آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191383
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1395 10:51
تعداد بازدید : 1033

دارپا در تعقیب پهپادهای شهری

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا نگرانی های جدی درباره استفاده های تروریستی از پهپادهای شهری دارد و برای کنترل آنها سازمان تحقیقاتی پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی، به دارپا،ماموریت تازه ای داده است.

Popular Science- اگر علاقه مند به هوانوردی و هواپیما باشید، می دانید وب سایت هایی هستند که در هر لحظه موقعیت و سرعت و مشخصات پرنده های سریع را در آسمان نشان می دهند و این شامل هواپیماهای کوچک تجاری تا جمبوجه ای غول پیکر ترابری می شود. اطلاعات و مشخصات هواپیماهای تجاری و شخصی یکی از نخستین اطلاعاتی است که FAA ، سازمان نظارت بر هوانوردی آمریکا در اختیار دارد و به دقت بررسی می کند. اما اکنون پرنده های کوچک و کندی به آسمان شهرها افزوده شده اند که در ارتفاع پایین پرواز می کنند؛ اما خطری آسمانی محسوب می شوند. دغدغه کنترل و نظارت بر پهپادهای شخصی در فضاهای شهری، یکی از مهم ترین نگرانی های امروزی وزارت دفاع آمریکا برای تامین امنیت داخلی و خارجی ا ست.
برای دستیابی به اطلاعات لحظه ای این پهپادها، دارپا قصد دارد سیستمی نظارتی برای این پرنده ها در فضای شهری تعبیه کند که متکی به ایستگاه های رصدی خواهد بود که نیاز به دید مستقیم ندارند و الگوی فعالیت هر پرنده بدون سرنشینی را دنبال می کنند. دارپا برای این کار دو طرح نخستین دارد که یکی مبتنی بر ایستگاه ها یا همان «نود»های ثابت است و دیگری با بهره گیری از پهپادهای خودکار، فضای شهری یا منطقه ای را که نیازمند محافظت است، زیر نظر می گیرد. 
بنابر اعلام این موسسه دانش بنیان، درحال حاضر تیم های مختلفی از شرکت های مختلف که در حوزه های حسگرها، کنترل از راه دور، رادار و پهپاد فعالیت دارند، در حال تهیه طرح نخستین و پیشنهاد خود برای این سامانه نظارتی هستند و قرار است این طرح ها تا هفته آینده که موعد ارسال است، به دست دارپا برسد. 
دارپا تصمیم دارد ابتدا از این سامانه به صورت محدود در خارج از آمریکا و مناطقی که فعالیت های تروریستی جریان دارد، بهره بگیرد و سپس از آن برای تامین امنیت ارتفاع پایین در محیط های شهری آمریکا استفاده کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :