آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 193481
تاریخ انتشار : 27 مهر 1395 13:11
تعداد بازدید : 1120

انتقاد مدیرعامل شرکت زیرساخت:

FCPها جز ارایه ADSL کار دیگری نکرده اند

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه شرکت های FCP سرمایه گذاری جدی تاکنون انجام نداده اند، گفت: با وجود آنکه مجوز ارایه خدمات TD-LTE برای شرکت های مختلف صادر شده در این زمینه علاوه بر یک اپراتور موبایل هیچ شرکت دیگری به ارایه خدمات نپرداخته است.


ایسنا- محمدجواد آذری جهرمی به ارایه توضیحاتی درباره فراهم بودن زیرساخت های لازم برای فعالیت MVNOها و FCPها پرداخت و گفت: اکنون براساس مجوزی که برای اپراتورهای مجازی موبایل صادر شده، این شرکت ها زیرساخت های لازم را از طریق اپراتورهای تلفن همراه تامین می کنند و نیاز به زیرساخت خاصی ندارند؛ اما شرکت های FCP  برای آن پروانه گرفته اند که خود به ایجاد شبکه بپردازند.
معاون وزیر ارتباطات گفت: به عبارت دیگر شرکت های  FCP باید به ایجاد بسترهای لازم ارتباطی بپردازند. در این حوزه لازمه اصلی کار دسترسی به شبکه زمینی است که شبکه زمینی فعلی شامل داکت ها می شود که در اختیار مخابرات است. علاوه براین شبکه کابلی نیز ازجمله بسترهای این بخش به شمار می رود که آن هم در اختیار مخابرات است، علاوه بر این دو بخش یک شبکه فیبر نوری هم می تواند به عنوان بستر ارایه این خدمات مورد استفاده قرار گیرد که اکنون چنین شبکه ای نداریم. البته باید توجه داشت که در این بخش شبکه فیبر نوری به منظور دسترسی است.
آذری جهرمی ادامه داد: اکنون براساس مصوبات موجود شرکت مخابرات موظف شده است امکانات خود را با در نظر گرفتن شرایطی در اختیار FCPها قرار دهد و براساس آنچه به شخصه اطلاع دارم، مخابرات سامانه مربوطه را برای واگذاری ایجاد کرده و براساس گزارشات مختلف اینطور اعلام کرده ۱۵۰۰ درخواست مربوط به دریافت خدمات وجود دارد که با وجود اعلام آمادگی مخابرات اقدامی برای دریافت این خدمات نشده است.
وی ادامه داد: از سوی دیگر برخی شرکت ها نیز این گونه اعلام می کنند که مخابرات ثبت درخواست ها را با تاخیر انجام داده و از ارایه امکانات مربوطه سرباز می زند که قطعا رسیدگی به این موضوعات بر عهده سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی قرار دارد.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه مجوز شرکت های FCP بر این اساس صادر شده که خود آنها در ایجاد شبکه نقش داشته باشند، گفت: اما فکر می کنم اکنون هیچ یک از این شرکت ها علاوه بر خدمات ADSL که پیش از این ارایه می کردند، سرویس جدیدی در اختیار مشترکان خود قرار نداده اند.
او با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه فیبر نوری به منظور تامین زیرساخت های ارایه این خدمات نیاز به سرمایه گذاری سنگینی دارد، گفت: این سرمایه گذاری نیاز به بازگشت دارد و ممکن است برخی از شرکت ها به همین دلیل به این عرصه ورود نکرده باشند اما به هر حال لازم است هریک از این شرکت ها براساس مدل تجاری خود در این حوزه به سرمایه گذاری لازم برای ایجاد زیرساخت ها بپردازند. اما اکنون با توجه به اینکه چنین سرمایه گذاری صورت نگرفته، گاهی شاهدیم شرکت ها این گونه عنوان می کنند که چرا مخابرات زیرساخت های لازم را در اختیار ما قرار نمی دهد.
وی با بیان اینکه درخصوص همکاری های مخابرات با این شرکت ها لازم است سازمان تنظیم مقررات ارتباطات ارزیابی کند، گفت: به هر صورت آنچه قابل مشاهده است آنکه FCPها  اکنون به طور جدی به سرمایه گذاری در این عرصه نپرداخته اند.
آذری جهرمی با پاسخ به این سوال که آیا شرکت ارتباطات زیرساخت نمی تواند برای سرمایه گذاری در ایجاد این زیرساخت ها اقدام کند، توضیح داد: براساس مقررات ما اجازه ورود به شبکه دسترسی و ایجاد زیرساخت در این بخش را نداریم البته کتمان نمی کنم که ما ۲۰ درصد سهام شرکت ایرانیان نت را در اختیار داریم که این شرکت وظیفه داشته بسترهای لازم در حوزه فیبر نوری را ایجاد کند و حال که این اتفاق نیفتاده، ما نیز در این زمینه تکلیفی داشتیم اما در کنار این تکلیف شرکایی هم داشتیم که با وجود سرمایه گذاری شرکت ارتباطات زیرساخت این شرکا سهم خود را سرمایه گذاری نکردند.
وی درخصوص احتمال بازپس گیری سهام شرکت ارتباطات زیرساخت از اپراتور فیبر نوری گفت: به عنوان مدیر عامل شرکت زیرساخت تمام تلاشم بر این است که این سهم را حفظ کنیم؛ چراکه شبکه فیبر نوری به هر حال یک زیرساخت مخابراتی محسوب می شود؛ اما ما در شرکت زیرساخت اکنون شاهد سهام طلایی ایرانیان نت هستیم که ممکن است در آینده این سهم را کم کنیم.
براساس این گزارش در تعریف پروانه FCP که مخفف Fixed Communications Provider است، آمده است: ارایه هرگونه خدمت ارتباطی و انتقال داده بر بستر شبکه موضوع پروانه مستقل از فناوری از قبیل خدمات دسترسی به اینترنت پرسرعت، دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و خدمات مبتنی بر آن، توزیع و فروش پهنای باند اینترنت و انتقال و شبکه های اختصاصی، ارایه خدمات صوتی، تصویری، متنی و داده ای و انواع خدمات محتوایی و ارزش افزوده در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور.
بر این اساس دارندگان پروانه FCP می توانند بدون محدودیت تکنولوژی و با رعایت انحصار شبکه زیرساخت و شبکه های ماهواره ای، هرگونه سرویس مرتبط با اینترنت را در کشور ارایه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :