آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193549
تاریخ انتشار : 28 مهر 1395 10:46
تعداد بازدید : 888

نمایشگاه جیتکس 2016 سلام فناوری به آینده

نمایشگاه Gitex 2016 کار خود را از 16 اکتبر در شهر دوبی شروع کرد. این نمایشگاه به عنوان بزرگ ترین نمایشگاه فناوری آسیای غربی نمایشگاه تا 20 اکتبر ادامه پیدا می کند و با حضور بیش از 144 کشور، میزبان شرکت های بسیاری از سراسر دنیاست که در بیش از 4 هزار غرفه محصولات مدرن خود را به معرض نمایش می گذارند. در این نمایشگاه فناوری های مختلفی در زمینه های روبات ها، حسگرهای بیومتریک، چاپگرهای سه بعدی، واقعیت ترکیبی (Mixed reality) و پهپادها معرفی می شوند.
گزارش: نسترن صائبی
 خودروهای بدون راننده
دو خودروی بی راننده و یک برنامه رزرو تاکسی که برای حمل ونقل عمومی تولید شده اند، در نمایشگاه امسال به نمایش در آمده اند. این برنامه رزرو تاکسی به مسافران اجازه می دهد تا به 9 هزار و 841 تاکسی و 4 هزار و 700 خودروی لیموزین دسترسی داشته باشند. 

 هدست واقعیت افزوده مایکروسافت
شرکت مایکروسافت در این نمایشگاه با سازمان آب و برق دوبی برای استفاده از هدست واقعیت افزوده هولولنز همکاری می کند.
مایکروسافت هدست خود را در نمایشگاه موردنظر در اختیار بازدیدکنندگان و دیگر شرکت ها قرار می دهد تا آن را آزمایش کنند و با بازخوردهای بسیار خوبی نیز مواجه شده است. 
هولولنز به مدت شش ماه است که در سازمان آب و برق دوبی به کار گرفته شده و در حال آزمایش شدن است. از این هدست به عنوان یک پروژکتور هولوگرافیکی برای شناسایی مشکلات تجهیزات، تعمیر، نگهداری و اقدامات پیشگیرانه است.

 دوربین بالونی
شرکت پاناسونیک در این نمایشگاه پهپادی به نام بالون کم (Ballooncam) معرفی کرد. بالون کم ترکیبی از پهپاد و بالنی بزرگ است که می تواند ویدیوهایی با کیفیت های بالا تهیه کند و به صورت هم زمان با استفاده از پروژکتور و LED پخش کند.

 روبات
بسیاری از غرفه های حاضر در نمایشگاه جیتکس روبات های متنوعی را در آن به نمایش گذاشتند. به عنوان مثال شرکت مخابرات امارات یعنی اتصالات، روباتی را به نمایش گذاشته است که می تواند به مکالمه با مخاطبات بپردازد و درباره عکس ها و سوالاتی که مردم از وی می پرسند، پاسخ بدهد. همچنین روبات های پلیسی به نمایش درآمد که می توانند سلام نظامی بدهند و خدمات هوشمند ارایه بدهند. این روبات مجهز به پنج دوربین است و توانایی تشخیص چهره نیز دارد. روبات های دیگری نیز به نمایش درآمد که ظاهری مشابه خودرو و حیوانات دارند.
روبات های پلیسی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده اند، به نظر می رسد به زودی در سطح خیابان ها به کار گرفته شوند و گشت زنی خود را شروع می کنند. این روبات ها از چندین دوربین متفاوت برای شناسایی مردم و اشیا استفاده می کنند. همچنین این سامانه در صورتی که یک حادثه و حرکت مشکوک را شناسایی کند، هشداری را به صورت خودکار برای پلیس ارسال می کند. همچنین این روبات از حسگرهایی برای تشخیص دود و آتش سوزی استفاده کرده و با هر بار شارژ هفت الی هشت ساعت به فعالیت خود ادامه می دهد و در پایان به صورت خودکار و برای تامین انرژی مجدد به ایستگاه بازمی گردد.روبات پلیس دیگری در جیتکس به نمایش گذاشته شد که می تواند دست خود را تکان دهد و کاربران با استفاده از صفحه نمایش روی آن، جرم های رخ داده را گزاش کنند. از این روبات می توان برای پرداخت هزینه ترافیک نیز استفاده کرد.
پلیس دوبی با شرکت IBM بر سر هوش مصنوعی واتسون آنها همکاری می کند تا برای روبات های خود یک دستیار صوتی ایجاد کند که کارهایی مانند فرمان های صوتی را برای این سامانه ها فراهم کنند.
 حسگرهای بیومتریکی
حسگرهای بیومتریکی دیگر تنها در زمینه باز کردن قفل ابزارهای هوشمند و محدود به گرفتن ویزا نمی شوند. در این نمایشگاه نشان داده شد کاربران در آینده با استفاده از اسکن انگشت خود می توانند غذا سفارش بدهند یا اگر کف دست خود را روی خودپردازها قرار بدهند، به اطلاعات بانکی خود دسترسی پیدا می کنند. 
همچنین از ویژگی های نام برده می توان در تمام معاملات صورت گرفته استفاده کرد. همچنین نشان داده شد با اسکن شبکیه چشم نیز می توان تمام وظایف بالا را به راحتی انجام داد.

 چاپگر سه بعدی
در نمایشگاه امسال، نسل جدیدی از چاپگرهای سه بعدی به نمایش گذاشته شد که دیگر تنها به موادی مانند فلز یا فایبرگلاس پشتیبانی نمی کنند. 
به عنوان مثال یکی از این چاپگرها «3D Doodler » نام دارد که به کاربر اجازه طراحی های سه بعدی در هوا را می دهد. این چاپگر با هدف استفاده از حل مسائل ریاضی، هنری، طراحی، معماری و آموزشی ایجاد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :