آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192166
تاریخ انتشار : 10 مهر 1395 11:30
تعداد بازدید : 801

تنش در شبکه های اجتماعی

هفته نخست پاییز تحت تاثیر سخنرانی رهبری و نامه احمدی نژاد قرار گرفت. کاربران شبکه های اجتماعی بیش از هر مساله ای از نظر رهبری درباره شرکت احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده صحبت کردند و هنگامی که نامه احمدی نژاد خطاب به رهبری منتشر شد، بحث در این باره به اوج خود رسید.

بهار ادیبان
 این هم پشت بلندگو
رهبر انقلاب بعد از اینکه صحبت های ضد و نقیضی از ایشان درباره شرکت احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده شنیده شد، به صورت رسمی در این باره اطلاع رسانی کردند. ایشان گفتند، در جلسه درس خارج فقه در ملاقاتی که با «فردی» داشته، گفته اند: «با ملاحظه حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی توصیه می کنند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دو قطبی در کشور ایجاد می شود. دو قطبی در کشور مضر است به حال کشور. من صلاح نمی دانم شما وارد بشوید. این چیز خیلی مهمی که نیست. خیلی طبیعی و ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خب حالا این مایه اختلاف بشود بین برادران مومن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو».
 مناظره آبی و قرمز
بامداد سه شنبه هفته گذشته نخستین مناظره تلویزیونی بین دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد. هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در این برنامه دیدگاه ها و انتقادهای خود را نسبت به یکدیگر بیان کردند؛ اما واکنش کاربران در شبکه های اجتماعی درباره این مناظره جالب و سریع بود. حین برگزاری این مناظره بسیاری از کاربران انگلیسی زبان شروع به انتقاد یا طرفداری از کاندیدای موردنظر خود کردند. کاربران ایرانی نیز نسبت به این مناظره واکنش نشان دادند. اما نکته جالب آمارهای متناقضی است که سایت های خبری بعد از مناظره درباره جایگاه کلینتون و ترامپ منتشر کردند. 
 روحانی: چرا واقعیت را نمی گویید؟
توییت های حسن روحانی از جنجالی ترین توییت های هفته گذشته بود. وی در یکی از توییت ها نوشت: «چرا بزرگان کشور، نویسندگان، رسانه ها و صداوسیما، واقعیت کشور را به #مردم نمی گویند؟». این توییت که تقریبا با تایید حکم چند فعال اجتماعی و دانشجویی و نیز با دستگیری تازه روزنامه نگاران (یاشار سلطانی و صدرا محقق) همزمان شد، با انتقادات فراوان کاربران روبه رو شد. برخی از روزنامه نگارانی که از زندان آزاد شدند یا به تازگی حکم خود را گرفتند، به سوال رییس جمهور پاسخ دادند. 
 شجریان دوستان
رونمایی از آلبوم محمدرضا شجریان در تالار وحدت یکی از داغ ترین موضوعات حوزه هنر و موسیقی در هفته گذشته بود. بسیاری از کاربران هنگام برگزاری مراسم رونمایی اقدام به اطلاع رسانی مستقیم کردند. براساس گزارشات منتشرشده بیش از هفتصد نفر از هنرمندان و هنردوستان برای رونمایی از آلبوم شجریان به تالار وحدت رفتند و بسیاری از مردم با اینکه می دانستند ورود به تالار آزاد نیست، پشت در تالار وحدت جمع شدند.
 آزادی ها و زندانی ها
آزادی هما هودفر که گفته شده بنابر دلایل انسان دوستانه بوده در کنار بی خبری از صدرا محقق، روزنامه نگاری که هفته گذشته بازداشت شد و خبر تایید حکم نرگس محمدی برای گذراندن 16 سال در زندان و نیز قطعی شدن حکم آتنا دائمی، امید علی شناس و علی نوری، شبکه های اجتماعی را به واکنش واداشت. واکنش کاربران در شبکه های اجتماعی در مواجهه با چنین وضعیتی برای روزنامه نگاران و فعالان اجتماعی ضد و نقیض نبود. کاربران نسبت به شرایطی که برای روزنامه نگاران و فعالان مدنی به وجود آمده، اظهار نگرانی می کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :