آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190501
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1395 10:25
تعداد بازدید : 699

سخنگوی اتاق اصناف ایران:

گروهی در برابر ادغام اتحادیه های همگن مقاومت می کنند

سخنگوی اتاق اصناف ایران با بیان اینکه افرادی که در مقابل اجرای طرح ادغام اتحایه های همگن مقاومت می کنند، به خاطر از دست رفتن منافعشان است، گفت: برخی از واحدهای صنفی به دلیل تداخل صنفی از دو جا پروانه کسب می گیرند و پرداخت مالیات مضاعف دارند.

فناوران- مجتبی صفایی گفت: مصوبه هیات عالی نظارت درخصوص ادغام اتحادیه های همگن دارای منافع زیادی برای اصناف و مصرف کنندگان است.
 وی با بیان اینکه اتاق اصناف ایران با جدیت این طرح را اجرایی خواهد کرد، گفت:  ادغام تسهیلاتی را برای اخذ پروانه کسب و ارایه خدمات به مصرف کنندگان ایجاد می کند و اگر این مهم حاصل شود، امورات مردم نیز تسهیل می شود و نباید برای مردم هزینه های سربار ایجاد کنیم.
 سخنگوی اتاق اصناف ایران ادامه داد: درحال حاضر برخی از واحدهای صنفی به دلیل تداخل صنفی مجبور هستند از دو جا پروانه کسب بگیرند و ناچار به پرداخت مالیات مضاعف هستند و کسانی که با اجرای این طرح مخالفت می کنند، قطعا منافعشان در این موضوع است.
 صفایی گفت: اجرایی شدن طرح ادغام اتحادیه ها در راستای اقتصاد مقاومتی است و مخالفت ها از روی جهل به قانون است یا اینکه بخواهند خلایی را  در اجرای قانون ایجاد کنند. مصوبه  ادغام گویای این است هر اتحادیه ای که به نصاب قانونی نمی رسد یا توان پرداخت هزینه های جاری را ندارد، باید در اتحادیه دیگر ادغام شود و این مساله عین عبارت قانون است.  وی با بیان اینکه تجربه نشان داده هر جایی که تغییر بوده، قطعا مقاومت نیز وجود داشته است، گفت: اینکه عده ای می گویند کار کارشناسی نشده؛ باید از خود آنها پرسید کار کارشناسی یعنی چه؟ هیات رییسه اتاق اصناف ایران که هر کدامشان یک کارشناس خبره صنفی هستند، با اطلاعات کافی اقدام به اجرای طرح کرده اند.
 صفایی افزود: درحال حاضر تعداد زیادی از اتحادیه های صنفی در قالب یک رسته کار می کنند که این خلاف مقرارت است و سبب شده واحد صنفی از چند اتحادیه پروانه کسب داشته باشد و حق عضویت و مالیات مضاعف پرداخت کند که این مساله در قیمت تمام شده کالا نیز تاثیرگذار است.  وی گفت: مصوبه ادغام محدود به مدت زمان خاصی نیست و فرآیندی است که در قانون پیش بینی شده  و قبل از اینکه این طرح به عنوان مصوبه هیات عالی نظارت ابلاغ شود، خیلی از شهرستان ها ازجمله کرمانشاه ظرف سه سال گذشته تقریبا چهار اتحادیه را ادغام کرده اند و اکنون مصوبه هیات عالی نظارت به صورت ساز و کار تعریف شده و به عنوان فرآیندی درجهت سازماندهی کردن و وحدت رویه در سراسر کشور اجرایی می شود.
 صفایی افزود: اینکه بخواهیم تعداد اتحادیه ها را از لحاظ عدد بزرگ کنیم اما هیچ خروجی نداشته باشیم، درست نیست و بعضی از اتحادیه ها حتی توان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارند؛ البته اتحادیه های قوی هم زیاد داریم که خودشان برنامه ریزی می کنند و حتی پروژه های تحقیقاتی دارند.
 وی ادامه داد: اگر تعداد اتحادیه از 8 هزار به نصف هم برسد، در تولید ناخالص ملی  منسجم تر خواهیم بود و  اثرگذاری ها بیشتر خواهد بود. باید در اجرای این پروژه حتی به قیمت حذف شدن حقیقی خودمان به فکر پیشرفت اقتصادی باشیم. ما نیامده ایم به هر قیمتی پشت میز باشیم و نباید هر فردی جهت ابقای خود در هر سمت به دنبال کارشکنی باشد چون  تنها باعث کند شدن روند اجرای کار است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :