آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193550
تاریخ انتشار : 28 مهر 1395 10:47
تعداد بازدید : 794

قاچاق فروش‌های بازار صوتی و تصویری هنوز نفس می‌کشند

تلویزیون و سیستم صوتی خانگی دو درصد گران شد

همگام با افزایش نرخ دلار آزاد، قیمت کالاهای صوتی و تصویری نیز افزایش یافته است.

مریم عسگری
این در حالی است که نمایندگی های فروش لوازم صوتی و تصویری زیر بار افزایش قیمت نرفته و اعلام کرده اند که قیمت کالاهای این حوزه و به ویژه تلویزیون در سه ماه گذشته ثابت بوده است؛ اما بررسی قیمت کالاهای موجود در بازار و مقایسه آنها با سه ماه گذشته گویای رشد 2 تا 5 درصدی این کالاهاست.
گفتنی است قیمت تلویزیون های گران قیمت افزایش بیشتری یافته است.نکته قابل توجه درباره تلویزیون این است که برخی از نمونه های جدید با سایز بزرگ تر از 70 اینچ به صورت سفارشی وارد بازار می شوند و برخی نیز اقدام به فروش کالاهای ویترینی با قیمتی ارزان تر از عرف بازار می کنند.
عرضه تلویزیون های قاچاق که از بانه وارد کشور می شوند نیز با وجود کنترل و نظارت بازار همچنان مرسوم است و حتی قاچاق فروش های بانه با انتشار کارت ویزیت و راه اندازی صفحه در شبکه های اجتماعی با شعار« نصف قیمت بازار» درصدد رونق کسب و کار خود هستند.
فعالان بازار می گویند: متاسفانه به دلیل گرانی تلویزیون مخاطبان قاچاق فروش ها زیاد است و تلاش برای مقابله با این افراد تاکنون نتیجه ای قطعی نداشته است.
محمد پیری، یکی از فعالان بازار تلویزیون در این زمینه می گوید: البته میزان قاچاق تلویزیون نسبت به سال های قبل کاهش چشمگیری یافته است، اما قاچاق فروش ها همچنان کسب وکار و مخاطبان خود را دارند.وی می گوید: از سویی قاچاق در زمینه محصولاتی چون سینمای خانگی، ساند بار و سیستم های صوتی خانگی بیشتر است. زیرا بیشتر کنترل بازار روی تلویزیون است و در سال های اخیر در زمینه قاچاق تلویزیون اقداماتی انجام شده است که تاحدودی مثمر بوده است؛ اما در حوزه کالاهایی نظیر سیستم های صوتی خانگی و حتی سیستم صوتی خودرو شاهد رشد قاچاق در بازار هستیم.
کارشناسان نیز در این زمینه می گویند: نمی توان در مقابل قاچاق کالایی محبوب و پرفروش به راحتی مانع ایجاد کرد و رشد تعرفه واردات هم کارگشا نیست. 
به گفته آنها شاید بهتر باشد تصمیمی جدی در این زمینه اتخاذ شود. آنها در زمینه روند قیمت ها نیز می گویند: مانند هر کالای دیگری، رشد قیمت دلار روی قیمت کالاهای صوتی و تصویری تاثیر می گذارد و نمی توان منکر این موضوع شد. ادعای نمایندگی های فروش هم در رابطه با ثبات قیمت ممکن است درست باشد؛ چرا که برخی با برگزاری جشنواره های پاییزه قیمت ها را کاهش داده اند؛ اما این تخفیف ها روی کالاهایی که نسبت به قبل گران تر شده اند، اعمال می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :