آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191276
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1395 11:12
تعداد بازدید : 957

شناسایی عکس های پیکسلی شده با هوش مصنوعی

یک گروه پژوهشی توانسته است با استفاده از روش یادگیری ماشین، به کامپیوترها آموزش دهد تا صورت ها یا متن های پیکسلی شده در عکس ها را شناسایی کنند.

ایتنا- پیکسلی کردن (یا کامپیوتری کردن) عکس ها، روشی است که همیشه برای پنهان کردن بخش های خاصی از عکس ها استفاده شده است. برای مثال، پوشاندن صورت، بخش هایی از متن یا پلاک اتومبیل هایی که در اخبار می بینیم و غیره، تنها گوشه هایی از موارد استفاده این تکنیک هستند. هرچند این روش چیز خاصی نیست، اما موارد استفاده آن فراوان هستند، چراکه با انجام این کار، افراد قادر نخواهند بود بخش های مات شده را ببینند یا بخوانند. اما مساله این است که انسان ها دیگر تنها موجوداتی نیستند که می توانند هویت عکس ها را تشخیص دهند. درواقع، همزمان با پیشرفت بینایی کامپیوترها، این وسایل هوشمند می توانند چیزهایی را ببینند که ما انسان ها قادر نیستیم ببینیم.
پژوهشگران دانشگاه های تگزاس و کرنل می گویند نرم افزاری پدید آورده اند که می تواند تکنیک های پنهان سازی محتوا همچون مات کردن یا پیکسلی کردن را به چالش بکشد. این نرم افزار معنی پنهان کردن عکس ها را یاد گرفته است؛ از مات کردن پلاک خانه گرفته تا صورت انسان در عکس ها. البته برای این کار، نیازی به توسعه روش های بسیار پیشرفته برای شناسایی عکس نبوده است. بلکه این گروه پژوهشی متوجه شد که روش های معمول یادگیری ماشین (فرآیند آموزش به یک کامپیوتر از طریق ارایه مجموعه ای از اطلاعاتی در قالب مثال) برای این کار می تواند بسیار مفید باشد.
ویتالی شماتیکوف، یکی از پژوهشگران در این تحقیق، می گوید: روش هایی که ما در این مقاله از آنها استفاده کرده ایم، تکنیک های بسیار متداول و استانداردی در شناسایی تصاویر هستند. از آنجا که به کارگیری روش های آموزش ماشین در حوزه تحقیقاتی امری معمول است، شماتیکوف می گوید این امکان وجود دارد که یک مهاجم با حداقل دانش فنی بتواند چنین حملاتی را صورت دهد. علاوه براین، درحال حاضر تکنیک های توانمندتر در زمینه شناسایی شی و صورت هم وجود دارند که می توانند حتی از این هم فراتر رفته و روش های سانسور را شکست دهند. 
هدف اصلی پژوهشگران این است که بتوانند به افراد در زمینه حریم خصوصی و امنیت هشدار دهند تا از پیشرفت های اخیر در زمینه یادگیری ماشین به عنوان ابزاری درجهت شناسایی و جمع آوری اطلاعات غفلت نورزند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :