آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191295
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1395 11:35
تعداد بازدید : 938

تعیین تکلیف حساب های ثامن الحجج تا سقف 3 میلیارد ریال

بانک مرکزی در اطلاعیه‎ای اعلام کرد: حساب‎های سپرده‎گذاران تعاونی اعتبار ثامن الحجج تا سقف سه میلیارد ریال از مهر ماه امسال، تعیین تکلیف خواهند شد.

فناوران - براساس اطلاعیه شماره 10 بانک مرکزی، مقرر است در ادامه فاز دوم طرح تعیین تکلیف و بازپرداخت وجوه سپرده گذاران و پس از تعیین تکلیف حساب‎های تا سقف یک میلیارد ریال؛ براساس تصمیم‎های کارگروه ویژه سامان دهی تعاونی یادشده و موافقت مرجع قضائی از هفدهم مهرماه امسال، سقف مبالغ مذکور از یک به 2 میلیارد ریال و از بیست و هفتم مهرماه به سه میلیارد ریال افزایش یابد. 
در این مرحله تا سقف قابل پرداخت پیشین (350میلیون ریال) به هر مشتری پرداخت می شود مشروط بر اینکه مشتریان تعهدی مبنی بر نبود مطالبه باقیمانده وجوه خود طی بازه زمانی مشخص (به ترتیب 14 ماه برای حساب های تا سقف 2 میلیارد ریال و 17 ماه برای حساب های تا سقف 3 میلیارد ریال) به بانک عامل ارایه کنند تا فرصت کافی برای تبدیل دارایی های تعاونی و تامین وجوه نقد موردنیاز برای پرداخت مطالبات سپرده گذاران در اختیار آن بانک قرار گیرد. 
براساس اطلاعیه شماره 10 بانک مرکزی، همچنین مقرر شد مشتریانی که در قبال سپرده تسهیلات دریافت کرده‎اند، نخست با مراجعه به شعب تعاونی، نسبت به تهاتر سپرده و تسهیلات، اقدام و خالص مطالبات خود را به صورت گواهی تسویه حساب برای انتقال به بانک عامل ارایه کنند.
در حال حاضر حساب های تعاونی اعتبار ثامن الحجج از یک میلیون و 257 هزار فقره به 33 هزار فقره کاهش یافته و بیش از 97 درصد حساب‎های تعاونی تاکنون تعیین تکلیف شده است که با احتساب سقف جدید اعلام شده، این میزان از 99 درصد نیز فراتر خواهد رفت. در ادامه اطلاعیه آمده است: حدود 400 شعبه تعاونی برای کاهش هزینه‎های غیرضروری و جلوگیری از اتلاف منابع، تاکنون تعطیل شده و تعداد شعب تعاونی ثامن الحجج از 481 به 75 شعبه کاهش یافته است.
مدتی پیش و با وقوع بحران مالی تعاونی اعتبار غیرمجاز ثامن الحجج و ناتوانی آن در بازپرداخت وجوه سپرده گذاران، موضوع سامان دهی تعاونی یادشده در جلسه های شورای پول و اعتبار مطرح و تودیع سپرده های مردمی با نظارت بانک مرکزی و همکاری موثر قوه قضائیه و سایر نهادهای نظارتی از 13 بهمن ماه سال گذشته توسط بانک عامل آغاز شد و تاکنون نیز بیش از 90 درصد حساب های تعاونی تعیین تکلیف شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :