آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191379
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1395 10:47
تعداد بازدید : 1014

گرانی دلار قیمت کالاهای کامپیوتری را باز هم افزایش داد

رسیدن نرخ دلار آزاد به رقم بالای 3 هزار و 560 تومان در روزهای اخیر موجب شد قیمت کالاهای کامپیوتری مجددا 10 درصد افزایش یابد.

مریم عسگری
به گفته کارشناسان، به نظر می رسد این رشد قیمت بیشتر به دلیل افزایش نسبی تقاضا برای برخی از کالا و قطعات کامپیوتری باشد؛ چرا که تا پیش از این بازار چندان رونقی نداشت، کسبه برای افزایش قیمت ها کمی با احتیاط تر حرکت می کردند.
در این زمینه اما فعالان بازار می گویند: کاهش موجودی علت این اتفاق است. برخی نیز می گویند: بازار کامپیوتر همواره در قیمت گذاری کالاها پیرو نوسانات نرخ دلار آزاد بوده و حالا هم چیزی تغییر نکرده است. به گفته آنها در پی رشد قیمت دلار آزاد و رسیدن آن به رقم بالاتر از 3 هزار و 560 تومان به ناچار قیمت ها را افزایش داده ایم.
روزبهانی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت در این زمینه می گوید: در هفته گذشته که پای بسیاری از دانشجویان و به ویژه دانشجویان شهرستانی به بازار باز شده است، میزان تقاضا افزایش و در مقابل موجودی نسبت به سابق کم شده است. این موضوع هم منطقی است، چراکه در ماه های گذشته واردات در حد چشمگیری کاهش یافته است که بررسی آمار و ارقام ارایه شده از سوی گمرک موید این موضوع است.
این فعال بازار همچنین اعلام کرد با وجودی که دلار گران شده و موجودی هم در بازار کم است، اما باز هم خریداران زیر بار خرید نمی روند و تخفیف می خواهند.
به گفته وی، همچنان خریداران در انتظار کاهش قیمت هستند و زیر بار خرید کالاهای موردنیازشان نمی روند؛ ولی در هر حال برخی کالاها هستند که برای سال تحصیلی موردنیازند و همین کالاها موجب رونق نسبی بازار شده اند.
کارشناسان می گویند: با توجه به شرایط موجود به نظر نمی رسد که این رونق نسبی که با رشد قیمت دلار و همچنین کالاهای کامپیوتری توام شده است، مداوم باشد و تا زمان رونق بازار زمان زیادی نیاز است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :