آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192351
تاریخ انتشار : 12 مهر 1395 10:49
تعداد بازدید : 855

هشدار دوباره پلیس به کلیک دزدها

رییس پلیس فتای مازندران اعلام کرد که کلاهبرداران کلیک دزد به موجب ماده 67 قانون تجارت الکترونیکی و ماده 13 قانون جرایم رایانه ای، علاوه بر رد مال به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهند شد.


پلیس فتا- سرهنگ حسن محمدنژاد گفت: بستر اینترنت و سهولت استفاده از آن باعث شد تا گرایش به سمت آن زیاد شود و تقریبا همه افراد ترجیح دهند تا جایی که امکان دارد فعالیت های خود اعم از خرید، کسب اطلاعات و غیره را در این بستر انجام دهند. به عنوان مثال دانشجویی که برای کارهای پایان نامه خود به دنبال مطلب می گردد، ترجیح می دهد به جای صرف وقت و هزینه و رفتن به کتابخانه، به اینترنت مراجعه و با تایپ کردن مطلب مورد نظر، هزاران هزار مطلب را جست وجو و مطالعه کند.
وی افزود: گرایش روز افزون به اینترنت باعث شده تا کلاهبرداران از این فرصت ها استفاده کرده و تنها با چند کلمه پر کاربرد و کلید واژه خاص که مد نظر کاربران است، آنها را به سایت های مختلف و البته نامرتبط هدایت کرده و به نحوی موتورهای جست وجو را به اشتباه بیندازند و در واقع کلیک دزدی انجام دهند.
وی افزود: این روند متقلبانه توسط برخی سایت ها و صفحات اینترنتی در اصطلاح عامیانه کلیک دزدی نامیده می شود و به قصد افزایش بازدید و کلیک خود اقدام به ایجاد صفات دروغین می کنند و برخی از سایت ها نیز برای جذب بازدید کننده بیشتر و ارتقای رتبه خود، به این ترفندها متوسل می شوند.
محمدنژاد ادامه داد: اما افرادی که این کار را انجام می دهند، باید بدانند از نظر حقوقی و قانونی، این عمل سایت ها یک نوع کلاهبرداری رایانه ای است و به موجب مصوبه اخیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، با سایت هایی که برای افزایش بازدید و ارتقای رتبه کشوری و جهانی خود به حیله و تقلب متوسل می شوند و با سوء استفاده از کلمات کلیدی پر بازدید و تگ های پر کاربرد، کاربران را فریب می دهند و وقت و زمان و گاهی سرمایه آنها را هدر می دهند، برخورد خواهد شد.
رییس پلیس فتای مازندران گفت: به موجب ماده 67 قانون تجارت الکترونیکی و ماده 13 قانون جرایم رایانه ای با کسانی که با توسل به هر گونه وسایل متقلبانه کاربران را به سایت های دیگر که مربوط نیست هدایت و برای خود منفعتی کسب کنند، علاوه بر رد مال به حبس از یک تا پنج سال محکوم خواهند شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :