آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192145
تاریخ انتشار : 10 مهر 1395 11:6
تعداد بازدید : 708

وزیر ارتباطات وعده داد:

سرمایه گذاری 80 هزار میلیاردی در ICT تا پایان برنامه ششم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه دولت توان کمک به بخش صادرات را ندارد، گفت: تعرفه صادراتی برخی اقلام تا پایان سال کاهش می یابد.

فناوران- محمود واعظی در نشست با بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی مازندران برگزار شد، گفت: دولت و بخش خصوصی در اینکه باید صادرات صورت بگیرد، اتفاق نظر دارند ولی دولت پولی برای کمک به صادرات ندارد و با توجه به کاهش شدید قیمت نفت دولت در حال مدیریت کشور است.
وی افزود: اکنون تمام هدفمان این است که بخش هایی که بسیار ضروری است، حمایت شوند و نباید فکر کنید دولت اعتبارات دارد و به صادرات نمی دهد.
وزیر ارتباطات گفت: در روسیه دنبال این هستیم که تعرفه را به صفر برسانیم و این مذاکرات در سطح دو رییس جمهوری  اتفاق افتاده است.
او با بیان اینکه در این سه سال هیچ مصوبه ای در دولت نبوده که مصوبه قبل خود را نفی کرده باشد، افزود: اینکه می گویند اقتصاد سرگردان است، درست نیست و بسیاری از کشورهای غربی خواستار استفاده از تجارب ما در زمان تحریم هستند.
واعظی با بیان اینکه سیاست روحانی از روز اول  چابک کردن دولت، نظارت و هدایت دولت بود، گفت:  اکنون تراز بازرگانی کشور ما مثبت شد و برای صادرات ارزش قائل هستیم.
وی افزود: تا اواخر امسال قرار است در برخی از اقلام تعرفه ها را کاهش داده و تا پایان سال به صفر برسانیم.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه چندان به مشوق های صادراتی امیدوار نیستم ولی آن را دنبال خواهم کرد، گفت: صندوق توسعه می تواند به اقتصاد مازندران کمک کند.
وزیر ارتباطات ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد کاهش تعرفه صادراتی به روسیه باشیم.
وزیر ارتباطات پیش از سفر به مازندران در هشتمین سمپوزیوم دوسالانه بین المللی مخابرات حضور داشت و در آنجا اعلام کرد: در یک پروژه زیرساختی با قبول مسوولیت قراردادی را با ۳۰ درصد افزایش قیمت به یک محصول داخلی سپردم درحالی که استفاده از محصول خارجی هزینه کمتری داشت.
واعظی با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم دولت 4 هزار میلیارد تومان و بخش خصوصی 12 هزار میلیارد تومان در بخش ICT کشور سرمایه گذاری کرده است، گفت: دولت باید تصدی گری را به طور کامل از این حوزه بردارد. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: به این ترتیب معتقدیم در پایان برنامه ششم دولت باید 20 هزار میلیارد تومان و بخش خصوصی 60 هزار میلیارد تومان در حوزه ICT سرمایه گذاری کرده باشد.
وی ادامه داد: در پروژه هایی که بازدهی زیر 5 سال دارد، مسوولیت را به بخش خصوصی واگذار می کنیم و پروژه هایی که برگشت سرمایه بیشتر از 10 سال دارد، با سرمایه گذاری دولتی انجام خواهد شد مگر پروژه های امنیتی که موضوع جداگانه ای دارد.
واعظی با تاکید بر بخش تحقیق و توسعه طبق سیاست های بالادستی کشور گفت: برای مثال در پروژه توانا در شرکت ارتباطات زیرساخت اگر قرارداد با یک محصول خارجی منعقد می شد، هزینه کمتری داشت اما اعلام کردم که مسوولیت این اقدام را می پذیرم اما قرارداد با 30 تا 35 درصد افزایش قیمت با یک شرکت داخلی منعقد شود زیرا افزایش هزینه امروز چند سال آینده بیشتر به سود کشور خواهد بود.
وزیر ارتباطات گفت: همچنان که در تلکام امسال برخی از اپراتورهای بزرگ توجه ویژه ای به بخش تحقیق و توسعه و پژوهش های دانشگاهی داشتند که نتیجه آن را در نمایشگاه ارایه کردند. 
به گفته وی، وزارت ارتباطات برای تقویت تحقیق و توسعه در کشور از منابع وام وجوه اداره شده وزارتخانه برای ایجاد آزمایشگاه های بخش خصوصی کمک کرده تا محصولات تولیدی بومی از استانداردهای لازم و حتی استانداردهای بین المللی برخوردار باشد.
وی با بیان پتانسیل های علمی کشور گفت: در بازدید از شرکت های معتبر فناوری در کشورهای اروپایی بسیار می شنوم که ایرانی ها در این بخش حضور مؤثر دارند و این موارد اندک و انگشت شمار نیست؛ بلکه شاهد حضور مجموعه ای از ایرانی ها در شرکت های فناوری معتبر خارجی هستیم و در چند سال گذشته به استعدادها در ایران نیز بهای بیشتری داده شده است. 
واعظی با بیان  فعالیت مرکز تحقیقات مخابرات ایران گفت: 35 سال پیش تمامی بخش های این مرکز فعال بود و فعالیت کاربردی داشت. اوایل دولت این مرکز تبدیل به محلی برای گروه بندی سیاسی شده بود که امروز از آن حالت خارج شده است و فعالیت های آن تا حدود 50 درصد به سمت کاربردی شدن سوق پیدا کرده است. 
وزیر ارتباطات با بیان کاربردهای فناوری اطلاعات در زندگی روزمره و زندگی روستاییان گفت: بنا نداریم اینترنت را برای وبگردی به روستا ببریم بلکه هدف رساندن خدمات به روستا برای زندگی بهتر و ارتقای زندگی فرزندان شان است. 
واعظی گفت: اگر در گذشته برای رفت و آمد افرادی به ایران محدودیت وجود داشت اکنون همه محدودیت ها برداشته شده و ایران خانه تمامی متفکران و پژوهشگران است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :