آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190569
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1395 10:19
تعداد بازدید : 1055

معاون صندوق نوآوری اعلام کرد:

ارایه تسهیلات لیزینگی به شرکت‎های دانش‎بنیان

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: همواره درصدد هستیم با ارایه تسهیلات لیزینگی به شرکت‎های دانش‎بنیان کمک کنیم بازارشان توسعه یابد.


مهر- حمیدرضا شاهوردی با بیان اینکه ما در این دو سال اخیر فعالیت هایی در راستای ارایه تسهیلات به شرکت‎های دانش‎بنیان آغاز کرده ایم، گفت: به تازگی موتورهای حمایتی صندوق نوآوری و شکوفایی روشن شده است به طوری که تاکنون برای  ۸۰۰ الی ۹۰۰ شرکت دانش‎بنیان تسهیلات تصویب کرده ایم که بخشی از آنها پرداخت شده و برخی از آنها در حال پرداخت است.

 کمک به توسعه بازار دانش بنیان ها
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: یکی از کارهای مهمی که در صندوق اجرایی کرده ایم، کمک به توسعه بازار شرکت‎ها بوده است. اگر هریک از این شرکت‎ها بازاری داشته باشند که در آن به فعالیت بپردازند، می توان امیدی برای تولید محصول بیشتر آنها داشت.
شاهوردی افزود: توسعه بازار بی خطرترین روش حمایت شرکت های دانش‎بنیان است؛ ازاین رو در آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت های دانش‎بنیان انواع خدمات برای توسعه بازار را در نظر گرفته ایم.
وی گفت: لیزینگ و فروش اقساط ازجمله خدمات ارایه شده صندوق نوآوری و شکوفایی به این شرکت‎ها بوده است.
وی گفت: پیش بینی می کردیم در سال های ۹۳ و ۹۴، صد میلیارد تومان تسهیلات لیزینگی را به شرکت‎های دانش‎بنیان ارایه کنیم که این موضوع محقق نشد و توسط کارگزاران بیرون از صندوق نوآوری و شکوفایی انجام شد.
شاهوردی گفت: وجود چندین لایه میان صندوق نوآوری و شکوفایی و شرکت های دانش‎بنیان می تواند دلیل این مشکل باشد که موجب زمان بر شدن ارایه خدمات لیزینگ و فروش اقساطی شد.

 لیزینگ کالاهای سرمایه ای
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: بعد از تشکیل معاونت توسعه که لیزینگ را بر عهده گرفته است، ۵ کارگزار را در این راستا مشخص کردیم تا به صورت ماموریت محور کارهای تخصصی مربوط به لیزینگ را انجام دهند.
وی گفت: براساس مصوبات، تسهیلات لیزینگ صندوق نوآوری و شکوفایی مشمول محصولات دانش‎بنیان سرمایه ای و شبه سرمایه ای می شود.
شاهوردی با بیان اینکه این تسهیلات مشمول مواد اولیه نمی شود، گفت: درحالی که در اقتصاد کشور لیزینگ به کالاهای دارای سند اعطا می شود، در صندوق نوآوری و شکوفایی خدمات لیزینگ به کالاهای سرمایه ای پرداخت خواهد شد.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: لیزینگ به حوزه هایی اختصاص می یابد که مالکیت داشته باشند؛ درواقع شرکت هایی که از تسهیلات سرمایه در گردش بهره مند شده اند، مشمول تسهیلات لیزینگ صندوق نخواهند شد و زمانی که محصول تولید شده و در انبار باشد، می تواند از خدمات لیزینگ بهره مند شود.

نرخ سود 9 تا 11 درصدی لیزینگ
شاهوردی درخصوص نرخ سود تسهیلات لیزینگی ادامه داد: اگر این تسهیلات تا ۵۰۰ میلیون تومان باشد، نرخ آن ۹ درصد  و اگر از ۵۰۰ میلیون تا ۵ میلیارد تومان باشد، ۱۱ درصد خواهد بود.به گفته عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، سرمایه ثابت و تجهیزاتی که به صورت کامل ساخته نشده اند، نمی توانند از تسهیلات لیزینگی برخوردار شوند.
وی افزود: تاکنون براساس اسناد بالادستی، شرکت‎های دولتی و واحدهای عمومی غیردولتی اجازه استفاده از این تسهیلات را ندارند. خریداران باید غیردولتی، خصوصی و تعاونی باشند.
وی با بیان اینکه بسته حمایتی را برای شرکت هایی که محصول آماده صادرات دارند در نظر گرفته ایم، گفت: در این راستا با بانک توسعه صادرات مذاکراتی آغاز کرده ایم.

 ارایه تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد به دانش‎بنیان‎ها
 در همین حال مدیر توسعه بازار صندوق نوآوری و شکوفایی نیز گفت: درحال حاضر ۵ بانک خصوصی و دولتی ضمانت های صندوق نواوری و شکوفایی را پذیرفته اند تا بتوانند به شرکت‎های دانش‎بنیان تسهیلات ارایه کنند. 
مهرداد امانی بیان کرد: هدف ارایه خدمات لیزینگ صندوق نوآوری و شکوفایی، توسعه بازار است که شامل محصولات سرمایه ای و واسطه ای می شود. محصولات واسطه ای، محصولاتی هستند که در فرآیند تولید استفاده می شوند.
وی درخصوص میزان تسهیلات لیزینگ گفت: حداکثر میزان تسهیلات لیزینگ به میزان  ۷۰ درصد ارزش کارشناسی شده است؛ همچنین پیش بینی شده که حداقل تسهیلات برابر با ۲۰۰ میلیون ریال و حداکثر ۵۰ میلیارد ریال برای هر فروشنده  در قالب این لیزینگ باشد. دوره بازگشت با احتساب دوره تنفس حداکثر ۳۶ ماه است.
مدیر توسعه بازار صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تاکنون ۱۱۴ مصوبه در حوزه ارایه لیزینگ در صندوق نوآوری و شکوفایی داشته ایم، گفت: بر همین اساس، ۴۲۰ میلیارد ریال به خریداران محصولات دانش‎بنیان ارایه شده است. همچنین ۲۰ طرح برای اعطای لیزینگ در دست ارزیابی داریم.
امانی افزود: بهره برداری همزمان از انواع تسهیلات اعطایی و سایر خدمات تعهدی صندوق با تسهیلات لیزینگ به شرط موجود بودن کالا در انبار فروشنده بلامانع است.
مدیر توسعه بازار صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: تاکنون با دو بانک به تفاهم رسیده ایم که بتوانند تسهیلات با نرخ ۱۸ درصد را به شرکت های دانش‎بنیان ارایه کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :