آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 191265
تاریخ انتشار : 28 شهریور 1395 10:36
تعداد بازدید : 822

تلاش ایران برای ساخت ماهواره سنجشی

رییس سازمان فضایی گفت: در حال برنامه ریزی برای ساخت و تکمیل ماهواره سنجشی با طول موج مرئی و همچنین رایزنی برای خرید تصاویر مورد نیاز هستیم تا با استفاده از آنها برنامه ریزی پیشگیرانه داشته باشیم.

ایرنا- محسن بهرامی گفت: سرمایه گذاری هایی که تاکنون در این بخش انجام شده، بیشتر در پرتاب و ساخت ماهواره بوده است زیرا این دو، پایه اصلی بقیه فناوری ها به شمار می آیند.
بهرامی گفت: اکنون با توسعه چند سیستم پرتاب، خود را به چند صد کیلومتری مدار زمین رسانده ایم.
رییس سازمان فضایی ایران گفت: نیازهای ضروری کشور به استفاده از ماهواره را با تعامل از کشورهای دیگر برطرف و پروژه های ساخت و طراحی خود را نیز به طور مداوم پیگیری خواهیم کرد.
بهرامی دسترسی به ماهواره های مخابراتی و سنجشی را برای کشور بسیار ضروری توصیف کرد که سازمان فضایی درحال انجام اقدام های لازم در این زمینه است.
رییس ایرانی شورای سران سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه ساخت 2 نوع ماهواره مخابراتی و سنجشی را از برنامه های توسعه ای سازمان فضایی ایران برای تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد.
دبیرشورای عالی فضایی به برنامه ساخت ماهواره سنجشی پرداخت و گفت: مزیت این نوع ماهواره در این است که با رصد تحولات زمین، قدرت برنامه ریزی برای مهار حوادث را افزایش می دهد؛ به ویژه می توان از اطلاعات آن برای مقابله با آتش سوزی ها استفاده کرد.
به گفته وی، در بیشتر آتش سوزی ها پس از وقوع حادثه از وجود آن آگاه می شویم اما با استفاده از ماهواره های سنجشی زمانی از وقوع حادثه اطلاع می یابیم که مهار آن آسان تر و کم هزینه تر می شود.
رییس سازمان فضایی ایران مزیت های دیگر ماهواره های سنجشی را تشخیص میزان پیشرفت کویر های کشور، استفاده در کشت محصول های کشاورزی و غیره برشمرد.
به گفته وی، برخی ماهواره ها مانند «آت.ست» و «شریف» از ماهواره های سنجشی محسوب می شود.
بهرامی ادامه داد: پیش بینی ما این است که امسال حداقل یک پرتاب خواهیم داشت اما برای پرتاب دوم یک رقابت سه گانه داریم و هر کدام از ماهواره ها که زودتر آماده پرتاب شد، در مدار قرار می گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :