آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191286
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1395 11:24
تعداد بازدید : 783

نایب رییس اتاق ایران:

الحاق به FATF گره گشای بخش خصوصی است

نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران گفت: برای پیوستن به عملیات پولی و مالی جهان راهی جز الحاق به FATF نداریم و الحاق به این کارگروه، گره گشای بخش خصوصی در تعامل با نظام مالی جهان است.

مهر- پدرام سلطانی درخصوص انتقاداتی که به پذیرفتن مفاد FATF از سوی ایران می شود، گفت: با شفاف سازی که درباره سوابق تصویب این موضوع در دولت و مجلس صورت گرفت، مشخص شد مبارزه با پولشویی و تروریسم موضوع جدیدی نبوده و روند چندساله ای را در مجلس و شورای نگهبان طی کرده و درنهایت چهارچوب قانون مبارزه با پولشویی و حمایت از تروریسم بر مبنای اقتضائات ملی به تصویب مجلس رسید و دولت هم بر همین مبنا مذاکرات را جلو برد.
وی با بیان اینکه این قانون سیر طبیعی خود را در کشور طی کرده است، گفت: هر کسی که آشنایی مختصری با الزامات امروزی عملیات پولی و مالی با جهان و در سطح دنیا داشته باشد، می داند که این قواعد و ضوابط الان به الزامات ارتباطات پولی و بانکی در دنیا تبدیل شده و عملا اگر کشوری این الزامات را نپذیرد، برای خودش فعالیت را سخت و محدود می کند.
نایب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان اینکه پس از امضای برجام باید از نتایج آن استفاده کنیم، افزود: اینکه برای یک کار کوچک، کار بزرگی را مخدوش کنیم، منطبق با عقل و منطق نیست و برای پیوستن به عملیات پولی و مالی در جهان، راهی جز پذیرش مفاد FATF نداریم.
سلطانی با اعلام اینکه قانون مبارزه با پولشویی و تروریسم چهارچوب عقلی و منطقی در مجلس داشته و به تصویب هم رسیده است، گفت: پذیرش FATF الزامات بین المللی دارد و همه کشورها به غیر از تعدادی استثنا این را پذیرفتند. البته ملاحظات مربوط به منافع ملی نیز باید قطعا در این الحاق مورد توجه قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه در دهه های گذشته چندین بار در پذیرش قواعد جهانی شدن تاخیر داشتیم و از این موضوع لطمه دیدیم، افزود: دیگر نباید از یک سوراخ دوباره گزیده شویم؛ چرا که موضوع الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی هم اگر زودتر از سوی ایران پذیرفته می شد، الان خیلی قدرتمندانه تر در این سازمان عضو بودیم و بیشتر از منافع خود دفاع می کردیم.نایب رییس اتاق ایران ادامه داد: اما الان تبدیل به بزرگ ترین اقتصاد خارج از سازمان تجارت جهانی شده ایم و چشم انداز مشخصی از پیوستن به این سازمان نداریم. بنابراین اینکه جلوی پدیده های جهانی ایستاده و با بدبینی به آن نگاه می کنیم و بعد در شرایط ناگزیر به آن می پیوندیم، کار اشتباهی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :