آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 192141
تاریخ انتشار : 10 مهر 1395 11:1
تعداد بازدید : 700

برآورد نادرست از استقبال مردم علت اختلال در سرشماری اینترنتی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به دلیل پیش بینی مرکز آمار، از دیتابیس این مرکز به جای دیتابیس وزارت ارتباطات در ثبت نام اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن ۹۵ استفاده شد که توان پاسخگویی به ۴۰۰ هزار درخواست را نداشت و سامانه مختل شد.

فارس- محمود واعظی درباره اعلام رییس مرکز آمار برای اختصاص یک گیگابایت اینترنت هدیه به ثبت نام کنندگان اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن 95 و بی اطلاعی اپراتورها در این باره گفت: 2 هفته پیش در جلسه ای با رییس مرکز آمار و وزارت ارتباطات پیشنهاد کردم که برای تشویق مردم به ثبت نام اینترنتی به هر شخص ثبت نام کننده یک گیگابایت اینترنت هدیه اختصاص داده شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با توجه به اینکه اپراتورها همواره در این طرح ها همکاری می کنند، مقرر شد با همکاری اپراتورها این هدیه به ثبت نام کنندگان اینترنتی اختصاص یابد.
علی اصغر عمیدیان، معاون وزیر ارتباطات در توضیح بیشتر این موضوع گفت: قرار شده پس از ثبت نام نهایی مرکز آمار لیست ثبت نام کنندگان اینترنتی را ارایه کند که به اپراتور اعلام می شود این مشترک ثبت نام اینترنتی انجام داده و در دوره های صورت حساب گیری اپراتورها درنهایت این هدیه به مشترک تعلق خواهد گرفت.
عمیدیان گفت: این دستور به اطلاع اپراتورها رسانده می شود.در ادامه همچنین وزیر ارتباطات درباره اینکه اختلال در سامانه ثبت نام اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن 95 به علت اشکال فنی بر بستر شبکه ملی اطلاعات عنوان شد، علت این اختلال را تصریح کرد و گفت: 2 هفته پیش که جلسه مشترک مرکز آمار و وزارت ارتباطات در این باره برگزار شد، رییس مرکز آمار اعلام کردند که از دیتابیس این مرکز برای ثبت نام استفاده خواهد شد.
وی گفت: در آن زمان اعلام کردیم که اگر احتیاج است از دیتابیس وزارت ارتباطات به جای دیتابیس مرکز آمار در این باره استفاده شود که رئیس مرکز آمار اعلام کردند با توجه به پیش بینی استقبال از نخستین سرشماری اینترنتی دیتابیس مرکز آمار کافی باشد.
وی گفت: ایشان پیش بینی درصد مراجعه کمتری را داشتند اما با توجه به اینکه دسترسی ها در سراسر کشور نسبت به آخرین طرح سراسری اینترنتی افزایش یافته، پیش بینی درست از آب درنیامد.
واعظی گفت: به این ترتیب از بعدازظهر روز یکشنبه گذشته و در پی اختلال در سامانه ثبت نام اینترنتی، دیتابیس وزارت ارتباطات در اختیار قرار گرفت و به نظر می رسد از این پس مشکلی نباشد.
وی افزود: عملکرد این سامانه بر بستر شبکه ملی اطلاعات مشکلی ندارد و همچنین برای افزایش ایمنی این سامانه نیز دسترسی از خارج مقدور نیست.
واعظی گفت: در روز اول و دوم آغاز سرشماری اینترنتی 400 هزار خانوار به این سامانه مراجعه کردند که حدود 10 درصد موفق به ثبت نام شدند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :