آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191272
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1395 11:6
تعداد بازدید : 878

نامه اعتراضی فدراسیون واردات اتاق بازرگانی به شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی

بخشنامه مالیات ۴درصدی بر واردات نقض قانون است

فدراسیون واردات اتاق بازرگانی ایران با انتشار نامه ای سرگشاده به تصمیم شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در رابطه با دستورالعمل دریافت چهار درصد مالیات علی الحساب واردات اعتراض کرد.

فناوران- در این نامه آمده است: درخصوص نظر فدراسیون واردات ایران برای دستورالعمل اخذ علی الحساب 4درصد مالیات به استحضار می رساند از آنجا که بخشنامه صادره درخصوص اخذ مالیات علی الحساب واردات به میزان چهار درصد بدون اخذ نظر از بخش خصوصی انجام پذیرفته، نقض صریح ماده 5 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار است، لذا ضمن عدم موافقت با اصل موضوع بخشنامه به دلایل ذیل، نظری درخصوص فرعیات این بخشنامه در قالب دستورالعمل ابلاغی مورخ  15 شهریورماه که باز هم تکرار نقض قانون فوق است، وارد نیست.
با توجه به درصد بسیار جزیی استفاده از کارت های افراد غیر توسط برخی تجار، اقدامات احساسی و ایجاد مانع بر سر راه فعالیت عمده تجار وارد نیست.
استفاده از کارت های بازرگانی که حقوق قانونی خود را پرداخت نمی کنند، هرچند جزیی، پیش از آنکه سبب نگرانی دولت باشد، موجب نگرانی فعالان بخش خصوصی است که به صورت شفاف عمل می کنند، اما در بازار در شرایط رقابت نابرابر با این گروه قرار می گیرند.
این بخشنامه به دلیل ایجاد فضای ضدرقابتی مانع حضور و فعالیت برای تجار جدید در بازار می شود.
همان گونه که بخشنامه پیشین با نرخ دو درصد صرفا دو ماه پس از تصویب به دستور وزیر وقت به دلیل آغاز فرآیند اجرای طرح مالیات بر ارزش افزوده و در سال 87 ابطال شد، کماکان با توجه به مشمولیت کامل پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، این بخشنامه که با نرخ جدید بدون مبنای محاسباتی چهار درصد است نیز صحیح و رافع نگرانی های موجود نیست.
با توجه با رکود شدید حاکم بر فضای اقتصادی کشور، احتساب اینگونه مالیات ها که میزان نرخ آن نیز فاقد مبنای کارشناسی است، صرفا سبب آسیب بیشتر بنگاه های تجاری، کاهش سرمایه و افزایش میزان نقدینگی لازم و به خصوص جذابیت تقویت کانال های قاچاق کالا خواهد شد.
با توجه به دستورالعمل مصوب کمیسیون ماده یک درخصوص اصلاح فرآیند صدور کارت بازرگانی، تسریع در تصویب آن توسط هیات دولت رافع نگرانی عدم دریافت مالیات از این بخش جزیی است که در این صورت نیازی به تعریف این گونه بخشنامه ها نیز نیست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :