آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190564
تاریخ انتشار : 17 شهریور 1395 10:10
تعداد بازدید : 858

دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد

راه اندازی تلگرام ایرانی در دستور کار شورای عالی فضای مجازی

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان بررسی های صورت گرفته از رفتار کاربران ایرانی در شبکه اجتماعی تلگرام گفت: ۱۰۰ هزار کانال ایرانی در تلگرام وجود دارد.

مهر-  ابوالحسن فیروزآبادی در همایش وزارت ارتباطات در حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بومی گفت: شبکه های اجتماعی ادامه تجربه بشر در دوران مدرنیته است که از رسانه های چاپی شروع شده و هم اکنون به رسانه های تعاملی رسیده است.
وی با بیان اینکه آنچه در ایران شاهد آن هستیم، سرعت بسیار بالای رشد شبکه های اجتماعی است، گفت: نگرانی در این زمینه در ابعاد مختلف وجود دارد و همانطور که دسترسی به شبکه های اجتماعی الزام است، ممکن است این دسترسی تبعات نامساعدی را برای انسان ایجاد کند.
فیروزآبادی گفت: رشد استفاده از شبکه های اجتماعی در یک سال اخیر در کشور بسیار عجیب است به نحوی که بررسی ها از ابعاد استفاده از شبکه اجتماعی تلگرام نشان می دهد که بالغ بر ۱۰۰ هزار کانال توسط ایرانی ها در این شبکه ایجاد شده است.  در همین حال در طول یک شبانه روز بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار مطلب در کانال های تلگرام تولید می شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه عدد بازدیدها از این مطالب بسیار بالاست، گفت: به طور متوسط هر مطلب حدود ۵۰۰ هزار بار در روز دیده می شود و برخی از کانال ها بیش از یک میلیون عضو دارند.
 آماری از اینستاگرام
وی درباره فعالیت کاربران ایرانی در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز گفت: ایرانی ها چندین میلیون فالوئر در صفحات اینستاگرام دارند و بسیاری از این صفحات در ظرف ۲۴ ساعت بیش از دو تا سه هزار کامنت به خود اختصاص می دهند. حتی شاهد آن هستیم برخی اخبار در این شبکه که حتی جزو اولین شبکه های اجتماعی نیست، بیش از ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار لایک می خورد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان وجود ۴۰ میلیون گوشی هوشمند و۴۰ میلیون کاربر در این فضا گفت: این فضا پویاست و قطعا نیاز به حضور شبکه های اجتماعی است.
وی با بیان اینکه روند افزایش استفاده از شبکه های اجتماعی بسیار چشمگیر است، گفت: میزان رشد متغییرهای مختلف در شبکه های اجتماعی مانند لایک، کامنت، عضو و فالوئر در هر ماه دو رقمی شده است.
فیروزآبادی با بیان اینکه نمی توان نسبت به شبکه های اجتماعی انکار عام داشت، گفت: هر پدیده مبتنی بر فناوری که وارد کشور می شود، برای تامین نیازهای مردم بوده و به سرعت تبدیل به صنعت شده و وارد بازار می شود. ورود شبکه های اجتماعی به ایران نیز با همین اهداف بوده است.
 مقایسه شبکه های اجتماعی با تیراژ روزنامه ها
وی با بیان اینکه ذهنیت جامعه غربی نسبت به شبکه های اجتماعی متفاوت است، گفت: این در حالی است که استفاده از شبکه های اجتماعی در ایران متعادل نیست. در جامعه غربی در شرایطی شبکه های اجتماعی وجود دارند که تیراژ روزنامه ۸ تا ۱۵ میلیون است اما در ایران تیراژ روزنامه ها به ۸۰ هزار هم نمی رسد، بر این اساس ورود شبکه های اجتماعی در جامعه در مسیر نهادی خاص خودشان است اما جامعه ما این پدیده را طور دیگر انتخاب کرده است.
رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه میزان استفاده از شبکه های اجتماعی به عنوان سرگرمی در ایران مقداری نگران کننده است، گفت: برآوردها نشان می دهد که ۱۰ میلیارد دلار گوشی هوشمند در دست مردم است و ۲۰ میلیارد دلار نیز تجهیزات مخابراتی برای این بخش سرمایه گذاری شده است. با توجه به این میزان سرمایه و ارزش اقتصادی نباید از شبکه های اجتماعی تنها برای سرگرمی استفاده کرد.
وی گفت: باید بهتر از این در همه حوزه های آموزشی، رسانه ای، خدماتی، خبری و دولت الکترونیکی استفاده کنیم، از سوی دیگر دولت نباید به عنوان متولی در این بخش قرار گیرد.
 امنیت، موضوع مهم شبکه های اجتماعی
فیروزآبادی با بیان اینکه امنیت مردمی در فضای مجازی باید جوابگو باشد، اضافه کرد: مهم ترین موضوع در شبکه های اجتماعی نظام اعتماد است به نحوی که مردم بتوانند به این بخش اعتماد کرده و از خدمات داخلی استفاده کنند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره بررسی های صورت گرفته از نقش رسانه های خبری در تلگرام گفت: از سال گذشته تاکنون میزان چشمگیری مطالب غیر سرگرمی در شبکه اجتماعی تلگرام دیده می شود به طوری که تا سال گذشته ۱۰ درصد فضای تلگرام را محتوای خبری تشکیل می دهد اما امروز این رقم به ۲۴ درصد رسیده است.
وی با بیان رشد رسانه های خبری در تلگرام گفت: در فضای ناهنجاری تلگرام شاهد عملکرد خوب نخبه های خوب رسانه های خبری بوده ایم که این موضوع باید در سایر حوزه ها از جمله آموزش نیز انجام شود.
وی یکی از ناهنجاری های فعلی در بخش شبکه های اجتماعی را استفاده از شبکه های اجتماعی عمومی خارجی بیان کرد و گفت: متاسفانه استفاده از شبکه های اجتماعی خارجی چه آنهایی که فیلتر شده و چه آنهایی که فیلتر نشده است، بیش از اندازه بوده و بخش عمده آن با اهداف ملی ما سازگای ندارد؛ با این وجود نمی توان از استفاده آن صرف نظر کرد.
 دستور جلسه شورای فضای مجازی درباره پیام رسان ها
فیروزآبادی با بیان اینکه شکل گیری پیام رسان های عمومی بومی ازجمله اهداف مدنظر است، گفت: این موضوع تا پیش از این در دستور جلسه شورای عالی فضای مجازی قرار داده شده بود و در جلسه آینده نیز در این زمینه بحث خواهد شد؛ چراکه ما معتقدیم باید مشابه شبکه اجتماعی تلگرام را در داخل کشور داشته باشیم. تلگرام بسیاری از سرویس های خدماتی را به دلیل خارجی بودن نمی تواند به مردم ارایه دهند بر این اساس باید شبکه مفیدی فارغ از جنبه سرگرمی برای ارایه خدمات به مردم تولید شود.
وی ادامه داد: در این زمینه جلساتی با وزارت ارتباطات داشتیم و طرح این وزارتخانه را در شورای عالی فضای مجازی مطرح خواهیم کرد.
فیروزآبادی گفت: ما معتقد نیستیم دو تا سه شبکه عمومی بزرگ باید در کشور وجود داشته باشد؛ بلکه هر بنگاه اقتصادی می تواند شبکه اجتماعی خاص خود را  داشته باشد و با راه اندازی پلات فرم موتور برنامه ساز شبکه های اجتماعی می توان شاهد مشارکت مردم و بنگاه های اقتصادی در تولید محتوا در شبکه های اجتماعی بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :