آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190566
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1395 10:14
تعداد بازدید : 881

جزییات عملیات پانجیا 9 پلیس فتا

رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات کشور با بیان اینکه فروش اینترنتی داروهای قاچاق، غیرمجاز و تقلبی یکی از جرایم مهم سایبری در جهان است، گفت: طرح مبارزه با داروهای غیرمجاز و تقلبی از سال 2008 به صورت جهانی با هماهنگی سازمان اینترپل در قالب طرح پانجیا انجام می شود و در خرداد ماه سال جاری نیز طرح پانجیا 9 به صورت سراسری در 103 کشور جهان ازجمله ایران برای برخورد با فروش داروهای تقلبی و غیر مجاز در فضای سایبر انجام شد.

پلیس فتا- سیدکمال هادیانفر افزود: شروع طرح پانجیا 9 از اواخر فروردین سال جاری زده شد و از 10 خرداد ماه لغایت 18 خرداد به صورت سراسری و هماهنگ در کل پلیس فتای کشور وارد فاز اجرایی شد که از رصد فضای سایبر تا شناسایی و دستگیری متهمان و ارسال پرونده به دادگاه پایان یافت که به نسبت طرح پانجیا 8 رشد 28 درصدی از نظر ارزش ریالی دارد.
هادیانفر با بیان اینکه از 160 فقره عملیات تفتیش با دستور و هماهنگی مقام قضایی 146 مورد منجر به دستگیری متهم شد، افزود: در طرح پانجیا 9 پلیس فتا اقدام به پی جویی 105 سایت کرد و 28 سایت و 36 فقره تبلیغات و آگهی داروهای تقلبی و غیر مجاز مسدود شد.
وی گفت: بیشترین کشفیات در طرح پانجیا 9 مربوط به داروها و تجهیزات جنسی، داروها و مکمل های ورزشی و تجهیزات پزشکی و داروهای گیاهی تقلبی و غیرمجاز بود.
رییس پلیس فتا ناجا با بیان نتایج اولیه آمار جهانی که توسط دبیرخانه پانجیا 9 اعلام شده است، گفت: هفت مورد از 41 جرم سازمان یافته در این طرح از سوی پلیس فتا کشف و اعلام شده است و سهم کشفیات ما در این طرح با 11 هزار بسته محصولات داروهای تقلبی و غیربهداشتی به ارزش 580هزار و 660 دلار تقریبا دو درصد می شود.
وی ادامه داد: با توجه به اعداد و ارقام کشف شده و گزارش شده به پلیس اینترپل بعد از اجرای طرح پانجیا 9، پلیس فتای ایران جزو پلیس های موفق بود که دستاوردهای آن بالاتر از حد میانگین است.
به گفته این مقام انتظامی، در طرح پانجیا 9 کشفیات در سطح جهانی برابر با 17 هزار بسته دارویی برابر با 11 میلیون عدد محصولات دارویی و بهداشتی به ارزش 48 میلیون دلار کشف و توقیف شد، ضمن آنکه حدود پنج هزار سایت و سیستم پرداخت توسط کشورهای شرکت کننده در طرح شناسایی و مسدود شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :