آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1919
تاریخ انتشار : 18 مهر 1390 0:46
تعداد بازدید : 474

روز ملی صادرات ارج نهادن به یک سال تلاش صادرکنندگان است

مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالا در سازمان توسعه تجارت ایران گفت: روز ملی صادرات رویداد ارج گذاری یک سال تلاش و مجاهدت صادرکنندگان کشورمان است.

روابط عمومی ‌سازمان توسعه تجارت- محمود بازاری با بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر صادرات کالا و خدمات مظهر همت مضاعف و کار مضاعف به شمار می‌رود، در این راستا بخش خصوصی کشورمان با اعتقاد عملی به این شعار (به خصوص در سال89 و شش ماهه ابتدای سال جاری) به‌رغم فشارهای بین‌المللی توانست به سطحی فراتر از اهداف پیش بینی شده در برنامه چهارم نایل آيد.
وی با اشاره به سه عامل تاثیرگذار در روند صادرات كالا تصریح کرد: مسایل مالی، هزینه‌های ناشی از حمل و نقل و افزایش هزینه‌های حامل انرژی سه عامل تاثیر گذار در صادرات كالا محسوب می‌شوند.
بازاری ادامه داد: باید در تمام بخش‌های اقتصادی به ویژه صنعت، معدن و کشاورزی راهکارهای عملی با همکاری و مشارکت بخش خصوصی ارایه داد.
وی صادرات کالا را موتور محرکه تولید و نیازمند حمایت و تشویق دانست و گفت: همان طور که طی برنامه‌های سوم و چهارم سیاستگذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان دولت در حوزه حمایتی صادركنندگان تنظیم و ابلاغ شده است در حال حاضر نیز حضور موفق و ماندگار بنگاه‌های صادراتی و محصولاتی در کشورهای هدف نیازمند تامین و تخصیص منابع مالی مورد نیاز است.
مدیرکل دفتر توسعه صادرات کالا پرداخت مشوق‌های صادراتی را به عنوان بخش کوچکی از بسته کلان تامین مالی حوزه صادرات در کنار سایر حمایت‌ها در توسعه زیرساخت‌های مرتبط با صادرات حایز اهمیت دانست.
وی همچنین افزود: توجه به مشکلات و موانع صادرات کالا در مرزهای خروج کالا به ویژه مرزهای عراق و افغانستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
بازاری گفت: تنظیم سیاست‌های تولید، سرمایه گذاری پولی و لجستیکی کشور در راستای تحقق سیاست‌ها و اهداف کلان صادرات غیر نفتی یکی از الزامات مهم توسعه صادرات در برنامه پنجم است که می‌بایست گروه‌های مختلف کالایی به ویژه بخش کشاورزی متناسب با استانداردها و خواست مشتریان در فرآیند صدور سرعت و دقت بیشتری داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :