثبت کننده آگهی و احراز مالکیت کالا در این مورد نیز باعث کاهش این گونه جرایم در وب سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه می شود.
رییس مرکز تشخیص و پیشگیری فتای ناجا یکی از مواردی که گردانندگان وب سایت ها و اپلیکیشن های تبلیغاتی و آگهی نامه باید رعایت کنند، توصیه به خریداران در خصوص خرید کالاهای مسروقه دانست و گفت: درج قوانین مربوط به مال خری و اموال مسروقه در سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه ضروری است. ضمن آنکه درج این گونه موارد قانونی باعث می شود کسب و کارهای آنها کمتر مورد سوءاستفاده سارقان قرار گیرد.
نیک نفس با بیان اینکه مطابق ماده قانون مجازات اسلامی ماده 662 هر کس با علم و اطلاع یا با وجود قراین اطمینان آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت به دست آمده است، آن را به نحوی از انحا تحصیل یا مخفی یا قبول کند یا مورد معامله قرار دهد، به حبس از شش ماه تا سه سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد، افزود: اگر مشکلی برای کاربران سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه روی دهد، باعث می شود اطمینان کاربران به این کسب وکارها کم گردد و آن ها بر این باور باشند که اکثر کالاهای تبلیغ شده در این وب سایت ها و اپلیکیشن های آگهی نامه اموال مسروقه و دزدی است که خرید آن ها گرفتاری های قانونی در پی دارد. این مقام انتظامی ادامه داد: خود این سایت ها و اپلیکیشن ها نیز باید در این موارد دقت بیشتری نمایند زیرا در صورت بروز مشکل به عنوان مداخله در اموال مسروقه و تسهیل فروش آن ها که منجر به افزایش سرقت می گردد، تحت پیگیرد قانونی قرار می گیرند.
وی در ادامه گفت: حفظ و نگهداری اطلاعات ثبت شده کاربرانی که کالایی را برای فروش در سایت آگهی می کنند، ضروری است تا در صورت بروز هرگونه مشکل و استعلام قضایی بتوان اطلاعات کاربر را به مراجع قضایی اعلام کرد.
نیک نفس با بیان فصل دوم قانون جرایم رایانه ای که مربوط به جمع آوری ادله دیجیتال الکترونیکی است، افزود: نگهداری داده ها یک ضرورت است که در ماده 32 قانون جرایم رایانه ای آمده است، ارایه دهندگان خدمات دسترسی موظف اند داده های ترافیك را حداقل تا شش ماه پس از ایجاد و اطلاعات كاربران را حداقل تا شش ماه پس از خاتمه اشتراك نگهداری كنند. ضمن آنکه در تبصره یک ماده 32 توضیح داده است که داده ترافیك هرگونه داده ای است كه سامانه های رایانه ای در زنجیره ارتباطات رایانه ای و مخابراتی تولید می كنند تا امكان ردیابی آن ها از مبدأ تا مقصد وجود داشته باشد. این داده ها شامل اطلاعاتی از قبیل مبدأ، مسیر، تاریخ، زمان، مدت و حجم ارتباط و نوع خدمات مربوطه می شود.
وی ادامه داد: در تبصره دو نیز هرگونه اطلاعات راجع به كاربر، خدمات دسترسی از قبیل نوع خدمات، امكانات فنی مورد استفاده و مدت زمان آن، هویت، آدرس جغرافیایی یا پستی یا پروتكل اینترنتی (ip)، شماره تلفن و سایر مشخصات فردی اوست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :