آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190513
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1395 10:58
تعداد بازدید : 790

نیویورک تایمز فاش کرد

جاسوسی شرکت اسراییلی برای دولت های عربی

اطلاعاتی که در رسانه ها منتشر شده، نشان می دهد که شرکت صهیونیستی NSO Group برای هک کردن گوشی های هوشمند هزاران نفر در جهان میلیون ها دلار پول به جیب زده است.

فارس- برخی کشورهای عربی مانند امارات با پرداخت ۶۵۰ هزار دلار به این شرکت صهیونیستی خواسته اند تا گوشی های آیفون شهروندان ناراضی خود را هک کنند. این موضوع نخستین بار زمانی فاش شد که سرقت اطلاعات گوشی آیفون احمد منصور، فعال حقوق بشر در امارات توسط یک شرکت امنیتی افشا شد.
NSO Group  برای سرقت اطلاعات آیفون این فرد پیامکی حاوی لینک به یک سایت حاوی بدافزار ارسال کرده بود. این بدافزار از یک آسیب پذیری که حالا برطرف شده، برای نفوذ به آیفون استفاده می کند. حفره یادشده محدود به سیستم عامل آیفون نیست و در سیستم عامل مک و مرورگر اینترنتی سافاری هم وجود دارد. اسناد تازه ای که در روزنامه نیویورک تایمز به چاپ رسیده، نشان می دهد که دولت های عربی و برخی دول دیگر جهان صدها هزار دلار به این شرکت پرداخت کرده اند تا اطلاعات خصوصی شهروندان خود را به سرقت ببرند.NSO Group  پیشنهادهای خود را برای هک گوشی های کاربران در قالب بسته های مختلف برای دولت های متقاضی ارسال کرده است.
این شرکت صهیونیستی نه تنها در زمینه هک کردن آیفون تخصص دارد، بلکه قادر به هک کردن انواع گوشی های آندروییدی، تلفن های همراه مجهز به سیستم عامل سیمبین و غیره است.
دولت های مشتری این شرکت ابتدا باید ۵۰۰ هزار دلار هزینه نصب اولیه بدافزار جاسوس ساخت NSO Group بپردازند. سپس بسته های پیشنهادی مختلفی را بسته به نوع وسیله موردنظر برای هک دریافت می کنند. هک کردن ۱۰ گوشی آیفون یا آندرویید ۶۵۰ هزار دلار هزینه دارد؛ اما این رقم درباره ۵ گوشی مجهز به سیستم عامل سیمبین ۳۰۰ هزار دلار و برای هک کردن ۵ گوشی بلاک بری برابر با ۵۰۰ هزار دلار است. در صورت افزوده شدن ۲۰ گوشی جدید به این مجموعه شرکت اسراییلی مذکور ۱۵۰ هزار دلار دریافت می کند. همچنین هزینه سرقت اطلاعات ۲۰ و ۵۰ گوشی جدید به ترتیب ۵۰۰ و ۸۰۰ هزار دلار است. دولت های متقاضی برای حفظ عضویت و دریافت خدمات پشتیبانی باید سالانه معادل ۱۷ درصد از کل ارزش قبوض صادره را هم بپردازند. NSO Group شش سال قبل تاسیس شده و جزییات چندانی از فعالیت های مالی آن در دسترس نیست. مدیریت این شرکت در دست دو نفر از ساکنان رژیم صهیونیستی است؛ اما مالک اصلی آن موسسه ای در سان فرانسیسکوی آمریکا موسوم به Francisco Partners است که در سال ۲۰۱۴ با پرداخت ۱۲۰ میلیون دلار بخش اعظم سهام شرکت یادشده را خریداری کرده است.
مشتریان NSO Group بسیار متنوع بوده و در اروپا، خاورمیانه عربی و قاره آمریکا واقع هستند؛ به عنوان مثال دولت مکزیک برای استفاده از خدمات این شرکت ۱۵ میلیون دلار پرداخته است. مقامات این کشور در توجیه اقدام خود گفته اند از ابزار جاسوسی NSO Group برای سرقت اطلاعات گوشی های فعالان حقوق بشری و روزنامه نگاران استفاده نکرده اند.
بدافزار Pegasus مهم ترین ابزار جاسوسی NSO Group است که در هفته های اخیر در گوشی های یک فعال حقوق بشر اماراتی و یک روزنامه نگار مکزیکی که با فساد دولت در این کشور مبارزه می کند، یافت شده است. این بدافزار می تواند آیفون و گوشی های آندروییدی، سیمبین و بلاک بری را آلوده کرده و اطلاعاتی مانند فهرست تماس ها، داده های مربوط به موقعیت مکانی کاربران، داده های اینترنتی و غیره را سرقت کند. ضبط صدا با میکروفون و تصویر با دوربین گوشی هم از این طریق ممکن است. NSO Group  در واکنش به فشار افکار عمومی مدعی شده که این ابزار جاسوسی برای مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر، بچه دزدها و تروریست ها به دولت های مختلف جهان فروخته می شود. ولی معلوم نیست اگر این ادعا صحت دارد؛ چرا بدافزار ساخت این شرکت روی گوشی های مدافعان حقوق بشر یافت می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :