آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191391
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1395 11:13
تعداد بازدید : 820

بوروکراسی های اداری در گمرک و مالیات مهم‎ترین موانع شرکت های دانش بنیان

با وجود اینکه شرکت های دانش بنیان دارای تاییدیه در این حوزه هستند، اما به گفته یکی از مدیران این شرکت ها در زمان مراجعه به ادارات، مالیات و گمرک درگیر بوروکراسی های پیچیده می شوند.

ایسنا- بردیا فرزام فر، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه فقدان اجرای قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان یکی از اصلِی ترین مشکلات بر سر راه این حوزه است، گفت: به عنوان مثال در این زمینه گمرک بسیار سخت گیرانه عمل می کند؛ به گونه ای که در سه ماه اخیر که قصد وارد کردن محموله ای را داشتیم؛ بالاخره با دوندگی بسیار زیاد توانستیم محموله مذکور را به کشور وارد کنیم.
فرزام فر به دریافت تسهیلات از صندوق نوآوری و شکوفایی پرداخت و گفت: دو سال گذشته برای پروژه ای درخواست وام 300 میلیون تومانی داشتیم، اما ماموری که از سوی صندوق برای ارزیابی شرکت آمده بود، چندان مورد اعتماد نبود؛ چراکه این شخص خود به دنبال توزیع محصول مشابه بود، ازاین رو به دلیل ترس از دست دادن دانش فنی به طور کلی از دریافت وام منصرف شدیم؛ این در حالی بود که در کشورهای دیگر مسایلی همچون اموال و برگشت  سرمایه و غیره را برای ارایه وام ارزیابی می کنند، البته در چند ماه اخیر سازوکار وام دهی صندوق نوآوری و شکوفایی بهتر شده است.
وی با بیان اینکه از سوی دیگر سازوکار لازم برای کنترل وجود ندارد، گفت: ظرف مدت کوتاهی، دو یا سه کارگزار مختلف با شرکت تماس می گیرند و درخواست ارایه گزارش طی 24 ساعت می کنند و اگر این گزارش در این مدت ارایه نشود، احتمال خروج شرکت از لیست دانش بنیان وجود دارد.
وی افزود: این موضوع را با امور موسسات و شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در میان گذاشتیم که مساله ازدیاد شرکت ها و حجم بالای فعالیت ها را دلیل این موضوع اعلام کردند.
فرزام فر با بیان اینکه باید قوانین در حوزه دانش بنیان تسهیل شود، گفت: به عنوان مثال زمانی که شرکتی تاییدیه دانش بنیان دارد، دیگر نباید اداره مالیات یا گمرک را در این زمینه توجیه و بیشتر زمان خود را صرف چارچوب های اداری و بوروکراسی کند.
وی با بیان اینکه برای سال 94 و 95 معافیت مالیاتی گرفتیم، افزود: در مواردی که تمام محصولات شرکت جزو محصولات دانش بنیان عنوان نشود، به دلیل اختلاف نظرها، این مساله در اخذ معافیت ها بسیار مشکل ساز می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :