آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190571
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1395 10:23
تعداد بازدید : 970

هیچ شرکتی نمایندگی اپل را ندارد

بازار آیفون در ایران فعلا کساد است

امشب قرار است آیفون های جدید اپل در آمریکا رونمایی شود و از هفته آینده این گوشی به بازار عرضه می شود، بر این اساس خرید و فروش این گوشی در بازار ایران تقریبا کساد است و کمتر کسی این روزها به دنبال خرید گوشی آیفون است.


فناوران- مثل همه بازارهای دنیا، بازار ایران هم تحت تاثیر رونمایی و عرضه آیفون قرار گرفته است. خرید و فروش آیفون این روزها کمتر صورت می گیرد و کسی خیال خرید آیفون های قدیمی را ندارد. حتی با وجود کاهش قیمت حدود 50 هزار تومانی آیفون های 6s و 6s Plus خرید و فروش این گوشی ها در بازار تقریبا بی رونق است.
از سوی دیگر با توجه به شایعاتی که درباره نسخه بعدی آیفون منتشر شده و گفته می شود که نسل بعدی آیفون به لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با آیفون 6s ندارد، به این ترتیب کاربران مثل هر سال انتظار عرضه آیفون های جدید اپل را نمی کشند و این روزها بازار تب و تاب سال های قبل برای عرضه آیفون های جدید را ندارد و خیلی داغ نیست. با این حال دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه فاکسکان توزیع گوشی های آیفون را آغاز کرده و محموله ای شامل 370 هزار گوشی به بندر شنگ ژو چین ارسال کرده تا از این بندر راهی شماری از کشور ها ازجمله بریتانیا، هلند، ایتالیا و آمریکا شود.
ظاهرا این موضوع روی بازار ایران هم بی تاثیر نبوده تا آنجا که بسیاری از فروشندگانی که در زمینه خرید و فروش آیفون های اپل در بازار فعالیت می کنند، از هم اکنون برای خرید آیفون از کشورهای مختلف ازجمله چین برنامه ریزی کرده اند که هم زمان با عرضه جهانی آیفون و در نخستین روز فروش این گوشی، آيفون را به بازار ایران نیز 
برسانند.
از سوی دیگر ارایه مجوز به 9 شرکت برای عرضه آیفون در بازار ایران و فعالیت فروشندگانی که هر سال به شکل مستقل اقدام به عرضه آیفون در بازار ایران می کنند و هم اکنون برای عرضه آیفون به بازار ایران در حال برنامه ریزی هستند، کمی مغایرت ایجاد می کند و هنوز مشخص نیست آیفون هایی که تا هفته آینده راهی بازار می شوند، با چه گارانتی و از سوی چه شرکت هایی در دسترس کاربران قرار می گیرند.
لذا این ابهام وجود دارد که آیا مثل همیشه آیفون به شکل مسافری و با قیمتی نجومی در روزهای ابتدایی عرضه در اختیار مشتریان قرار می گیرد و بعد مسوولان درصدد برمی آیند تا هم نرخ و هم عرضه آن را سازماندهی کنند.
با همه این تفاسیر هنوز برنامه ای برای عرضه آیفون به بازار ایران ارایه نشده و مشخص نیست هفته آینده عرضه این گوشی پرسروصدا به چه شکلی در بازار ایران صورت خواهد گرفت.
در خبر دیگری در خصوص وضعیت اپل در ایران، سرپرست امور بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه پنج شرکت دیگر به ۹ شرکت قبلی دارای مجوز ثبت سفارش واردات آیفون اضافه می شود، گفت: با این وجود هنوز به هیچ شرکتی نمایندگی واردات آیفون داده نشده بلکه تنها مجوز ثبت سفارش این محصولات به برخی شرکت ها داده شده است.
یدالله صادقی ادامه داد: با توجه به اینکه امکان اخذ نمایندگی برای برخی محصولات به ویژه محصولات آمریکایی در ایران وجود ندارد؛ بنابراین تصمیم بر این شد برای جلوگیری از واردات غیررسمی و قاچاق، مجوز ثبت سفارش به برخی شرکت های درخواست کننده ارایه شود، چراکه برخی محصولات همانند تلفن همراه درجهت رعایت حقوق مصرف کننده باید خدمات پس از فروش داشته باشند.
وی با بیان اینکه این محصول در تیراژ بالایی در ایران مصرف می شود، گفت: به منظور ارایه خدمات پس از فروش به مشتریان این تصمیم اتخاذ شد و در همین راستا ابتدا توسط سازمان توسعه تجارت به ۹ شرکت مجوز ارایه شد و به تازگی نیز پنج شرکت دیگر به شرکت هایی که می توانند ثبت سفارش آیفون داشته باشند، اضافه می شود.
وی با بیان اینکه تلفن همراه نه کالای سرمایه ای مطلق و نه کالای مصرفی مطلق است، گفت: تلفن همراه ازجمله کالاهایی است که تقریبا مصرف بادوامی دارد و در این زمینه باید نمایندگی هایی برای ارایه خدمات پس از فروش آن وجود داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :