آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 19070
تاریخ انتشار : 19 آذر 1391 9:11
تعداد بازدید : 848

رییس اتحادیه فناوران رایانه‌ تهران اعلام کرد:

مشکلات واردات و نوسان ارز به الکامپ هجدهم آسیب زده است

هجدهمین دوره نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی (الکامپ 2012) در شرایطی از امروز 18 آذرماه شروع به کار کرده است که تعداد زیادی از وارد کنندگان سخت افزار به دلیل بی ثباتی در بازار ارز و همچنین مشکلات بوجود آمده در ثبت سفارش کالا در این نمایشگاه حضور ندارند و ترجیح داده اند به جای شرکت در نمایشگاه به فکر چاره ای برای بقا باشند.
علاوه بر تمامی این مشکلات که در تمامی اصناف وجود دارد، حل نشدن مشکل محاسبه ارزی-ریالی متراژ غرفه ها برای نمایندگان شرکت های خارجی شرکت کننده در نمایشگاه الکامپ، بزرگ ترین دلیلی است که موجب شده نمایندگان شرکت های بزرگ تامین کننده قطعه در این نمایشگاه حضور نداشته باشند. تمامی این موارد دلایلی است که امسال
بازدید کنندگان اثری از حضور پاویون فروشگاهیان و پاساژها
نبینند.
در مورد حضور شرکت ها و فروشگاه های سخت افزاری در الکامپ گفت و گویی با سید مهدی میرمهدی رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران انجام داده ایم که می خوانید.

 سایه نوسان ارز روی الکامپ
رییس اتحادیه فناوران رایانه‌ تهران گفت: اتحادیه برای حفظ توجهات به IT، بصورت گسترده از هجدهمین دوره الکامپ حمایت می کند. ما برای توسعه صنعت IT حمایت‌های لازم را از شرکت‌ها و افرادی که از طریق صنف اقدام به حضور در نمایشگاه کرده‌اند انجام داده‌ایم اما به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز و کسادی بازار تعداد کمی از افراد از این طریق اقدام کرده‌اند.
میرمهدی گفت: به دلیل اینکه تمامی مراحل ثبت نام حضور در نمایشگاه توسط مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات صورت گرفته است، اتحادیه آماری از افرادی که بطور قطع در این نمایشگاه حضور می‌یابند ندارد.
وی در مورد استقبال مردم از نمایشگاه گفت: هر ساله نمایشگاه الکامپ از سوی متخصصان فناوری اطلاعات با استقبال مواجه بوده است، زیرا علاوه بر اینکه از جدیدترین فناوری‌های روز کشور مطلع می‌شوند، به راحتی می‌توانند در مورد آخرین فناوری‌های روز با شرکت‌های نماینده تبادل نظر کنند. امسال نیز با وجود اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته است اما پیش بینی می‌شود استقبال خوبی از هجدهمین دوره نمایشگاه بین المللی الکامپ صورت گیرد.

 اتحادیه در الکامپ حضور ندارد
میرمهدی در مورد حضور اتحادیه در الکامپ گفت: با وجود اینکه از جانب مجمع غرفه‌ای برای حضور مستقل اتحادیه فناوران رایانه‌ تهران تدارک دیده شده بود، به دلیل نبود بزرگان IT در این نمایشگاه و همچنین نبود تعداد زیادی از دوستان مرتبط با اتحادیه و برندهای سخت افزاری بزرگ، ترجیح دادیم در نمایشگاه حضور نداشته باشیم. اما بصورت نظارتی و به عنوان یکی از نهادهای مهم در زمینه IT بازدیدهایی از نمایشگاه خواهیم داشت.
وی در مورد فعالیت‌های اتحادیه در طول نمایشگاه گفت: به دلیل اینکه در نمایشگاه حضور نداریم رویه هر روز اتحادیه را در پیش خواهیم گرفت و تمرکز ویژه‌ای روی ارایه جوازهای کسب و اجرای طرح شبنم خواهیم داشت که تا 20 آذر باید در سطح مغازه داران اجرا شود.

 نمایشگاه بدون فروشگاه
رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران در مورد حضور فروشگاه داران در این نمایشگاه گفت:  مغازه داران برای اینکه بتوانند در نمایشگاه حضور پیدا کنند، باید یا از سوی تامین کننده‌ها یا تولید کنندگان حمایت شوند که در هر دوی این موارد، به دلیل اینکه باید هزینه غرفه را ارزی-ریالی پرداخت کنند، هزینه زیادی را باید متحمل شوند که در وضعیت کنونی هیچ‌گونه توجیه اقتصادی برای این کار وجود ندارد.
وی افزود: در سال‌های قبل فروشگاهیان در قالب پاویون پاساژها در نمایشگاه حاضر می‌شدند که برای آنان صرفه اقتصادی داشت. اما امسال به دلیل وضعیت بد اقتصادی و مشکلات موجود در واردات اوضاع به نحوی پیش رفت که تعداد بسیار کمی از فروشگاهیان برای حضور در نمایشگاه اعلام آمادگی کردند و به دلیل تعداد کم، طرح حضور فروشگاهیان با پوشش پاساژها منتفی شد.

 نامه به وزیر
رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران همچنین از ارسال نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد و گفت: پیش از افزایش قیمت دلار با ۷۰۰ یا ۸۰۰ هزار تومان، کاربران توان خرید یک دستگاه لپ تاپ را داشتند اما پس از افزایش قیمت ارز، قیمت همان لپ‌تاپ‌ها به یکباره به یک میلیون و ۵۰۰ رسید. اما پس از مدتی تلاش کردیم و این قیمت تا حدود یک میلیون و ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان پایین آمد و شرایطی ایجاد شد که وضعیت خرید مردم بهتر شد.
میرمهدی گفت: بازار داشت روی روال می‌افتاد و با وجود کم بودن تقاضا رقابت خوبی میان همکاران ما ایجاد شده بود و امید داشتیم که طی ماه‌های آتی یکبار دیگر قیمت این مدل‌ها را به زیر یک میلیون تومان برسانیم اما متاسفانه با این شرایط بار دیگر با افزایش قیمت‌ها مواجه شدیم.
میرمهدی همچنین عنوان کرد: درحال حاضر افزایش قیمتی که در این بخش ایجاد شده در بخش‌های مصرفی حدود پنج درصد و در بخش‌های سرمایه‌ای شاید بیش از ۱۰ درصد باشد.
وی از کالاهایی مانند ماوس، کی‌بورد و فلش مموری به عنوان کالاهای مصرفی و از مواردی چون لپ تاپ، تبلت و مانیتور به عنوان کالاهای سرمایه‌ای نام برد.
میرمهدی در عین حال گفت: شش ماه قبل به دولت پیشنهاد دادیم که کالاهای بخش آی.تی را از دسته کالاهایی که نیاز به ارز دولتی دارند خارج کند. در نامه‌ای هم که اخیرا به شخص وزیر صنعت، معدن و تجارت فرستادیم به طور مستقیم مشکلات این عرصه را با وی در میان گذاشتیم و اکنون انتظار داریم که ایشان با اتخاذ تصمیمات مناسب شرایطی فراهم کنند که مشکلات این حوزه کمتر شود چرا که به هر حال فناوری اطلاعات از زیرساخت‌های مهم کشور به شمار می رود.

 نمایشگاهی بدون توجیه اقتصادی
سید مهدی میر مهدی در پاسخ به این سوال که آیا حضور در نمایشگاه الکامپ با توجه به وضعیت سخت واردات قطعات سخت افزاری و وضعیت نامناسب اقتصادی جامعه قابل توجیه است یا نه، گفت: حضور در الکامپ به دلایل بسیاری توجیه پذیر نیست. یکی از بزرگ ترین دلایل این است که در صورتی که به عنوان مثال وارد کننده‌ای یک قطعه سخت افزاری جدید را در نمایشگاه ارایه دهد در صورت درخواست عمده آن کالا قادر به پاسخگویی نیست زیرا شرایط ورود کالا بسیار سخت شده است.همچنین سبد کالاهی وارد کنندگان قطعات سخت افزاری و بخصوص تبلت‌ها و نوت‌بوک‌ها بصورت بسیار گسترده‌ای کوچک شده است و قادر به پاسخگویی به همه نیازهای جامعه نیستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :