آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 190500
تاریخ انتشار : 16 شهریور 1395 10:25
تعداد بازدید : 882

بسته های حمایتی از شبکه های اجتماعی امروز رو می شود

با حضور وزیر ارتباطات، دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، بسته های حمایتی وزارت ارتباطات برای شبکه های اجتماعی برای تمامی ذی نفعان این حوزه امروز رونمایی خواهد شد.

فناوران- شبکه های اجتماعی یکی از حوزه هایی است که به عنوان یک رسانه، بستر پیشرفته ای را برای تبادل داده ها و ارتباط میان افراد فراهم کرده است.
همچنین توجه به جنبه های حفظ حریم خصوصی کاربران و امنیت این نوع از سامانه ها یکی از موضوعات مهمی است که باید در کنار توسعه های فنی و قانونی حوزه شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.
در همین راستا علاوه بر تسهیلات فنی، آگاهی های امنیتی و تامین ابزارهای صیانت از حقوق کاربران در شبکه های اجتماعی داخلی که می تواند یکی از زمینه های از بین بردن تهدیدات ناشی از حضور شبکه های اجتماعی خارجی باشد، مورد توجه و اهتمام دولت است؛ به همین منظور همایش حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بومی طی دو روز برگزار می شود و علاوه بر سخنرانی های عملی، کارگاه های تخصصی برای فعالان در این حوزه نیز برپا خواهد شد.
قرار است در این همایش  بسته های آگاهی رسان درجهت چگونگی حفظ حریم خصوصی در بستر شبکه های اجتماعی و توصیه های مفید در این حوزه آماده شود که امروز در حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی و در اختیار کاربران قرار می گیرد.
 جزییات بسته های حمایتی
سیدهادی سجادی، معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران در این باره گفت: شبکه های اجتماعی یکی از حوزه هایی است که به عنوان یک رسانه، بستر پیشرفته ای را برای تبادل داده ها و ارتباط میان افراد فراهم کرده است. بر این اساس توجه به جنبه های حفظ حریم خصوصی کاربران و امنیت این نوع از سامانه ها، یکی از موضوعات مهمی است که باید در کنار توسعه های فنی و قانونی حوزه شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.
وی به مهر گفت: در همین راستا علاوه بر تسهیلات فنی، آگاهی های امنیتی و تامین ابزارهای صیانت از حقوق کاربران در شبکه های اجتماعی داخلی که می تواند یکی از زمینه های از بین بردن تهدیدات ناشی از حضور شبکه های اجتماعی خارجی باشد، مورد توجه و اهتمام دولت است.
سجادی با بیان اینکه سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری دانشگاه شریف اقدامات گسترده ای را طی یک سال گذشته درجهت آگاهی بخشی به آحاد جامعه آغاز کرده است، گفت: بر این اساس، ذی نفعان حوزه شبکه های اجتماعی به سه گروه «توسعه دهندگان، کاربران و حاکمیت» دسته بندی شدند.
وی ادامه داد: برای گروه نخست، یکی از موتور جست وجوهای متن باز موجود در دنیا انتخاب و با بررسی معماری آن و تغییر معماری و بهبود امنیت آن، برای استفاده توسعه دهندگان در اختیار آنها قرار می گیرد تا با استفاده از مستندات ارایه شده بتوانند از این موتور جست وجو درجهت اهداف و نیازهای خود استفاده کنند.
معاون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات، استفاده کنندگان از شبکه های اجتماعی را یکی از ذی نفعان مهم در این حوزه ارزیابی کرد و گفت: بسته های آگاهی رسان درجهت چگونگی حفظ حریم خصوصی در بستر شبکه های اجتماعی و توصیه های مفید در این حوزه آماده شده است که در مراسم رونمایی در اختیار کاربران قرار می گیرد.
وی گفت: همایش حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی بومی با همکاری انجمن کامپیوتر ایران برگزار و طی دو روز برگزاری، علاوه بر سخنرانی های عملی، کارگاه های تخصصی برای فعالان در این حوزه برگزار
 خواهد شد.
براساس این گزارش قرار است در این همایش، موتور بومی توسعه شبکه های اجتماعی آنلاین (موتوشاب) با رویکرد حفظ امنیت و حریم خصوصی رونمایی شود. در همین حال رونمایی از اسناد توصیه های امنیتی و حریم خصوصی برای متولیان شبکه های اجتماعی، رونمایی از بسته های آگاهی رسان فعالیت امن در شبکه های اجتماعی و اعلام آغاز فعالیت پرتال ارایه خدمات و محصولات حمایت از توسعه شبکه های اجتماعی (shub.ir) از دیگر برنامه های این همایش است.
 تاکید بر حمایت از پیام رسان های داخلی
معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی کشور نیز روز گذشته بر حمایت از هر پیام رسان داخلی که ظرفیت فنی لازم را برای جذب مخاطب و حضور گسترده در جامعه داشته باشد، تاکید کرد. 
امیر خوراکیان با تشریح برنامه فعالیت شبکه های پیام رسان داخلی در شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: در این برنامه در بخش سیاست ها علاوه بر بحث حفاظت و صیانت از هویت ملی، حفاظت از حقوق شهروندی و حریم خصوصی و سایر محورهای آن، مهم ترین بحث بسترسازی برای حمایت از پیام رسان های داخلی است. 
وی با بیان اینکه در بخش اقدامات این برنامه در قالب نگاشت نهادی وظایف وزارتخانه های مختلف در این رابطه مشخص شده است، افزود: بحث پنجره واحد یکی از اقداماتی است که در این برنامه در نظر گرفته شده است و براساس آن یکی از مشکلات این نرم افزارها و پیام رسان های داخلی که نیاز بود تا برای اخذ مجوز، هماهنگی های لازم انجام شود و در حوزه نظارت ها به جاهای مختلف پاسخگو باشند، پیش بینی شده است تا همه این کارها از طریق یک پنجره واحد صورت گیرد و درنتیجه تمرکز منظم و منسجمی در این ارتباط به وجود آید و به طور کلی فرآیند اخذ مجوز و نظارت تسهیل شود.
خوراکیان گفت: مساله عرضه خدمات عمومی همچون خدمات دولت الکترونیکی توسط این پیام رسان ها نیز در نظر گرفته شده است که البته این موضوع در آن مرحله ای پیش بینی شده است که از امکان سرویس دهی میلیونی آنها مطمئن شویم. 
وی با بیان اینکه مرکز ملی فضای مجازی نقش قرارگاهی داشته و ورود آن از جنس هماهنگی و پیگیری است، گفت: درحال حاضر جلسات مشترک متعددی را با وزارتخانه های مرتبط برگزار کردیم و علاوه بر این برنامه که در جلسه آتی شورای عالی فضای مجازی تعیین تکلیف خواهد شد، سند دیگری هم توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با مشورت و هماهنگی مرکز ملی فضای مجازی آماده شده که در آن کیفیت و مراحل حمایت های لازم از نظر فنی، زیرساختی، ارتباطاتی، تبلیغاتی و تسهیلاتی مشخص شده است. خوراکیان با بیان اینکه پیام رسان های داخلی که درحال حاضر فعال هستند تجربه های خوبی دارند، گفت: در چند ماه اخیر در جلسات مشترکی که در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات داشتیم، تلاش شده است به صورت مرحله ای و با در نظر گرفتن توانایی های آنها ضعف های پیام رسان های داخلی به خصوص به لحاظ فنی و زیرساختی  برطرف شود البته برخی هم اگر نمی توانند پوشش میلیونی داشته باشند، زمینه فعالیت آنها در حوزه های تخصصی و موضوعی تر فراهم خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :