آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191375
تاریخ انتشار : 29 شهریور 1395 10:40
تعداد بازدید : 963

در همایش عمارت شیشه‌ای، توسعه امنیت فضای سایبری مطرح شد

تولیدکنندگان بومی افتا رویکردهای جدید دفاع سایبری ارایه دهند

شرکت مهندسي ارتباطي پیام پرداز، به مناسبت بیستمین سال فعالیت خود روز شنبه 27 شهریورماه 95، همایش عمارت شیشه ای؛ توسعه امنیت فضای سایبری سازمان را با حضور مديران ارشد فناوري اطلاعات سازمان ها و موسسات دولتي، نظامي، دفاعي و امنيتي كشور در مرکز بین المللی همایش های رازی برگزار کرد.

 پیاده سازی امنیت بر بستر بومی سازی 
فناوران- سردار جلالی، رییس سازمان پدافند غیرعامل یکی از سخنرانان این نشست تخصصی بود که در خصوص سرعت فزاینده توسعه فناوری اطلاعات و فضای سایبری گفت: اکنون نگاه ما به جنگ در آینده تلفیقی از جنگ نظامی و سایبری است. همین امروز هم اگر جنگی در دنیا روی دهد بدون شک بخشی از آن جنگ سایبری است کمااینکه در حملات روسیه به اوکراین و گرجستان شاهد این پدیده بودیم.سردار جلالی گفت: ما به رویکردهای جدیدی برای دفاع سایبری نیاز داریم چون کارشناسان جهان اکنون بر این اعتقادند که هکرها به راحتی از پروتکل های امنیتی موجود عبور می کنند. ما باید در این راستا ادبیات جدیدی تولید کنیم که پاسخگوی نیازهای کشور باشد و برای این کار نباید منتظر آمریکا یا هیچ کشور پیشرفته ای باشیم؛ چراکه بومی سازی در بخش امنیتی بیش از 80 درصد الزامی است و نبود آن امنیت و دفاع سایبری را بی مفهوم خواهد کرد.
 ضرورت اعتماد دولت به بخش خصوصی
برنجکوب، رییس هیات مدیره پیام پرداز و دانشیار دانشگاه صنعتی اصفهان نیز با بیان اینکه شرکت پیام پرداز یک شرکت دانش بنیان پیشرو در بخش خصوصی کشور در حوزه امنیت محسوب می شود، گفت: امروز درحالی که امنیت وجهه خود را در عرصه دفاعی حفظ کرده، عرصه های جدیدی در بخش غیرنظامی شامل امنیت شبکه، امنیت سامانه، امنیت سازمانی، ذخیرسازی اطلاعات و حریم خصوصی نیز ظهور یافته است. 
وی افزود: طی این سال ها پروژه هایی همچون طراحی، پیاده سازی و استقرار مرکز عملیات امنیت در سازمان های بزرگ و متوسط از سال 89 کلید خورد و پس از یک سال به بهره برداری رسید و اکنون این محصول بومی در حوزه های بانکی، انرژی و مخابراتی کشور فعال است. همچنین مگاپروژه الکترونیکی کردن تعاملات و مراودات متداول در شركت پیام پرداز با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری نیز در دست کار است که طی دو یا سه سال آینده خبرهای خوب بیشتری از آن خواهیم شنید و گام مثبت و ارزشمندی در مسیر بومی سازی حریم خصوصي  امنیت اطلاعات در میهن ما خواهد بود.
برنجکوب با بیان توانمندی های بخش خصوصی گفت: مسوولان باید دست کم امکان فرصت برابر در مقابل محصولات خارجي را برای این بخش فراهم کنند. شأن دولت بالاتر از رقابت با بخش خصوصی است و باید در جایگاه خود به خدمت رسانی و ایفای نقش در جامعه بپردازد.
 امنیت ملی، ضامن حاکمیت ملی
پس از آن انتظاری،  عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی  و معاون نوآوري سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي در سخنانی گفت: رمزگذاری، یکی از بخش های مهم حوزه فناوری است. در کشورهایی مثل آمریکا به مدیریت اینترنت اهمیت فراوانی می دهند تا جایی که یکی از مدیران ارشد امنیتی در آمریکا در جایی بیان کرده بود که ما حاضر به مذاکره و تبادل اطلاعات در همه زمینه های حوزه اینترنت اعم از نوشتن مقررات امنیتی و مدیریتی هستیم اما در مدیریت اینترنت هرگز کوتاه نمی آییم و کسی را در این قضیه با خود شریک نمی کنیم. اکنون مهم ترین بخش حاکمیت اینترنت، امنیت آن است و حاکمیت به امنیت وابستگی دارد.
وی درباره تلاش هایی که در کشور در این زمینه صورت می گیرد، گفت: خوشبختانه ما در کشور مدیران پای کار و شرکت های توانمندی داریم که بسیار کارا و مفید در عرصه آی تی کشور مشغول فعالیت هستند. 
لازم به ذکر است این همایش همچنین با ارایه مقالاتی در حوزه امنیت فناوری اطلاعات همراه بود که طی آنها به بررسی آناتومی و چند نمونه حمله مانای پیشرفته APT، راهکارهای پایش و مقابله با تهدیدات صفر-روز متناسب با کاربردهای مختلف شبکه ای و نیز رایانش چندطرفه با حفظ حریم خصوصی در فضای بدون اعتماد پرداخته شد. 
براساس این گزارش، هسته اولیه شرکت مهندسي پیام پرداز در تابستان سال 1365 در دانشگاه صنعتی اصفهان با هدف رفع نیازهای جنگ تحمیلی عراق علیه کشور در حوزه امنیت اطلاعات در مناطق عملياتي شکل گرفت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :