آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1921
تاریخ انتشار : 18 مهر 1390 0:49
تعداد بازدید : 777

آسیب های افراطی گری در صنف

متاسفانه مدتی است که در بخش هایی از صنف دچار رشد افراطی گری شده ایم که اگر همه همت و تلاش خود را برای مبارزه با آن به کار نبندیم مطمئنا در آینده خسارت های زیادتری از آنچه تا کنون به صنف وارد کرده است به صنف وارد خواهد کرد. در این مقاله تلاش خواهم کرد به مراحل رشد و تکوین و همچنین آسیب های آن به صنف اشاره کنم. امیدوارم که بحث و بررسی روی این پدیده در صنف بدون هیچ گونه توهین و بداخلاقی قلمی ادامه پیدا کند و ما بتوانیم دیدگاه های خود را در معرض قضاوت همگان در صنف قرار دهیم.پیشاپیش از دوستان بزرگواری که مورد خطاب این مقاله قرار گرفته اند عذرخواهی می کنم.

مرحله تولد:
در دوره اول هیات مدیره با آمدن نخبگان و بزرگان صنف شور و هیجان خوبی در صنف به وجود آمده بود که این اقبال اعضا در نهایت منجر به تشکیل کمیسیون‌های زیادی در صنف شد. یکی از این کمیسیون‌ها، کمیسیون سخت‌افزار سازمان بود که خوشبختانه با اقبال عمومی‌که به آن شد، رییس وقت کمیسیون مجبور به گلچین کردن اعضا از بین  آنها شد که در نهایت کمیسیون با عضویت مدیران شرکت‌های شناخته شده، وچهره‌های  با اعتبارصنف شکل  گرفت و  اعضای این کمیسیون تمام تلاش خود را کردند که مصوبات مهم و باارزشی  داشته باشند . همین طور هم شد ولی متاسفانه به علت عدم اهتمام کافی از طرف رییس کمیسیون، نتیجه مناسبی از زحمات این دوستان به دست نیامد و کم کم به علت به ثمر ننشستن زحمات این کمیسیون، این  تصور به وجود آمد که اعضای هیات مدیره سازمان  مانع تصویب مصوبات این کمیسیون می‌شوند، در حالی که من شهادت می‌دهم که رسته‌های دیگر سازمان هیچ گونه تضاد منافعی با سخت‌افزار نداشتند که در تصویب مصوبات کمیسیون سخت‌افزار خللی وارد کنند.
در نهایت فضای افراطی‌گری و ضدیت با هیات مدیره سازمان در این کمیسیون دامن‌زده و منجر به این می‌شود که رییس وقت سازمان چند بار برای حل  نمی شود مساله دخالت کند، ولی مساله حل نمی‌شود و به صورت آتش زیر خاکستر به حیات خود ادامه می دهد و کمیسیون از آن شادابی اولیه خارج و تعدادی از اعضای فعال این کمیسیون که شاهد از دست رفتن زحمات خود هستند، حضورشان کمرنگ‌تر می شوند  و کم کم ناراضی و به منتقدان سازمان می‌پیوندند.
مر حله رشد:
با شروع انتخابات دوره دوم سازمان، گروهی از دوستان سخت‌افزاری  احساس می‌کردند در هیات مدیره دوره اول به آنها کم لطفی شده و فکر می‌کردند که اگر تعداد بیشتری از رسته سخت‌افزار در هیات مدیره باشند، این امر به تصویب مصوبات این کمیسیون کمک بیشتری خواهد کرد،  با این تفکر هسته اولیه  گروه جدیدی  تشکیل می‌شود. هدف اولیه این گروه  فرستادن تعداد بیشتری افراد سخت‌افزاری در هیات مدیره جدید بود که متاسفانه تفکر افراطی‌گری، با حضور در این جمع خواهان تقابل کامل با لیستی بود که از طرف معتمدان سازمان در این دوره بسته شده بود و اصرار بر این بود که نه افرادی از گروه سخت‌افزاری به لیست مقابل بروند و نه افرادی از لیست مقابل به این لیست راه پیدا کنند. این تفکر چون باعث دو دستگی در کل سازمان می‌شد یعنی سخت‌افزاری‌ها را در مقابل بقیه رسته‌های صنف قرار می‌داد، مورد تایید اکثر آن جمع قرار نگرفت و موجب ترک افراطی‌گری از این گروه شد.
خوشبختانه در انتخابات دوره دوم تعدادی از سخت‌افزاری‌ها که در لیست بودند به همراه تعدادی از سخت‌افزاری‌ها که در لیست معتمدان بودند به هیات مدیره راه یافتند و تعداد سخت‌افزاری‌های هیات مدیره به دو برابر افزایش یافت و دلخوری هم با سایر رسته‌ها و با لیست مقابل به وجود نیامد و حتی یکی از منتخبان که در لیست سخت‌افزاری‌ها  وجود داشت توانست به نایب رییسی سازمان هم برسد.
مرحله جوانی :
در پی پیروزی نسبی ائتلاف سخت‌افزار در انتخابات هیات مدیره دوم، متاسفانه با اشتباه هیات مدیره دوم، فردی به ریاست  کمیسیون سخت‌افزار انتخاب شد که هیچ گونه تجربه صنفی و دانشی برای اداره این کمیسیون مهم نداشت و مورد اقبال با تجربه‌های صنف قرار نگرفت و زمانی  هیات مدیره متوجه این موضوع می‌شود  و اقدام به برکناری‌شان می‌کند که دیگر رمقی برای این کمیسیون نمانده و افراد جدید هم نتوانستند معجزه‌ای برای نجات آن بکنند و رونق دوباره را به آن برگردانند. در نتیجه با مرگ این کمیسیون فضا برای افراطی‌گری بار دیگر مهیا می‌شود که با حمله به این کمیسیون مهم سازمان  حیاتی تازه یابد و شروع به یارگیری از صنف سخت‌افزار.
دوران بلوغ وتکامل:
با شروع انتخابات مرحله سوم هیات مدیره،  اتحاد جدیدی در مقابل اتحاد لیست معتمدان شکل می‌گیرد که ظاهرا  از طیف‌های زیر تشکیل می‌شود.
- منتقدان سخت‌افزاری که در دوره اول حاصل زحمات خود را برباد رفته می‌دیدند و فکر می‌کردند مورد بی‌مهری قرار گرفته‌اند.
- جریان افراطی
- و جالب‌تر از همه مسوولان و دست‌اندرکاران کمیسیون سخت‌افزار که این کمیسیون را به آن وضع انداخته بودند،  به جای دفاع از عملکرد در سازمان خود منتقد سازمان و طلبکار آن هم شده بودند.
- منتقدان بیرون سازمان
- گروه افراد متفرقه که متاسفانه بعضی با اشتباه تاکتیکی هم به خود ضربه زدند و هم سازمان را از وجود موثرشان در هیات مدیره بی‌بهره کردند که در ادامه توضیح خواهم داد.
متاسفانه  تفکر افراطی‌  بر این جمع غالب می‌شود و نشانه‌های آن به شکل زیر نمود بیرونی پیدا می‌کند.
-  این گروه نباید هیچ کس از گروه مقابل را بپذیرد.
- هیچ کدام از افراد این گروه نباید در لیست گروه مقابل باشند که در نتیجه پیشنهاد گروه معتمدان که گذاشتن سه نفر از سخت‌افزاری‌ها در لیست شان بود بی جواب می‌ماند و شانس صد درصدی سه نفر از سخت‌افزاری‌ها نابود می‌شود.
- مدیران اصلی شرکت‌های بزرگ باید خودشان بیایند.
افراطی‌گری که به جایگاه بسیار خوبی دست یافته است شروع به حملات شدیدی به گروه مقابل می‌کند. و معتمدان و نخبگان صنف را هم که لیست دیگری دارند با الفاظی همچنین "پدرخوانده، شعبان بی‌مخ، رفتارهای ضد اخلاق، منافقانه و چندش آور"
خطاب می‌کنند و حتی به بهترین همراهان قدیمی‌خود هم رحم نمی‌کنند.
مثلا به جملات زیر توجه کنید :
"دوستی ما جای خود،  به نظر می‌آید ایشان هم هدفش رسیدن به نایب رییسی سازمان بوده و به خواسته خود رسیده است"
"چرا در همه نمایش‌های صنفی و جشن و آواز و دیدار و عکس یادگاری با مسوولان حاضر است اما در کمیسیون خودش نیست؟ حداقل استعفا بدهد از کمیسیون."
شرکت‌های بزرگ سخت‌افزاری که تحت تاثیر جریان افراطی‌گری قرار گرفته‌اند عکس‌العمل‌های زیر را صورت می‌دهند.
- گروهی کاملا تحت تاثیر قرار می‌گیرند و کاملا همراه می‌شوند و اعتبار صنفی خود را در این راه می‌گذارند.
- گروهی مدیران اصلی به نحوی زیر بار نمی‌روند و مدیران پایین‌تر را به این کار زار می‌فرستند.
- گروهی هم با توجه به تجربه خود  و خطری که احساس کرده بودند، سعی می‌کنند که بینا بین حرکت کنند، به جمله زیر نقل قول از آقای الف  مدیر یک شرکت بزرگ سخت‌افزاری توجه فرمایید:
«متاسفانه نباید این اتفاقات رخ می‌داد و کار به اینجا می‌رسید بهتر بود که دوستان تامل بیشتری کرده و صبر و حوصله بیشتری به خرج می‌دادند تا یک لیست ایده‌آل که برای صنف می‌توانست مفید باشد تشکیل می‌شد که متاسفانه با توجه به اینکه دیگر زمانی نمانده دیگر نمی‌توان وساطتی هم کرد....»
فضای انتخابات به شدت دو قطبی می‌شود بسیاری از دلسوزان صنف از به دست افتادن سکان هدایت سازمان به دست افراطی‌گری به شدت هراسان می‌شوند و افرادی همانند من از خواب خوش شش ساله بیدار و مجبور به عکس‌العمل می‌شوند.
البته افراطی‌گری که تجربه خوبی از انتخابات اتحادیه به دست آورده است خود را به خطر در معرض رای اعضای صنف قراردادن نمی‌اندازد و از کاندیداتوری کنارمی‌کشد.
در این فضای دو قطبی حملات زیادی ازهر دو طرف صورت می‌گیرد که بعضی از نوشته‌ها متاسفانه از عرف و اخلاق قلم  خارج می‌شود که به هیچ روی مورد تایید هیچ کس نیست و امیدوارم که افراد معتمد نویسنده این مقالات در تصحیح مواضع خود در آینده بکوشند.
ادامه دارد...


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :